Američané prý chtějí svrhnout českého prezidenta i vládu. Tady jsou podrobnosti

23.11.2014 20:37

Američané prý chtějí svrhnout českého prezidenta i vládu. Tady jsou podrobnosti

 

Daniel McAdams z Institutu Rona Paula varuje, že by se americká vláda mohla prostřednictvím Národní nadace pro demokracii pokusit o změnu režimu v České republice.

Američané prý chtějí svrhnout českého prezidenta i vládu. Tady jsou podrobnosti

Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
Anketa

Národní nadace pro demokracii (NED) patří podle McAdamse ke skutečně zvláštním subjektům. „Nadace je financována výhradně americkou vládou. Jako nevládní organizace navíc není vůbec zodpovědná za konání `ruky, která ji živí`. Tento vztah je oboustranně výhodný. Americká vláda může v zákulisí měnit režimy, které se jí znelíbí, aniž by si ušpinila ruce, a NED má volnou ruku při plnění svého poslání. „Mnoho z toho, co dnes děláme, před 25 lety tajně prováděla CIA," shrnul lapidárně poslání NED jeden ze zakladatelů Allan Weinstein.

„Prezident NED Carl Gershman je dokonalým ztělesněním toho, proč by Spojené státy neměly provozovat subjekt, který je určen pro destabilizaci Washingtonu nepohodlných režimů. Za posledních dvacet let vytáhl mnoho milionů dolarů z kapes amerických daňových poplatníků, aby změnil některé režimy v zahraničí. Bohužel se za tu dlouhou dobu nikterak nezměnil režim v samotném NED. Gershman, bývalý trockista, vede Nadaci pro demokracii po celou dobu její existence. Podílí se na svržení režimů v zahraničí, ale sám nikdy do žádného úřadu zvolen nebyl," podivuje se McAdams.

„Neustále má k dispozici horentní sumy peněz a je vždy připraven je použit na změnu režimu, na který mu americká vláda ukáže. Když se někam upře pozornost Carla Gershmana, přijdou problémy. Proto by se Česká republika měla mít na pozoru," varuje McAdams.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Před několika dny Gershman prostřednictvím textu nazvaného `Vzdali se Češi morální zodpovědnosti?` bil v deníku Washington Post na poplach proti prezidentu Miloši Zemanovi. Varoval především, že se Zeman dramaticky vzdálil odkazu Václava Havla. První český polistopadový prezident Havel je totiž považován americkým establishmentem za svatého. Vzhledem ke svému příklonu ke kolektivismu a oddanosti kultu lidských práv působil v přímém rozporu se svým tehdejším rivalem Václavem Klausem, který hájil individuální svobody a zasadil se o suverenitu země v postkomunistickém období," připomíná McAdams.

„A jaký ohavný zločin to vlastně současný český prezident Zeman podle Carla Gershmana spáchal? Při zářijovém summitu NATO ve Walesu si Miloš Zeman dovolil zpochybňovat tvrzení neokonzervativního švédského ministra zahraničí Carla Bildta, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Zeman rovněž našel odvahu kritizovat protiputinovského oligarchu Michaila Chodorkovského, když litoval, že v Rusku nebylo uvězněno více oligarchů, kteří spáchali kriminální čin. Jeden by si řekl, že by za to mohl Zeman získat u americké vlády kladné body. Ale když jde o prozápadního oligarchu, dokáže Washington nad jeho protizákonnými skutky přivřít obě oči," kritizuje McAdams.

„Zeman si tedy skutečně koledoval. Co ale Gershmana rozpálilo doběla, bylo Zemanovo prohlášení při jeho nedávné návštěvě Číny. Zeman se nechal slyšet, že jeho země je otevřená k navázání užších obchodních vztahů a nehodlá přitom řešit lidská práva. Gershman tedy zuřil především kvůli snaze politiky Prahy uklidnit vztahy s Putinem a rovněž kvůli nadřazování byznysu nad lidská práva. Ale to ještě nebylo úplně to nejhorší. Doslova mozkovou příhodu dostal Gershman po rozhodnutí českého Ministerstva zahraničních věcí zastavit prostřednictvím Transatlantického programu zasílání finančních příspěvků určených ke změně režimů na Kubě, v Bělorusku a Číně," poukazuje McAdams.

„Gershman konkrétně napadl vysvětlení náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, že odmítá `falešný univerzalismus, jenž se snaží vnutit ostatním svoji představu o ideální společnosti`. Stejně tak se Gershman vztekal nad Drulákovou poznámkou, ve které označil budovatele Havlova kultu za `bandu amerických neokonzervativců`. Mezi které právě patří Havlův oddaný obdivovatel a neokonzervativec Gershman," píše McAdams.

„Pravda někdy bolí a Gershmana postoje České republiky značně rozrušily. Když se ale prezident NED rozčílí, následují obvykle okamžité pokusy destabilizovat režim, který se mu znelíbil. Praha se nyní musí mít na pozoru. Prezident Miloš Zeman by si měl uvědomit, že cílem NED a dalších podobných organizací je oslabit demokracii v České republice," nabádá Zemana McAdams.

 

zdroj : www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Americane-pry-chteji-svrhnout-ceskeho-prezidenta-i-vladu-Tady-jsou-podrobnosti-346783

 

—————

Zpět