Čína plánuje stát se obrem v produkci kontroverzních geneticky modifikovaných potravin

16.05.2016 16:06

Čína plánuje stát se obrem v produkci kontroverzních geneticky modifikovaných potravin

Napsal Svět kolem nás dne 

14. květen 2016

 

Na nejvyšších úrovních je nyní jasné, že čínský režim prezidenta Xi Jinpinga a jeho premiéra Li Keqianga, který je rovněž šéfem Státní rady, rozhodl učinit z Číny světového vůdce ve vysoce kontroverzní oblasti geneticky upravených organismů (GMO) a s tím souvisejících vysoce toxických (pro lidi) herbicidů a pesticidů.

Najevo to bylo dáno v listopadu, kdy čínská státní firma ChemChina oznámila, že usiluje o nákup anglo-švýcarského farmaceutického obra Syngenta se sídlem v Basileji. To je pro mne osobní rozčarování a pro svět je to velká rána.

 

V listopadu se China National Chemical Corporation (ChemChina) neúspěšně pokusila koupit švýcarskou Syngentu, největšího světového výrobce plodinových pesticidů a herbicidů s 19% podílem na světovém trhu. Syngenta je také jedním ze čtyř světových obrů u GMO osiv a patentů na ně, mimo Monsanto, DuPont a Dow. Někdy jsou tyto firmy nazývány „čtyřmi jezdci GMO apokalypsy“. Tento pokus o převzetí není jen chvilkovým poblouzněním. Přichází poté, co převzetí Syngenty Monsantem bylo společností na počátku r. 2015 odmítnuto. 18. prosince ChemChina vyjevila vážnost svého úmyslu, když přišla s druhou, větší, nabídkou na převzetí Syngenty a všech jejích patentů a výroby GMO a pesticidů. Tato nová nabídka, podle odhadů v hodnotě 44 miliard dolarů, by bylodruhé největší korporátní převzetí v historii Číny.

Vážná chyba Xi V rámci jasného schválení nabídky ChemChina, aby se stala „globálním hráčem“ v GMO hře redukce populace, se Xi Jinping a jeho premiér a ministr zemědělství dopouští závažné chyby. Mám-li ho citovat, tak Xi přednesl projev, uveřejněný v květnu 2015, ve kterém prohlásil, že Čína musí „odvážně zkoumat a inovovat a ovládnout vysoce náročné GMO techniky“.

Když se Číňané odhodlali ovládnout globální trh, ať již v textilu, elektronice, či nyní v GMO potravinách a pesticidech, musíme to brát vážně. Xi v tomtéž svém projevu z konce r. 2014 dále řekl: „Nemůžeme nechat zahraniční společnosti ovládnout GMO trh.“ Plánem evidentně je použít obrovské finanční zdroje Číny k nákupu zahraniční konkurence, jako Syngenta.

Letos čínská vláda uveřejnila dokument o zemědělské politice, ve kterém vláda vyzývá k dalšímu výzkumu GMO. Ministerstvo zemědělství začalo GMO propagandistickou kampaň v září 2014. Origin Agritech se sídlem v Pekingu vyvinula GMO osivo kukuřice a další čínské společnosti pracují na nových GMO odrůdách rýže. „Biotechnologie je naší investicí do budoucnosti,“ říká předseda Origin Han Gengchen. Očekává, že vláda umožní osev GMO kukuřicí do tří let. Oficiální zpravodajská agentura Xinhua 4. února napsala: „GMO technologie byla dlouho považována za efektivní způsob,jak zvýšit výnosy na půdě nízké kvality.“

Tvrzení, že GMO osiva a jejich doplňkoví chemičtí zabijáci plevele, jako Roundup od Monsanto nebo v Číně vyráběné glyfosátové kopie, někdy zlepší výnosnost na „půdách nižší kvality“ je cosi horšího, než jen pouhý omyl. Odráží to buď naprostou ignoranci ohledně zkušeností s pěstováním GMO v USA a jinde, kde byl zdokumentován pokles ve výnosech a nevyhnutelný nárůst používání potřebných chemikálií u osiv a proti škůdcům, nebo to odráží něco nemorálního.

„Rozhodnuto, nemaťte mne fakty…“

Akce čínského vedení v této životně důležité otázce budoucnosti potravinové bezpečnosti planety nejsou důsledkem jeho ignorance záležitostí GMO projektu. Zhruba v době, kdy ChemChina přišla v listopadu se svoji nabídkou na převzetí Syngenty, čínská vláda zakázala jeden z největších nezávislých světových anti-GMO mediálních zdrojů, Sustainable Pulse. Ačkoliv tento zákaz byl údajně později zrušen, je jasné, že představitelé v Pekingu jsou si velmi dobře vědomi záležitostí kolem GMO. Po více než dvacet let poté, co USA poprvé začaly komerčně používat GMO plodiny, aniž by americká vláda provedla nezávislé zdravotní a bezpečnostní testy, Čína blokovala vývoj GMO doma.

Byl jsem v r. 2009 pozván, abych podnikl po Číně přednáškové turné v souvislosti s vydáním mé knihy Sémě destrukce: Skrytá agenda genetické manipulace (v němčině Saar der Zerstörung) v čínštině. Hlavní čínská média informovala o mém kritickém závěru široce, stejně jako CCTV. Kniha se stala toho roku druhým největším čínským bestsellerem v oblasti ne-fikce. Čínští GMO aktivisté vedli širokou a viditelnou kampaň o nebezpečí GMO pro Čínu a svět. Rozhodnutí Xi a jeho vlády tváří v tvář těmto znalostem mi připomíná prohlášení kongresmana za Indianu Earla Landgrebe, když bránil Nixona v kongresu den předtím, než Nixon během Watergate rezignoval: „Rozhodl jsem se, nemaťte mne fakty.“

Nešťastné a destruktivní rozhodnutí Pekingu stát se GMO „mocností“ přichází v době, kdy většina informovaného světa od GMO a jeho rakovinotvorných pesticidů, jako glyfosát, upouští. Vloni v září Rusko oznámilo, že schválilo totální zákaz pěstování jakýchkoliv GMO plodin v Rusku. Prezident Putin pronesl po tomto rozhodnutí projev, ve kterém řekl, že zákaz GMO umožní Rusku stát se největším světovým vývozcem zdravých přírodních potravinových plodin. A letos dvě třetiny členských států EU, včetně Německa a Francie, zakázaly pěstování GMO, v rámci pravidel Bruselu o „pravidlu opt-out“ (nepřistoupení k GMO).

Ať jsou upřímné motivy Xi Jingpinga a jeho vlády jakékoliv, představuje to velké rozčarování pro svět normálních lidí – tedy fakt, že nejlidnatější země světa, která si vede skvěle v takových projektech jako Jeden pás, jedna cesta a v budování námořní infrastruktury, a chystá se, spolu s Ruskem, vybudovat alternativní systém ke kolabujícímu dolarovému systému, se nyní rozhodla konkurovat Monsanto a americké vládě ve zhoubné snaze stát se světovým GMO „šampionem“.

To, pane Xi, není „výhra-výhra“. Je to čistá „prohra-prohra“. Jak se říká v německém fotbale, pane Xi, právě jste si dal vlastňáka – dokázal jste kopnout míč do vlastní brány a daroval gól svému tvrdému soupeři. Jinými slovy, střelil jste se do vlastní nohy. Mějte odvahu si ověřit, jestli mám pravdu, než budete v této šílenosti pokračovat. Čína má příliš důležitou roli v přinášení dobra do tohoto sužovaného světa, než aby byla zničena zrádným slibem, že se stane „GMO šampiónem“ světa.

Zdroj: [1][2]

 

—————

Zpět