Co vše dokáže ocet . . .

14.09.2014 14:40

Co vše dokáže ocet . . .

1. Zbaví vás plísně na závěsu - Naneste na postižená místa ocet a kartáčkem plíseň odstraňte. Kromě toho, že bude závěs čistý, bude i dezinfikovaný.

2. Bojuje s vodním kamenem -Sprchovou hlavici, která už nefunguje tak, jak by měla, prostě ponořte na 10 minut do směsi vody a octa. Vodní kámen se krásně rozpustí. To samé platí i o kohoutcích.

3. Zaručí lesk zrcadlu a odstraní šmouhy omyjete-li jej vodou s octem.

4. Vybělí spáry -Postříkejte je octem a pak omyjte.

5. Odstraní usazeniny v záchodové míse. Nalijte dva šálky tohoto univerzálního „zázraku“ do mísy a nechte působit přes noc.

6. Vyčistí vanu. Pokud chcete navíc dodat vaně její původní zářivě bílou barvu, pomozte si i sodou. V kombinaci s octem je nepřekonatelná.

7. Poradí si se rzí. Zrezly vám šroubky a matky (nemluvě o dalších dílenských nezbytnostech)? Pak je namočte do octa a nechte jej nějakou chvíli působit. Budou jako nové.

8. Pomůže se sádrou -zkuste do směsi přidat pár kapek octa. Sádra bude tuhnout o něco pomaleji (ale nebojte, nakonec ztuhne).

9. Ulehčí strhávání tapet -zkuste je nastříkat octem a uvidíte, jak půjdou dolů!

10. Zajistí stěrače jako nové. Použijte na ně ocet, odstraní jakoukoli špínu a mastnotu. Zbytky dálniční známky odstraníte rovněž pomocí octa.

11. Bojuje proti námraze– stačí ji nastříkat směsí tří dílů octa a jednoho dílu vody. Pokud s ní navíc sklo potřete, bude se i hůře tvořit.

12. Vrátí lesk a barvu dřevu -oživte je směsí octa a oleje, kterou navíc dřevo vyživíte, a tím mu zajistíte delší životnost. Stačí v ½ litru teplé vody smíchat 2 lžíce olivového oleje a 4 lžíce jablečného octa. Nábytek otřete a přeleštěte.

13. Zatočí s plísní v koutě. Naplňte bílý vinný ocet do ostřikovače a zasaženou zeď postříkejte.

14. Hodí se na podlahy. Můžete vytírat jakékoli povrchy (samozřejmě zředěným vodou). Nejenže odstraní nečistoty, ale také dezinfikuje a oživí barvy.

15. Vyčistí koberec. Pokud vás trápí nevzhledné skvrny na běhounu, smíchejte v ½ šálku octa 2 lžíce soli a naneste na skvrnu.

16. Odmastí radiátor, žaluzie i digestoř natřete octem (ředěným i neředěným) a uvidíte, jak rychle půjde mastnota dolů! To samé platí i pro žaluzie.

17. Naleští okna. Přidejte ocet do vody s tradičním prostředkem, který používáte na mytí oken. Nejenže si usnadníte samotné mytí, ale sklo se bude krásně lesknout.

18. Vyleští šperky- na chvilku namočte do octa a poté vyleštěte měkkým hadříkem. Budou jako nové!

19. Odstraní nánosy z klávesnice. Použijte vodu s octem. Pamatujte však, že při takovémto čištění nesmí být počítač připojen do elektrické sítě a používat ho smíte, až pořádně oschne (pozor, aby se vám nedostala voda dovnitř!).

20. Nahradí aviváž. Přidejte ocet do pračky namísto aviváže – prádlo bude dokonale čisté a krásně měkoučké. Nemusíte se bát, že by bylo cítit po octu! Jemný pach vyvane dříve, než je sundáte ze sušáku!

21. Poradí si se skvrnami. Bílý vinný ocet nastříkejte na skvrny od potu či antiperspirantu, ale i kávy nebo vína, nebo dokonce krve a další odolné znečištění. Poté vyperte.

22. Zachová barvy. Přidáte-li ocet do praní, máte jistotu, že se „neopere“, tedy že se nebudete po jeho vyndání z pračky divit, co se to stalo s vašimi oblíbenými barvami.

23. Zabrání pouštění barev. Namočte před prvním praním do octa nové džíny (asi na 10 minut). Nebudou barvit.

24. Rozzáří bílou. Zašlé a zažloutlé bílé oblečení (nejčastěji to bývají ponožky) namočte do vody s octem.

25. Poradí si se zmačkaným trikem. Pověste je na ramínko, nastříkejte směsí z 1 dílu octa a 3 dílů vody a nechte uschnout. Bude (skoro) jako čerstvě vyžehlené.

26. Zatočí se skvrnou od žehličky. Nesmí se jednat o spáleninu, s tou už si neporadí nic kromě záplaty. Nicméně malou skvrnu potřete octem a uvidíte, že nebude zdaleka tak nápadná!

27. Poradí si s bakteriemi. Ocet si během praní poradí s nejrůznějšími mikroby (ať už ho přidáte k prášku nebo místo aviváže). I při vaření a skladování potravin vám může být ocet nápomocný.

28. Pomůže vejcím natvrdo - k vodě, v níž vaříte vejce, přidejte trochu octa. Nepopraskají.

29. Dušení masa - přidejte do vody pár lžiček jablečného octa – nesrazí se!

30. Zatočí s moly . Nechte ve spíži směs 1,5 šálku octa s několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Moli jí nebudou moci odolat a vaše potraviny jsou v bezpečí…

 

https://www.zdravi4u.cz/zivotni-styl/7068-ocet

 

—————

Zpět