Dr. Dochtor: Přísady v margarínu

20.11.2012 21:32

 

Dr. Dochtor: Přísady v margarínu

Vůbec neznáme, ani si neuvědomujeme možné riziko dietního diacetylu.

Přísady v margarínu souvisí s onemocněním Alzheimerovu chorobou

Dr. Dochtor

Pokud chcete dát uměle vyrobenému tuku – margarínu – příchuť obyčejného másla, musíte do něj přidat diacetyl. Diacetyl příjemně voní po másle a oříšku. Je postřehnutelný v koncentraci od 2 mg/l.

Bylo zdokumentováno, že tato chemická látka vyvolává onemocnění plic a další zdravotní problémy u lidí pracujících v továrnách, kde diacetyl používají jako přísadu. Nejnovější výzkum naznačuje, že diacetyl může být jednou z příčin vzniku Alzheimerovy choroby.

Čerstvá studie University of Minnesota prokázala, že diacetyl podporuje ukládání shluků bílkovin známých jako β-Amyloid v mozku, což je charakteristický znak onemocnění Alzheimerovou chorobou. Experimenty navíc ukázaly, že diacetyl zvyšuje toxické účinky β-Amyloidu na mozek (1).

Diacetyl je sloučenina, která dokáže proniknout krevní mozkovou bariérou. To znamená, že může proniknout přímo k mozku, kde může způsobit poškození. Krevní mozková bariéra je polopropustná buněčná vrstva kolem krevních cév v mozku a míše, která zabraňuje velkým molekulám, imunitním buňkám a eventuálním škodlivinám a patogenům (např. virům, diacetylu atd…) prostupovat z krevního řečiště do centrálního nervového systému (mozek a mícha). Prolomení krevní mozkové bariéry může být základem vzniku nervového onemocnění.

Autoři studie se obávají, že lidé pracující v provozech používajících diacetyl podstupují nemalé riziko, jelikož jsou působení tohoto toxinu dlouhodobě vystaveni. A co miliony dalších lidí, kteří na základě televizních reklam kupují a konzumují margaríny? Diacetyl je obsažen i v mnoha dalších potravinách, včetně popcornu, cukrovinek a v potravinách rychlého občerstvení.

Vůbec neznáme, ani si neuvědomujeme možné riziko dietního diacetylu. Vyhýbejme se potravinám, které ho obsahují.  Můžete tak zabránit vzniku dalších potencionálně nebezpečných látek a změn v metabolismu. Jezte pouze poctivě připravené jídlo z kvalitních surovin. A pokud vám chybí máslová chuť – co tak vyzkoušet pravé máslo?

[1]. The Butter Flavorant, Diacetyl, Exacerbates β-Amyloid Cytotoxicity. Chem. Research in Toxicology, 12/06/25

 

—————

Zpět