Jak se fyzicky mění váš mozek po konzumaci kurkuminu

29.05.2018 10:06

Jak se fyzicky mění váš mozek po konzumaci kurkuminu

Vědci dosud potvrdili přes 600 zdravotních přínosů kurkuminu – aktivní látky nacházející se v koření kurkumě. Jde o současný doslova medicínsky zázrak. Poslední výzkumy odhalily další jeho účinek, v tomto případě na mozek a jeho regeneraci.

Co zjistili němečtí vědci

Němečtí vědci zkoumali účinky aromatického turmerónu (části aktivní látky kurkumin rozpustné v tucích) na neurální kmenové buňky u dospělých myšíZjistili, že po vystavení turmerónu se zvýšil počet těchto neurálních kmenových buněk (NSC) až o 80%, čímž se výrazně urychlilo hojení poškozeného mozku.

U myší se takto vědcům podařilo vytvořit nové mozkové buňky v části hipokampu, který je zodpovědný za paměť, emoce a motivaci.

Ukázalo se tak, že kurkumin je také velmi silným prostředkem využitelným při regeneraci mozku a může být nápomocný při léčbě degenerativních poškození mozkpo mrtvici nebo při Alzheimerově chorobě.

Navíc kurkumin nejenže stimuluje růst nových buněk, ale podporuje i jejich diferenciaci na neurony, což je hlavním cílem regenerativní medicíny. Podle vědců kurkumin dokáže zlepšovat paměť u pacientů trpících demencí a Alzheimerovou chorobou.

Jak užívat kurkumu

Problémem při kurkuminu je, že ve střevech se poměrně těžko vstřebává. Pro zvýšení jeho absorpce a využitelnosti se proto doporučují následující 3 věci.

1. Smíchání kurkumy se špetkou pepře – pepř obsahuje piperin, který umocňuje účinky kurkuminu.

2. Smíchání kurkumy s olivovým olejem – jelikož některé její komponenty, jak již bylo uvedeno i v tomto článku jsou rozpustné pouze v tucích.

3. Mírné zahřátí – kurkumin je lépe vstřebatelný po jeho mírném zahřátí.

Pro nejvyšší využitelnost se doporučuje zkombinovat všechny 3 výše uvedené body – tedy smíchat s olejem, pepřem a následně směs trochu zahřát.

Nejlépe se tak jeví kurkumové omáčky, které proběhly vařením, a zároveň jsou v nich i tuky i pepř. Před konzumací však dejte pozor, aby to nebylo příliš horké a abyste se nepopálili.

Kde sehnat kurkumu

Kurkumu dnes už koupíte v téměř každém obchodě s potravinami mezi kořením. Pokud vám kurkuma nechutná, tak alternativou je užívání přímo kurkuminu ve formě extraktu. Ten seženete v Česku ZDE a na Slovensku ZDE. Uvedený extrakt již obsahuje i piperin, který zesiluje účinek kurkuminu.

 

zdroj: https://www.vylectese.cz/se-fyzicky-meni-vas-mozek-konzumaci-kurkuminu/

 

—————

Zpět