Konspirační teorie? Tvrdá realita: Amazon – po kterém u nás tak toužíme – nestaví jen datová úložiště pro CIA. Má i televizi, která vás nahrává a nejde vypnout

20.08.2014 10:25
Konspirační teorie? Tvrdá realita: Amazon – po kterém u nás tak toužíme – nestaví jen datová úložiště pro CIA. Má i televizi, která vás nahrává a nejde vypnout
 

Konspirační teorie? Tvrdá realita: Amazon – po kterém u nás tak toužíme – nestaví jen datová úložiště pro CIA. Má i televizi, která vás nahrává a nejde vypnout

 

MIKE ADAMS vysvětluje, proč může nejnovější „vymoženost“ z dílny internetového mega-obchodu být dalším hřebíčkem do rakve našeho soukromí

 

Přetahovaná o to, zda firma Amazon postaví v Brně své „skladiště“, byla donedávna politickým hitem. Brněnští zastupitelé to opakovaně odmítali, vláda opakovaně Amazonu slibovala. Nakonec donutila zastupitele k poslušnosti a poklekla před Amazonem s prosíkem. Zástupci firmy se ušklíbají a dělají drahoty. Možná čekají zakázku od českých tajných služeb, aby si dali říci a milostivě svolili. Jaká by to měla být zakázka? Třeba ta, o níž informuje Mike Adams:

„Jak píší Financial Times, Amazon staví pro CIA nové počítačové úložiště dat za šest milionů dolarů. Zajímavé je, že současně s budováním této masívní „cloudové“ výpočetní infrastruktury začal Amazon dodávat do amerických domácností miliony -top boxů, takzvaných „Fire TV“ (volně přeloženo cosi jako „Ohnivá televize“). 

Televize, co se nevypne

Sám jednu mám. Fire TV je skvělá věc, co se týče samotného obsahu – Prime video, amazonovský koncept streamovaných filmů a video-obsahu, k jehož přehrávání slouží, je dokonalý – o mnoho dokonalejší, než Roku, nebo různé přístroje, využívající k témuž cíli pouze Netflix. Fire TV je bez přehánění momentálně nejlepším -top-boxem na trhu.

 

Ale jedna věc mě na ní vždycky zarážela: to zařízení nemá žádné tlačítko, kterým byste ho mohli vypnout. Tlačítko k zapínání a vypínání přístroje není ani na dálkovém ovladači, ani na přístroji samotném. Jak se ukázalo, Fire TV prostě vypnout – nelze. Tedy pokud nevytáhnete zástrčku ze zásuvky.

„Pohodlné“ řešení

To řešení je velmi neobvyklé a zcela jistě nikoli náhodné. „Vaši Fire TV není potřeba vypínat, když ji zrovna nepoužíváte,“ vysvětluje líbezně webová stránka Amazonu. „Po třiceti minutách nečinnosti přístroj může sám přejít do režimu ‚spánku‘, v němž je však  nadále schopen automaticky přijímat důležité aktualizace softwaru.“

Všimněte si, že Amazon pečlivě volí slova. V žádném případě neříká, že stroj do režimu spánku opravdu přejde. Každý právník ví, že mezi slovem „může“ v podobném prohlášení společnosti a realitou zeje často pořádná propast.

Přístroj jménem Fire TV byl od začátku vyvíjen tak, aby nahrával váš hlas a ukládal ho na servery Amazonu – které jsou nyní propojovány s CIA, snažme se doufat, že pouze co do principu, nikoli co do obsahu – a kde budou nahrávky uloženy spolu s údaji o vaší identitě. Nic z výše řečeného není „konspirační teorie“ – všechno jsou to nepopiratelná fakta, která ostatně přiznává i sama společnost.

Možná si říkáte, o jakém nesmyslu to vlastně píšu: z toho, zda máte v obýváku zapnutý, nebo vypnutý přístroj, se přece nestřílí. Mějte chvilku strpení, brzy vysvětlím, co je koncept Fire TV vlastně zač. Zatím jen zopakuji premisu: Společnost, která dodává CIA její nejnovější úložiště dat, také dodává televizní přístroje, které nejdou vypnout, a miliony lidí si je instalují do svých domovů.

Krabička, která ví

Co ovšem celou věc činí extrémně zajímavou, je fakt, že každý jednotlivý přístroj Fire TV je propojen s vaší identitou ještě předtím, než se dostane k vám domů.

Když si totiž Fire TV koupíte, máte pocit, že se stal „zázrak“ – „krabička“ už ví, kdo jste, a má cestu k celé knihovně videí z Amazonu, přesněji řečeno ke všem, která jste si kdy zakoupili. Kupujete je totiž přes kreditní kartu, k níž lze dohledat číslo sociálního pojištění (identifikátor, podobný číslu občanského průkazu nebo rodnému číslu, pozn. red.) a z toho samozřejmě lze zjistit vaši identitu.

Jinými slovy Amazon přesně ví, nebo může vědět, kdo si její produkt koupil. Krabička, která vám sedí uprostřed obýváku, umožňuje firmě, aby se vše, co se kolem té krabičky děje, dozvěděla – a také aby tyto informace spojila s vaší identitou.

Automatický odposlech

Když říkám „vše, co se kolem krabičky děje“, myslím to doslova. Fire TV totiž má v dálkovém ovladači hlasový mikrofon. A nejen to – v okamžiku, kdy zmáčknete tlačítko „hledat“, zařízení automaticky nahraje váš hlas, který uloží na servery, provozované Amazonem. Tam je hlas analyzován amazonovskými aplikacemi – „sestřičkami“ těch, které firma dodává CIA – aby vám Amazon na základě hlasového vzorku mohl poskytnout přístup k vaší knihovně.

Je mi jasné, že většina (nejen) Američanů bude tak naivní, že mi budou tvrdit, že se jejich hlas určitě nenahrává a pokud, nikam se neukládá. Dovolte mi citovat server CNET.com, který před nedávnem uveřejnil článek s titulem: „Jak odstranit nahrávky hlasu z Fire TV: Amazon ukládá nahrávky vašeho hlasu pro zpřesnění vyhledávání. Přinášíme návod, jak data smazat.“ Tento článek naprosto otevřeně konstatuje: „Není možné se jakýmkoli způsobem z ukládání nahrávek smluvně vyvázat.“

PP koláž

Čtěte ZDE: Pro Facebook jsme pokusnými králíky: Sociálně-inženýrský experiment na lidech vyvolal více otázek, než nabídl odpovědí. Mezi „testovanými“ mohl být každý z nás – aniž to tušil!

Konspirační fakt

Takže to vidíte: přístroj jménem Fire TV byl od začátku vyvíjen tak, aby nahrával váš hlas a ukládal ho na servery Amazonu – které jsou nyní propojovány s CIA, snažme se doufat, že pouze co do principu, nikoli co do obsahu – a kde budou nahrávky uloženy spolu s údaji o vaší identitě.

Nic z výše řečeného není „konspirační teorie“ – všechno jsou to nepopiratelná fakta, která ostatně přiznává i sama společnost. Přesto mi většina čtenářů nejspíš „vynadá“ do „konspiračních teoretiků“ – i když se striktně držím údajů z manuálu přístroje. A když už, pojďme si tedy trochu zaspekulovat:

Jak těžké by bylo pro Fire TV, aby nahrávala veškeré rozhovory v blízkém okolí přístroje neustále?

Snowden: Amazon sleduje lidi

Ani trochu. Přístroj má všechen potřebný hardware i software, má připojení k internetu, přes nějž takovou věc dokáže bez problémů uskutečnit. Navíc nejde vypnout (tedy alespoň od toho lidi odrazuje), dokáže vás identifikovat a postavila ho společnost, která „čirou náhodou“ postavila úložiště dat pro CIA, která „čirou náhodou“ najednou potřebuje další obrovskou kapacitu pro skladování dat.

Článek, publikovaný vydavatelstvím MHP Books ukazuje na to, že Amazon možná již s NSA na sledování amerických občanů spolupracuje: „Jeden zdroj z mainstreamu – a sice Business Week – si všímá toho, že podle uniklých dokumentů (vynesených na veřejnost Edwardem Snowdenem, pozn. red.) měl být do programu PRISM přidán vbrzku i Dropbox – a pak dosti nesmyslně konstatuje: ‚To je dost divné, protože Dropbox přece používá k ukládání dat svých zákazníků servery společnosti Amazon a Amazon v dokumentech, týkajících se PRISM, nikde zmíněn není.‘

Což je ovšem jen polopravda. Článek totiž ‚zapomíná‘ na to, že zdaleka ne všechny spolupracující velké společnosti jsou v dokumentech jmenovány – některá jména jsou dokonce úmyslně redigována. Pravdou je, že autoři ukázali alespoň minimální dávku novinářské odpovědnosti a zeptali se oficiálně Amazonu, zda s NSA na programu spolupracoval, což mluvčí společnosti ohodnotila jediným slovem: ‚Nekooperujeme.‘

Ale lze jí věřit? Leckdo je zřejmě názoru, že nikoli. Jiné, nemainstreamové zdroje, zcela natvrdo konstatují, že Amazon součástí programu PRISM být musel. Jedna čtenářka britského listu The Guardian napsala dokonce do novin s dotazem: ‚Myslíte, že spolupráce s rozvědkou je důvodem rozsáhlých daňových úlev pro společnosti Apple, Amazon a spol.?‘“

PP koláž

Čtěte ZDE: Kauza Snowden: Ruský špión a zrádce, nebo idealista a hrdina? Dostane olovo, nebo Nobelovu cenu? Možná obojí...

O tom, jak Edward Snowden odhalil pragram PRISM, jsme již psali a nadále se mu budeme věnovat. Jeho postup odhaluje i tento článek ze serveru Market Oracle.

A právě Snowden kritizoval Amazon za to, že de facto dovolil bezpečnostním službám dostat se k veškerému obsahu, který si na stránkách Amazonu prohlížíte, protože nezavedl „pořádné“ šifrovací protokoly.

Rozvědka chce dokonalou kontrolu

Možná, že mi opět mnoho lidí, jejichž mozky stále ještě obývají „svět před Snowdenem“, budou tvrdit, že jde o konspirační teorii. Nicméně potom, co nám Edward Snowden řekl, víme, že to, že velké korporace špehují své zákazníky a data rutinně předávají rozvědkám, je běžná praxe. Není to teorie, ale fakt. Vítejte v Orwelově 1984, jen o tři desetiletí zpožděném.

Ještě před deseti lety by se možná nápad, že NSA sleduje všechny telefonní hovory, emaily, transakce, provedené pomocí kreditních karet, bankovnictví a návyky při sledování webových stránek, které mají její občané, jevil dost bláznivým. Konspirační teorie. Dnes víme, že to tak prostě je.

Když si dáme fakta dohromady, je jasné jedno: pokud Amazon zatím nikoho prostřednictvím své Fire TV nesleduje, může to kdykoli udělat. A to i selektivně.

Pokud nevěříte mně, poslechněte si bývalého vysoce postaveného inženýra z NSA, Williama Binneyho, který tvrdí, že „konečným cílem NSA je dokonalá kontrola celé americké populace“. Jak napsal The Guardian: „Binney řekl německé vyšetřovací komisi pro záležitosti NSA, že jeho bývalý zaměstnavatel vykazuje „totalitní způsob myšlení“, který je „největší hrozbou“ pro americkou společnosti od konce války Severu proti Jihu. Masové sledování občanů se tak dostalo do centra veřejné debaty, kam právem patří. (...) přední evropská tvůrkyně webů, Lena Thiele, představila v Londýně na toto téma úžasný projekt Netwars (Internetové války, pozn. red.). V něm ukazuje, jak jednoduché je, aby vlády a korporace zaznamenávaly naše osobní data, aniž si toho všimneme.“

Nejlepší obrana: vypnout

A přesně to dost možná Amazon dělá: zaznamenává naše osobní data, aniž si toho všimneme. Protože taková data by měla obrovskou hodnotu – nejen sama o sobě, ale především ve spojením se vším, co na průměrného Američana Amazon „ví“ – chování při nákupech, sledování videí, četbě knih a tak dále. Mnoho lidí už znepokojuje, kolik informací o nich může nasbírat Google. Ale Amazon a ostatní velké internetové obchody vědí ještě mnohem „intimnější“ věci – lidská psychika se velmi dobře hodnotí z detailů o spotřebě.

Je mi jasné, že je spousta skeptiků, kterým připadá představa, že by Amazon sledoval americké domácnosti připadá nemožná. Upřímně řečeno, z neznámého důvodu si pořád  ještě hodně lidí myslí, že dva mrakodrapy, postavené ze železobetonu, můžou spadnout stylem, kterým by se mohla pochlubit jen ta nejlepší demoliční parta, když v několika patrech zapálíte pár malých ohníčků. Mnozí lidé prostě uvěří čemukoli.

Když si dáme fakta dohromady, je jasné jedno: pokud Amazon zatím nikoho prostřednictvím své Fire TV nesleduje, může to kdykoli udělat. A to i selektivně. Jako většina nových zařízení totiž Fire TV instaluje „aktualizace“ potichu, prakticky bez vědomí uživatele. Naprosto „potichu“ tedy může začít kohokoli, kdo ho má doma, sledovat. Ptáte se, proč? Obávám se, že v dnešním světě stojí otázka jinak: proč ne?

Naštěstí se zatím dá s nejnovější pomůckou Velkého Bratra udělat docela jednoduchá věc: vytáhnout ji ze zásuvky. Uvidíme, jak dlouho takovou možnost ještě budeme mít...“

Redakčně kráceno.

Zdroj.

 

—————

Zpět