Léčba nemocí i bez lékařů

04.10.2013 11:11

Léčba nemocí i bez lékařů

Tablety a bylinky

Tak jako ve starých dobách lékař a bylinkář byli zajedno, i léky byly jen bylinky. S rozvojem chemie se začaly látky v nich obsažené zkoumat, nejúčinnější složky izolovat a vyrábět chemickou cestou. Začala éra tablet, které úplně ovládly zdravotnictví. Dnes si život bez tablet neumíme ani představit. Každý den přicházejí na trh nové a dražší. Protože jejich výzkum a výroba, to je především byznys. Tabletám nemůžeme upřít, že účinně pomáhají a v akutních případech mají plné opodstatnění, vzpomeňme jen téměř převratný aspirin či penicilin. Většina těchto léků má však i vedlejší účinky. I když na jednom místě organismu pomáhají, na druhém mu škodí. Na eliminaci této škody užíváme další tablety a roztáčí se tabletová spirála. Dostaneme-li se v tomto směru do tabletového extrému, budeme se muset vrátit k přírodě.

Bylinky působí v souladu se zákony přírody. Léčí pomalu, ale s trvalými výsledky, přitom až na řídké výjimky žádnému dalšímu orgánu neškodí. Jejich pravidelné užívání i při úplném zdraví nebo hlavně tehdy – nám pomůže vyhnout se potřebě užívat tablety. V dalších letech se návrat k přírodním léčivům projevil i v tom, že trh je dobře zásobený tak širokým sortimentem, že většinu bylinek si můžeme koupit. Ve specializovaných prodejnách dostaneme také tinktury, šťávy, oleje a jiné kvalitní výtažky z léčivých rostlin od seriózních výrobců.

Člověk je sám strůjcem svého zdraví. Z neustálého toku informací a podnětů si musí sám vybrat, co a jakým způsobem ve svém životě uplatní. Samozřejmě za své konání a rozhodnutí i zodpovídá. Pokud je zdravý, na něm záleží, jak bude s tímto nejcennějším lidským pokladem zacházet. Když onemocní, má právo výběru lékaře, může přijmout nebo odmítnout nabízené možnosti léčby. Má právo obrátit se i na přírodní způsoby udržování zdraví podle bylinkových receptů, které ověřil čas. Má právo vědět, že takové možnosti existují, že staré přírodní zákony života stále platí.

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“  (Hippokrates)

Recepty na nejobvyklejší poruchy organismu:

A) Trávicí soustava

Moravská směs na dobré trávení

Tento populární recept se skládá ze 3 dílů natě meduňky, k níž přidáme dva díly kořene jehlice, květu heřmánku, natě máty a pod jednom díle semene fenyklu a kmínu. Čaj připravíme a užíváme obvyklým způsobem.

Tonikum na podporu trávení

Po přejedení se nebo po těžkých jídlech, které „sedí“ v žaludku, rozdrobíme stejné díly mletého zázvoru, kmínu, fenyklu, hřebíčku a skořice. 1 lžičku této směsi zalijeme 1/4 1 vroucí vody a necháme vyluhovat. Scedíme, přidáme lžičku citrónové šťávy a po částech vypijeme v průběhu dvou hodin.

Zázvor na zlepšení trávení

Tři lžíce drceného kořene zázvoru zalijeme 1/2 1 vodky a za občasného protřesení necháme 2-3 týdny macerovat. Scedíme a u-žíváme po lžíci dvakrát denně nalačno. Z kořene zázvoru můžeme také obvyklým způsobem připravit hořký lahodný čaj, který pijeme bez cukru.

Bylinkový likér na uklidnění žaludku

Ke dvěma dílům nadrobno nasekané natě třezalky přidáme po jednom dílu natě meduňky a pelyňku. Zalijeme bílým alkoholem, aby drogu značně překrýval. Za občasného protřesení necháme 7-8 dní macerovat. Přidáme med v množství asi 1/2 kilogramu na litr alkoholu, mírně ohřejeme, promícháme a necháme stát. Bylinky ponecháme ve sklenici, přes sítko scedíme lžičku likéru, rozmícháme s troškou vody a jednou denně pijeme nalačno.

Čajová směs proti průjmu

Smícháme stejné díly roztlučené dubové kůry, kořene mochny nátržník, lístků borůvky, roztlučených plodů borůvky a květu heřmánku. Tři lžíce směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme přikryté vychladnout na teplotu, při níž se už dá pít. Vypijeme v průběhu 2-3 hodin, ale nepřijímáme žádnou potravu.

Čaj na zlepšení činnosti střev

Ke dvěma dílům mletého semene anýzu přidáme po jednom dílu mletého fenyklu a skořice. Dvě lžíce této směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vychladnout na konzumní teplotu a vlažné pomalu vypijeme. Užíváme 2-3krát denně nalačno.

Lněná kúra proti chronické zácpě

Dvě lžíce lněného semene zalijeme mlékem, ovocnou nebo kompotovou šťávou. Necháme chvilku stát a zkonzumujeme jako součást večeře. Ráno vypijeme sklenici horké vody, během kúry po dobu několika dní upravíme stravu, aby obsahovala více ovoce a zeleniny, zvýšíme i příjem tekutin.

Čajová směs na zánět žlučníku

Připravíme ji ze stejných dílů natě máty, kořene jehlice, hořce, pampelišky a kůry krušiny. Dvě lžíce směsi dáme do 1/21 teplé vody a necháme 12 hodin macerovat. Krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a horký čaj pijeme několikrát denně.

Pampeliškový sirup

Do 1 l studené vody dáme 4 hrsti čerstvých květů pampelišky. Pomalu přivedeme k varu, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom stavu scedíme a květy vymačkáme. Přidáme 3/4 kg přírodního cukru a šťávu z 1 citronu. Ve větším kastrolu ohříváme na mírném ohni bez pokličky, nevaříme, jen necháme tekutinu odpařovat, dokud ne-zhoustne. Je-li po vychladnutí sirup ještě řídký, pokračujeme v zahušťování. Užíváme třikrát denně po lžíci, sirup můžeme využít i k oslazení bylinkových čajů.

Rada pro cukrovkáře

Na jaře, když kvetou pampelišky, požvýkáme denně 10 stonků, stavu pomalu vycucáme a zbytek vyplivneme. Pampelišková šťáva snižuje hladinu cukru v krvi a prospívá také játrům.

Borůvky proti cukrovce

Borůvkové listy snižují hladinu cukru v krvi, bylinkáři je nazývají rostlinný inzulín. Proto pití borůvkového čaje, který je i chutný, je výborným doplňkem léčby i prevencí cukrovky. Plody patří mezi nejzdravější rostlinné produkty, které můžeme formou kompotu, džemu nebo sušené konzumovat během celého roku.

Citron na ledvinové kameny

Při potížích s ledvinovými kameny pomáhá konzumace stavy z 1 citronu denně. Užíváme po 1/2 ráno a večer. Vypijeme ji ve sklenici vody nebo jako součást libovolného bylinkového lahodného čaje.

Čajová směs na zánět močového měchýře

Smícháme stejné díly natě přesličky, medvědice, mateřídoušky, meduňky a listu břízy. Čaj pijeme 2-3krát denně 7-10 dní.

Čajová směs Dr. Thurze na prostatu

Do této osvědčené čajové směsi dáme 4 díly natě vrbovky, po dvou dílech natě celíku a dobromysli a po jednom dílu natě truskavce a listu břízy. Denně pijeme v malých dávkách až 1 1 čaje připraveného obvyklým způsobem.

 

Pohybové ústrojí – svaly, klouby, končetiny

 

Atrofie – degenerace svalů

Při tomto onemocnění, kdy se nadměrně ztrácí svalová hmota, pijeme denně 1/2 1 čaje z kontryhele a postižená místa potíráme a masírujeme tinkturou z přesličky nebo kokošky.

Mast na natržené svalstvo

Natrhneme-li si při cvičení nebo jiné činnosti sval, pomeleme stejné díly kořene prhy, kostivalu, natě jitrocele a květu divizny. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Bolavý sval jí masírujeme po celé délce až po úpony.

Koxartróza – zánět kloubů

U tohoto častého onemocnění pijeme čaj ze směsi stejných dílů natě přesličky, břízy, kopřivy a tužebníku. Současně děláme na několik hodin teplé zábaly postižených míst z pomačkaných listů zelí nebo listů či kořene kostivalu.

Pahlowův recept na chronický zánět kloubů

Čajovou směs podle tohoto bylináře připravíme ze stejných dílů natě pampelišky, kopřivy, přesličky, řebříčku, listu břízy a ořechu. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme 2-3krát denně během 6 týdnů.

Obklad babičky Múhlbacherové

Tento obklad podle receptu významné bylinkářky slouží na otoky a různé jiné vnější bolesti. Nastrouhané syrové brambory u-vaříme v malém množství mléka na řídkou kaši, přidáme asi 1/3 objemu ovesné mouky, dobře rozmícháme a upravíme mlékem na hustotu kaše. V tenké vrstvě dáme do plátna a teplý obklad přikládáme na bolavé místo, každé 2 hodiny měníme. Nakonec jen pro-masírujeme a potíráme rozmarýnovo-levandulovým olejem.

Kostivalový obklad

Kostival patří mezi nejlepší rostliny k léčbě všech bolestí svalů, vykloubenin a zlomenin. Sušený kořen pomeleme na prášek, přidáme trochu panenského oleje a horké vody a vymícháme na kaši. Ještě teplé natřeme na lněný hadřík, přiložíme na bolavé místo a ovážeme. Stejný obklad můžeme udělat i z pomačkaných čerstvých listů kostivalu nebo devětsilu.

Křenová placka

Nastrouhaný kořen křenu smícháme s troškou mouky, másla a přírodního octa. Dáme do tenkého plátna, vytvarujeme plac ku a přikládáme na bolavé místo, které chráníme před podrážděním pokožky bylinkovou mastí nebo kosmetickým krémem. Placku necháme působit nejvíce 30 minut, opakujeme až za několik hodin. Výborně „vytáhne“ každou bolest, můžeme ji použít i na jiné bolesti, například v boku při zánětu pohrudnice.

Jánův olej

Vhodnou sklenici naplníme nasekanou natí třezalky, mírně namačkáme. Zalijeme panenským olivovým olejem a necháme 4-6 týdnů na slunci, dokud olej nezčervená. Scedíme a vymačkáme. Používáme na potírání bolestivých kloubů, kožních poranění a jako univerzální lék k vnějšímu použití.

Bezová limonáda

Do 10 1 vlažné vody namočíme 40-50 květních okolíků bezu a necháme 24 hodin stát. Scedíme, přidáme 1 kg přírodního tmavého cukru a šťávu ze 3 citronů. Rozmícháme a necháme stát dalších 24 hodin. Potom už limonádu můžeme užívat, nejlepší je, když ji naplníme do sklenic, dobře zazátkujeme a skladujeme na tmavém chladném místě nastojato. Za 3-4 týdny získáme perlivou limonádu, kterou pijeme chlazenou jako prevenci bolestí pohybového ústrojí nervového původu.

Obklad na vykloubeniny

Do 1/4 kg čerstvého tvarohu zamícháme 2 lžíce tinktury z prhy a kostivalu. Rozetřeme na kousek plátna na tloušťku asi 2 cm do vhodného tvaru podle místa vykloubení. Přiložíme, převážeme a necháme působit, dokud tvaroh nevyschne.

Osteoporóza – odvápnění kostí

K léčbě a prevenci této nemoci pijeme denně obvyklou půllitrovou dávku čaje řebříčku, k němuž přidáme lžičku mletého nebo na prášek roztlučeného semene pískavice.

Ústřel (hexnšus)

K uvolnění záchvatu a zmírnění bolestí doporučují bylinkové recepty obklad z třezalkové natě. Dáme ji napařit na sítku v hrnci nebo povaříme v malém množství vody. Potom dáme do plátna a teplý obklad přiložíme na kříže. Přikryjeme teplou dekou, necháme působit 10-15 minut a opakujeme vícekrát.

Voda v koleně

Květy heřmánku zalijeme malým množstvím mléka oslazeného medem a krátce povaříme. Necháme stát a hustý odvar i s heřmánkem dáme v tenké vrstvě na plátno, polijeme vaječným bílkem, přiložíme na koleno a teple zabalíme, nejlépe na noc. Přes den léčbu doplníme přiložením křenové placky.

Leclercův čaj na revmatické bolesti

Tato čajová směs obsahuje dva díly listu černého rybízu, k nimž přidáme po jednom dílu natě kopřivy a tužebníku. Čaj připravíme obvyklým způsobem a pijeme asi měsíc, na stejnou dobu potom jeho užívání přerušíme.

Masážní tinktura na revmatické bolesti

Naplníme vhodnou láhev nadrobno nasekanou bylinkovou směsí stejných dílů květů a oloupaných nasekaných plodů jírovce, natě rozmarýnu a čerstvých kořenů kostivalu. Zalijeme lesanou (Alpa) a necháme 2-3 týdny za občasného protřesení macerovat na slunném místě. Po scezení máme lék na všechny revmatické bolesti, jímž bolavá místa masírujeme a opakovaně potíráme.

Revmatický zánět kloubů

Do 1l vody namočíme 5 lžic bylinné směsi ze dvou dílů prvosenky, k nimž přidáme po jednom dílu kořene kostivalu a rozdrcených plodů jírovce. Necháme 12 hodin macerovat, potom krátce povaříme, necháme vychladnout a přidáme 2 dl alpy. Používáme denně k masírování bolavých kloubů, současně pijeme některý ze žlučníkových čajů.

Čajová směs na dnu

Toto onemocnění souvisí s ledvinami, proto mnohé recepty doporučují věnovat jim zvýšenou pozornost. K přípravě čaje proti dně použijeme tři díly listů břízy, po dvou dílech natě řebříčku, přesličky a po jednom dílu kořene jehlice a kopřivy. Čaj připravíme obvyklým způsobem, pijeme v několika dávkách až 1 l denně.

Obklad na oteklá kolena

Uděláme bylinkovou směs ze stejných dílů natě mateřídoušky, řebříčku, květů heřmánku a mladých výhonků borovice. Čtyři lžíce této směsi dáme do 1/2 1 vody, uvedeme do varu a necháme 15 minut vyluhovat. Do odvaru namočíme vhodnou látku, dáme na ni bylinky, přehneme, ještě horký obklad přiložíme a ovážeme teplou dekou. Necháme působit 15-20 minut, obklad opakujeme víckrát.

Čajová směs na revmatickou horečku

Smícháme stejné díly vrbové kůry, natě třezalky, mateřídoušky a máty. Dvě lžíce směsi dáme do vlažné vody a necháme přes noc macerovat. Ráno uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3krát denně.

Protirevmatická bylinková koupel

Na tuto koupel uděláme směs stejných dílů čerstvých březových listů, mladých výhonků borovice a smrku. Deset hrstí směsi vložíme do většího plátěného sáčku_, zavážeme a připevníme pod kohoutek, aby jím protékala napouštěná vody. Během koupele o teplotě 38-39 °C ponecháme sáček s bylinkami ve vaně. Koupel celého těla by měla trvat 15-20 minut, teplotu udržujeme dopouštěním horké vody.

 

Na kožní nemoci a rány

 

Čaj proti ekzémům

Jeho úkolem je především silně čistit krev. Připravíme ho ze stejných dílů kořene pýru, omanu, natě zemědýmu, přesličky a kopřivy. Tento čaj pijeme 2-3 týdny, ekzémy ošetřujeme i zevně, přikládáme obklady z kůry dubu a natě přesličky.

Koupel na ekzémy

Připravíme ji ze stejných dílů natě přesličky a dubové kůry. Pět lžic směsi dáme do 1l vody, pomalu uvedeme do varu a na mírném ohni vaříme 3-5 minut. Přikryté necháme vychladnout. Vlažné dobře osolíme mořskou solí a postižená místa koupeme nebo opakovaně omýváme několik dní. Po koupeli je jemně potřeme měsíčkovou mastí.

Čajová směs na čištění pokožky

Ke dvěma dílům listu jahody přidáme po jednom dílu natě přesličky, kopřivy a tymiánu. Dvě lžíce směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a vlažný čaj pijeme 2-3krát denně nalačno. Nesladíme, do každé dávky přidáme lžičku citrónové šťávy.

Pásový opar – herpes

Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme stejné díly květu heřmánku, měsíčku, listu kopřivy, natě benediktu a kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3krát denně. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje, můžeme také použít scezené vyluhované bylinky.

Extrakt na lupénku

Smícháme stejné díly nasekané natě jmelí, vlaštovičníku, listu ořechu, květu měsíčku a rozdrcené kůry vrby a dubu. Směs zalijeme silnějším bílým destilátem, aby byla dobře ponořená. Necháme macerovat 7-10 dní, denně protřeseme. Scedíme a extraktem několikrát denně potíráme postižená místa.

Měsíčkový olej

Do bílé láhve se širokým hrdlem silně namačkáme Čerstvé květy měsíčku. Necháme stát na slunci. Za několik dní začnou květy pouštět šťávu, kterou slijeme, přidáme trochu alkoholu a naplníme do tmavé sklenice. Olej používáme na potírání kožních vřídků, drobných poranění a u lupénky.

Sedací koupel na hemoroidy

Čtyři hrsti nasekané natě šalvěje necháme macerovat v 1 1 vody asi 12 hodin. Potom vyvedeme do varu, necháme přikryté vychladnout na teplotu těla a scedíme do vhodné nádoby. Koupel má trvat 15-20 minut.

Lněná placka

Semeno lnu pomeleme a zalijeme malým množstvím vroucí vody, aby vznikla kašovitá směs. Dáme ji do řídkého plátna nebo gázy, přikládáme na otoky, vředy a jiná bolestivá místa. Placka zmírňuje bolest, proto ji můžeme používat při žaludečních křečích, ischiasu, bolestech v oblasti jater a ledvin.

Měsíčková mast

Čtyři hrsti květních úborů, nejlépe čerstvých, nadrobno nasekáme a dáme do 1/2 kilogramu rozpuštěného vepřového sádla. Ohříváme, dokud nevzkypí, ještě zamícháme, odstavíme a necháme 12 hodin stát. Potom trochu ohřejeme a přefiltrujeme přes řídké plátno. Dobře vymačkáme a uložíme do malých kelímků na chladné místo. Používáme k ošetřování všech vnějších poranění a kožních onemocnění.

Bodnutí hmyzem

Na postižené místo přiložíme rozmačkaný lístek šalvěje nebo jitrocele. Pomáhá také přiložit čerstvý plátek cibule, čerstvý kousek řezu aloe nebo místo vpichu potřít octem.

Bradavice

Vezmeme čerstvou větvičku vlaštovičníku, zlomíme a šťávou několikrát denně potíráme bradavici, U citlivé pokožky můžeme okolí bradavice chránit leukoplastí, do níž vyřízneme otvor velikosti bradavice. Léčbu urychluje opalování, denně půl hodiny.

Bylinková voda na vlasy

Jednu lžíci kořene lopuchu povaříme 5 minut na mírném ohni v 1/4 1 vody, přidáme lžíci čajové směsi z natě kopřivy, listu ořechu a břízy. Necháme přikryté vychladnout. Tímto odvarem masírujeme pokožku hlavy a necháme delší dobu působit.

Heřmánková pleťová voda

Dvě lžíce květu heřmánku krátce povaříme ve 1/4 1 vody, necháme vyluhovat 15 minut. Scedíme, přidáme šťávu z 1/2 citronu a 1/2 dl růžové vody. Uložíme do tmavé láhve na tmavém místě. Po očištění pokožky pravidelně potíráme tamponem obličej a krk.

Petrželová pleťová voda

Nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou nať zalijeme vodkou, aby byla dobře ponořená. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Jemně scedíme a používáme na omývání mastné pokožky a různých nečistot obličeje.

Mast na popraskané ruce

Smícháme stejné množství medu a olivového oleje. Po umytí rukou tento přípravek energicky vtíráme do pokožky, na noc je praktické ruce ovázat nebo použít rukavice. Před ošetřením potíráme ruce citrónovou šťávou.

Olej aloe

Čtyři lžíce nasekaných listů aloe dáme do mixéru, přilijeme po 1 dl panenského a levandulového oleje a 1 lžičku celaskonového prásku. Dobře rozmixujeme a uložíme do tmavé skleničky. Olej používáme na drobná poranění, popáleniny a na suchou pokožku rukou.

Lněná voda na popáleniny

Tři lžíce celého lněného semene vaříme 15-20 minut v 1 1 vody. Necháme vychladnout. Slizovitý odvar scedíme, namočíme v něm lněné plátno a uděláme vlažný obklad, který podle potřeby a pocitů nemocného vyměňujeme.

Přípravek proti plísni

Smícháme stejné díly natě šalvěje, tymiánu a vlaštovičníku, bylinky zalijeme směsí alpy a vinného octa v poměru 1:1. Necháme macerovat 3-4 týdny, občas protřeseme. Scedíme a postižené místo opakovaně potíráme. Na noc je ošetříme měsíčkovou nebo jinou hojivou mastí.

Pro zdravé dýchání 

Švýcarský sirup na plicní nemoci

Smícháme stejné díly květu divizny, lípy, natě mateřídoušky jitrocele, pikniku a řebříčku. Do 1l vody dáme 10 lžic směsi, krátce povaříme, necháme mírně vychladnout, scedíme a přidáme 1 kg přírodního cukru. Dobře zamícháme a nalijeme do tmavé láhve. Užíváme třikrát denně po lžičce, po jídle.

Cibulová šťáva na nemoci průdušek

Několik cibulí odstavíme a do šťávy přidáme stejné množství medu. Rozmícháme a bereme v průběhu celého dne po lžičce, každé dvě hodiny. Tento lék je prospěšný i na trávení a zvyšuje imunitu organismu.

Čaj na zánět průdušek

Na tento častý zánět použijeme směs stejných dílů květu prvosenky slézu, divizny, listu jitrocele a kořene proskurníku. Dvě lžíce směsi dáme do vlažné vody a necháme 8 hodin macerovat. Ohřejeme k bodu varu, ale nevaříme, a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, dobře ochutíme medem a citronem, dáme do termosky a užíváme každou hodinu po lžíci.

Univerzální prsní čaj

Připravíme čajovou směs ze stejných dílů listu (květu) podbělu, květu divizny, prvosenky, natě plicníku, sedmikrásky a mateřídoušky. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme ochucený medem a citronem několik dní, zvlášť v chřipkovém období.

Čaj při chřipkových onemocněních

Připravíme čajovou směs z květu černého bezu, lípy a natě rozmarýnu. Dvě lžíce rozdrcené vrbové kůry večer namočíme do 1 l vody, ráno krátce povaříme, přidáme 2 lžíce připravené čajové směsi a necháme 15 minut vyluhovat. Ochutíme medem a citronem a v několika dávkách vypijeme během dne.

Sirup faráře Kneippa proti kašli

Připravíme čajovou směs ze dvou dílů jitrocele, k němuž přidáme po jednom dílu listu (květu) podbělu a natě pelyňku. Čtyři lžíce směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme 15 minut vyluhovat. Přidáme 4 lžíce medu a v kastrole necháme na plotýnce na velmi slabém ohni zahustit. Užíváme každou 1/2-1 hodinu, ale jen několik dní během záchvatů kašle.

Čajová směs na ulehčení vykašlávání hlenů.

Ke dvěma dílům natě tymiánu obecného přidáme po jednom dílu listu jitrocele, kořene prvosenky a semene anýzu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 teplé vody a necháme přes noc macerovat. Ráno pomalu uvedeme do varu a přikryté vyluhujeme 15 minut. Scedíme, osladíme medem a vlažný čaj užíváme po lžících během celého dne.

Jitrocelový sirup

Deset lžic nakrájených listů jitrocele rozmixujeme v 1/2 1 vody. Přidáme 1 dl bílého destilátu a necháme 1-2 dny stát. Přefiltrujeme, přidáme 4 lžíce medu, trochu ohřejeme, rozmícháme a uložíme do tmavé sklenice na chladné místo. Užíváme 3-5krát denně po 1 lžičce, po jídle. Tento sirup současně čistí krev.

Lipové víno

Čtyři hrsti čerstvých lipových květů zalijeme 4 1 vody, převařené s 1/2 kg cukru. Přidáme 1 oloupaný, na kolečka nakrájený citron, 1/2 kg medu a vinné kvasinky. Necháme týden nakvasit. Pak scedíme a necháme vykvasit, nejlépe v demižonu s kvasnou zátkou. Pijeme po 1/2 sklenice třikrát denně, hlavně v chřipkovém období.

 

Srdce a krevní oběh

Anémie – chudokrevnost

Při nedostatku červených krvinek připravíme čajovou směs ze dvou dílů natě kopřivy, k níž přidáme po jednom dílu natě zeměžluče a třezalky. Tento čaj podporuje tvorbu krve a optimalizuje její složení.

Kopřivová šťáva na nízký obsah železa v krvi

Čerstvé mladé koncové výhonky kopřivy rozmixujeme s malým množstvím vody a šťávu vymačkáme. Užíváme třikrát denně 1 lžičku před jídlem. Kopřiva je nejlepší bylinkou na úpravu krvetvorby, bylinkové recepty ji doporučují i při chudokrevnosti a na čištění krve.

Běloruský recept proti skleróze

Prolisujeme 1 větší hlavičku česneku, zalijeme ji 1l horké vody a přidáme šťávu z 1 citronu. Necháme 24 hodin stát a scedíme. Užíváme dvakrát denně 1 lžíci, dlouhodobě.

Čajová směs na snížení cholesterolu

Tato čajová směs obsahuje stejné díly natě rozrazilu, kopřivy, přesličky a sporýše. Při preventivním užívání střídáme pití tohoto čaje se zeleným čajem, který má podobné účinky. Snižování cholesterolu v krvi má i antisklerotické účinky a zlepšuje paměť.

Bušení srdce

K přípravě čaje použijeme bylinnou směs ze dvou dílů květu hlohu, k němuž přidáme po jednom dílu natě meduňky, srdečníku a třezalky.

Čajová směs na uklidnění srdeční arytmie

K tomuto účelu smícháme stejné díly natě jablečníku, srdečníku, meduňky a květu hlohu. Do hotové půllitrové dávky čaje přidáme ještě po malé lžičce kozlíkové tinktury a tinktury z prhy.

Ruský recept na srdeční čaj

Smícháme stejné díly natě srdečníku a řebříčku. Lžíci směsi zalijeme 1/4 dl vroucí vody, necháme vyluhovat, přidáme lžíci medu a pijeme ráno a večer po polovině množství. Tento čaj je dobrou prevencí i podpůrnou léčbou při všech srdečních onemocněních.

Likér na předcházení mozkové příhodě

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekaných květů a kořenů mochny husí. Ve větším kastrolu vaříme na mírném ohni, dokud nám nezůstane asi polovina původního objemu. Pijeme denně po skleničce nalačno. Tento starý recept doporučoval už otec medicíny Hippokrates.

Zázvorová kúra na pročištění cév

Do 1l brandy dáme 3 lžíce mletého kořene zázvoru a necháme 2-3 týdny macerovat, denně protřeseme. Scedíme a užíváme 1 lžíci třikrát denně až do spotřebování celého množství.

Olej na křečové žíly

Do 1/2 1 panenského slunečnicového oleje dáme 8 lžic čerstvých nasekaných květních úborů měsíčku a 4 lžíce nastrouhaných plodů jírovce. Pomalu vaříme ve vodní lázni asi 10 minut. Necháme 24 hodin stát, znovu ohřejeme a scedíme. Olejem potíráme a jemně masírujeme bolavá místa.

Čajová směs na zlepšení krevního obrazu

Jeho hlavní složkou je kopřiva. Ke třem dílům natě přidáme po jednom dílu listu jitrocele a ořešáku, natě pelyňku a kořene pampelišky. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a pijeme 2 až 3krát denně.

Rozmarýnové víno

Ke třem dílům nasekaných listů rozmarýnu, nejlépe čerstvých, přidáme po jednom dílu rozdrcených plodů a květů hlohu, sušených rozinek, trochu mletého zázvoru a skořice. Směsí naplníme sklenici asi do 1/3 objemu a doplníme červeným vínem. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, dochutíme medem a pijeme 2-3krát denně po stopce na zvýšení tlaku krve a zlepšení činnosti srdce. Rozmarýna je silná bylinka, proto ji dávkujeme opatrně, nedoporučuje se užívání v těhotenství, při onemocnění jater a ledvin.

 

Léčíme si nervy

Bezová šťáva na zánět nervů

V odšťavovači vymačkáme šťávu z čerstvých plodů. Na 1l šťávy přidáme 3 dl bílého destilátu, naplníme do lahví až po zátku a uložíme v chladničce, kde vydrží dlouho. Při jakýchkoliv bolestech nervového původu užíváme třikrát denně 1 lžíci po jídle, ale jen několik dní.

Čajová směs na uklidnění nervových záchvatů

Uděláme čajovou směs, do níž dáme tři díly semene kopru a po jednom díle semene fenyklu, anýzu, natě máty a květu heřmánku. Čaj připravíme obvyklým způsobem, přidáme lžičku kozlíkové tinktury, podle chuti citron a med. Vypijeme po částech v průběhu 2-3 hodin.

Likér proti všem nervovým onemocněním

Deset lžic nasekané čerstvé natě meduňky krátce povaříme v1l bílého vína, scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z 1/2 citronu. Pijeme teplé po stopce dvakrát denně.

Čajová směs na posílení nervové soustavy

Připravíme ji ze stejných dílů natě třezalky, řebříčku, rozmarýnu a benediktu. Hotový čaj osladíme medem, můžeme jej užívat i delší dobu.

Polský koktejl na dobré spaní

Sklenici horkého mléka silně osladíme medem a přidáme 2 lžičky kozlíkové tinktury. Pomalu vypijeme těsně před spaním.

Víno na dobré spaní

Do 1 l červeného vína dáme po 2 lžících natě třezalky, meduňky, levandule a chmelových šišek. Necháme 2-3 týdny macerovat na teplém místě. Scedíme, vymačkáme a pijeme před spaním 1/2 –1 dl.

Obklad na pásový opar

Toto onemocnění má infekční nervový původ, i když se projevuje drobnými puchýřky na pokožce. Stejné díly nasekané dubové kůry, mletých ovesných vloček, květu heřmánku, natě šalvěje a komonice krátce povaříme v malém množství vody. Necháme trochu vychladnout a ještě teplé bylinky dáme do plátna nebo jemné ponožky, přiložíme a ovážeme.

Směs proti hněvu od českého bylinkáře Váni

Protože hněv je vždy zdraví škodlivý, tento recept proti němu bojuje čajem ze směsi stejných dílů květu měsíčku a natě řepíku.

Šálek čaje oslazeného medem pijeme pomalu, po doušcích.

Yzopový grog proti melancholii

Do 1 l červeného vína dáme 2 lžíce nasekané natě yzopu. Krátce povaříme, když trochu vychladne, scedíme jej a přidáme lžíci hřebíčků, lžíci mleté skořice a 3 lžíce medu. Přepadne-li nás světobol, pijeme teplé, ale ne celé najednou, stačí 1-2 dl.

Čaj proti úzkosti

Na zahnání strachu smícháme stejné díly drceného kořene kozlíku a natě třezalky. Jednu plnou lžíci směsi dáme večer do 3 dl vlažné vody a necháme do rána macerovat. Pak uvedeme do varu, hned odstavíme a necháme přikryté 15 minut vyluhovat. Scedíme a teplý čaj pijeme po polovině množství ráno nalačno a večer před spaním.

Bezový sirup

Odšťavíme zralé plody bezu. Na 1l šťávy přidáme 1/2 kg přírodního cukru, 1/2 kg medu a šťávu ze 2 citronů. Mírně ohřejeme, dobře promícháme a dáme do sklenic. Při bolestech nervového původu užíváme 3-5 lžic denně, ne více.

Karmelitánský líh

Podle tohoto receptu z dob klášterních zahrad 10 lžic nasekané natě meduňky, lžíci mleté skořice, nastrouhaného muškátového oříšku a 10 hřebíčků zalijeme 1 1 koňaku a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Scedíme, přidáme šťávu z 1 citronu a 2 lžíce medu. Pijeme pro celkové uklidnění organismu 2-3krát denně jako aperitiv.

Svatojánské víno

Nasekanou nať třezalky naplníme do 1/3 objemu sklenice, doplníme bílým vínem a necháme 3 týdny macerovat. Občas protřeseme. Scedíme a pijeme 1/2-2 dl denně při nervových záchvatech, migréně a na celkové uklidnění.

 

Boj proti nádorům

Čajová směs na prevenci a podporu léčby rakoviny

Připravíme ji ze stejných dílů natě přesličky, řebříčku, kopřivy a květu měsíčku. Čaj pijeme preventivně, ale hlavně hned při prvních příznacích onemocnění.

Řepná šťáva proti rakovině

Čerstvá syrová šťáva z řepy je jedním z nejlepších preventivních i léčebných prostředků proti rakovině. Řepa je levná a šťávu si lehce připravíme v odšťavovači, dá se už i koupit v prodejnách zdravé výživy. Vypijeme-li dvakrát týdně 1-2 dl šťávy, kromě prevence rakoviny si léčíme i paradentózu, vnitřní orgány a dodáváme organismu množství mimořádně zdravých látek.

Protirakovinná šťáva

Smícháme stejné díly šťávy ze syrové řepy, mrkve a celeru. Pijeme denně 1-2 dl. Šťávu můžeme zředit vodou. Pijeme jako prevenci i podpůrnou léčbu nádorových onemocnění.

Aloe na rakovinu žaludku

300 g listů rozmixujeme nebo pomeleme na masovém mlýnku, přidáme 1/2 kg medu, 7 dl červeného vína a 1 dl brandy. Trochu o-hřejeme, dobře promícháme a necháme 2-3 týdny stát, občas protřeseme. Mírně ohřáté scedíme a užíváme třikrát denně 1 lžičku 2 hodiny před hlavním jídlem.

Ivanův čaj

Tento starý recept pochází ze Sibiře a doporučuje pravidelné pití čaje z květů vrbky úzkolisté, jejíž květy obsahují protinádorové látky. Vrbkový čaj je výborný k prevenci, ale i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny.

 

Problémy s obezitou

Bylinná šťáva na zhubnutí

Odstavíme stejné množství čerstvých kořenů petržele, celeru a fenyklu. Pijeme dvakrát denně nalačno po 1 dl šťávy.

Čekanka proti obezitě

Podle starého receptu pravidelné pití čaje z kořene čekanky nebo kávy – cikorky pomáhá zbavit se přebytečných kil Čekankový čaj prospívá i vnitřním orgánům a snižuje hladinu cukru v krvi.

Hroznová kúra na hubnutí

Před každým jídlem a večer před spaním vypijeme Šálek čerstvé hroznové stavy zředěné polovičním množstvím vody nebo zkonzumujeme trochu hroznů. Hroznový cukr nezpůsobuje přibírání na váze, ale upravuje látkovou přeměnu cukrů, čímž přispívá ke snižování hmotnosti

Čajová směs na snížení chuti k jídlu

Její hlavní složkou je nať svízele. Ke třem dílům této drogy přidáme ještě po jednom dílu natě tužebníku a listu břízy. Čaj připravený obvyklým způsobem nesladíme, pijeme 2-3krát denně.

 

Bolesti hlavy

Čaj proti chronickým bolestem hlavy

K 1 lžíci natě tymiánu přidáme 1 sáček porcovaného zeleného čaje. Zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a hodně teplý čaj vypijeme během několika hodin.

Bolesti hlavy „bez důvodu“

Starý polský recept doporučuje čajovou směs, do níž dáme po dvou dílech květu heřmánku a lípy, po jednom dílu natě meduňky, máty, třezalky a komonice. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme několik dní.

Migréna

Jeden ze starých receptů doporučuje šálek kávy bez cukru se šťávou z 1 citronu, za 2-3 hodiny tuto proceduru opakujeme.

Čajová směs proti migréně

Připravíme ji ze stejných dílů natě fialky, meduňky, dobromysli, máty a třezalky. Do hotového čaje přidáme lžičku kozlíkové tinktury. Horký čaj vypijeme během 1-2 hodin, na čelo si dáme studený obklad a spánky potíráme levandulovýrn olejem.

Bolesti hlavy z vyčerpání

Čaj připravíme ze stejných dílů natě meduňky, bazalky a mateřídoušky.

 

Pro zdravé oči

Heřmánek na zánět spojivek

Tři lžíce květu heřmánku krátce povaříme v 1/2 1 vody, necháme trochu vychladnout a přidáme lžíci medu. Teplým vatovým tamponem omýváme oči, můžeme také udělat obklad. Místo heřmánku můžeme také použít květy měsíčku.

Fenyklový obklad na unavené oči

Jednu lžíci mletých semen fenyklu povaříme v 1 dl vody. Necháme stát. Do vlažného odvaru namočíme vatový tampon, přiložíme na oči a necháme 10-15 minut působit.

Obklad na ječné zrno

Jeden ve slupce uvařený horký brambor rozmačkáme vidličkou, přidáme 1 žloutek a s horkým mlékem rozmícháme na kaši. Dáme na kousek plátna, přehneme a přiložíme na zavřené oko. Necháme působit 15 až 20 minut třikrát denně.

Slzení očí

U tohoto, ale i u všech dalších onemocněních očí se osvědčil obklad ze světlíku. Deset lžic nasekané natě dáme do 1 1 vody, krátce povaříme a necháme vychladnout. Do tohoto odvaru namočíme plátno, do něhož vložíme tenkou vrstvu drogy, mírně vymačkáme, vlažné přiložíme na oko a ovážeme. Necháme působit 1/2-1 hodinu a několikrát denně opakujeme. Současně pijeme čaj ze světlíku, do něhož můžeme ještě přidat trochu květu heřmánku a do celé dávky lžičku kozlíkové tinktury.

Šedý zákal

Staré recepty doporučují v tomto případě bylinkovou směs ze stejných dílů natě světlíku, květu heřmánku a rozdrcených plodů fenyklu. Dvě lžíce směsí krátce povaříme ve 1/41 vody. Přikryté necháme vychladnout na teplotu těla. Přidáme 2 lžičky tinktury z prhy. Uděláme obklad, do něhož vložíme i části rostlin. Současně pijeme některý z čajů na posílení očí.

Zelený zákal

Toto onemocnění se podle zkušených bylinkářů spojuje s činností ledvin. Mnohé recepty doporučují sedavou koupel ze silného odvaru přesličky. Dvacet lžic nasekané natě dáme do 3 1 vody, krátce povaříme a necháme stát. Pak scedíme do koupele, kterou připravíme tak, aby byly ledviny ponořené. Současně pijeme čaj ze směsi stejných dílů natě světlíku, třapatky, rozrazilu, přesličky a květu měsíčku.

Univerzální lék na všechny nemoci očí

Smícháme stejné díly listu aloe, natě pelyňku a světlíku. Čtyři lžíce směsi dáme do 1/21 vody, uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Přidáme lžíci medu a tímto odvarem opakovaně omýváme oči nebo uděláme obklad.

Víno na posílení očí podle pátera Kunzla

Tři lžíce rozdrceného semene fenyklu a 2 lžíce tymiánu dáme do 1 l vína. Ohříváme tak dlouho, dokud směs nevzkypí. Přikryté necháme vychladnout, přefiltrujeme a pijeme dvakrát denně po stopce.

Další recept podle Matthioliho

Čerstvou nebo sušenou nať řepíku naplníme do 1/3 objemu sklenice a zalijeme bílým vínem. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a pijeme 2-3krát denně po stopce na „ostrý zrak“.

Mrkev na zlepšení zraku

Při slábnoucím zraku pijeme dlouhodobě dvakrát denně po 1 dl čerstvé syrové mrkvové šťávy se lžičkou medu. Mrkev můžeme konzumovat také jemně nastrouhanou a ochucenou jako salát nebo krátce povařenou jako přílohu.

 

Ústa a zuby

 

Bolesti po vytržení zubu

Po této časté a nepříjemné proceduře uděláme silný odvar z květu divizny, natě šalvěje, jitrocele, heřmánku a yzopu. Uvedené bylinky s hojivými účinky můžeme libovolně kombinovat nebo použít jednotlivě. Dvě lžíce drogy dáme do 1 dl vody, uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Vlažný odvar držíme v ústech, urychluje hojení.

Obklad po vytržení zubu

Smícháme stejné množství květu bezu a heřmánku. Tři lžíce směsi krátce rozvaříme v malém množství vody a necháme přikryté vychladnout. Vlažné bylinky vložíme do gázy nebo tenké látky, necháme okapat, přiložíme, ovážeme a necháme dlouho působit.

Kloktadlo při paradentóze podle českého bylinkáře Karla

Připravíme kloktadlo ze směsi stejných dílů dubové kůry, natě šalvěje a truskavce. Čtyři lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody a ne cháme přes noc macerovat. Ráno pomalu uvedeme do varu a necháme přikryté vyluhovat. Tímto odvarem opakovaně vyplachujeme ústa a současně kartáčkem masírujeme dásně. Konzumací čerstvého ovoce a zeleniny zvýšíme příjem vitaminu C, léčbu doplňujeme pitím syrové řepné šťávy.

Bolesti zubů

Než navštívíme lékaře nebo sáhneme po tabletách proti bolesti, pomalu rozžvýkáme a držíme v ústech několik hřebíčků. Některé lidové recepty doporučují také přiložit na bolavý zub plátek česneku, který proti podráždění sliznice úst obalíme gázou.

Šalvějová ústní voda

Tři lžíce nasekané natě šalvěje a po jedné lžíci květu heřmánku a natě yzopu dáme do 1/21 vody, pomalu uvedeme do varu, necháme přikryté vychladnout a scedíme. Ústní vodu používáme při krvácení dásní a bolestech zubů, vždy po umytí zubů.

Odvar na zánět dásní

Smícháme stejné díly natě přesličky, šalvěje a máty. Čtyři lžíce směsi necháme krátce povařit v 1/2 1 vody a přikryté vyluhovat. Scedíme a vlažný odvar držíme opakovaně v ústech.

Bolesti uší, nosu a v krku

Zánět ucha

Vatový tampon namočíme do měsíčkové tinktury, vložíme do ucha a necháme působit.

Česnekové ušní kapky

Očištěnou hlavičku česneku prolisujeme a rozmícháme v malém množství olivového oleje. Necháme 1 hodinu macerovat na teplém místě. Vymačkáme a přefiltrujeme. Kapeme do ucha několikrát denně 2-3 kapky. Na noc vložíme do ucha namočený kousek tamponu. Používáme při bolestech středního ucha, ale i jiných bolestech.

Krvácení z nosu

Připravíme silný odvar z natě přesličky, můžeme přidat trochu vrbové kůry. Můžeme použít i prášek ze sušené natě, 1 lžíci na 1 dl vody. Krátce povaříme, scedíme a pozorně vtahujeme nebo kapeme do nosu. Současně dáme na zátylek studený obklad.

Senná rýma

Uděláme čajovou směs ze tří dílů natě třezalky, k nimž přidáme po dvou dílech kořene kostivalu a puškvorce a po jednom dílu natě přesličky a květu heřmánku. Dvě lžíce čajové směsi necháme přes noc macerovat ve 1/4 1 vody. Ráno krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Odlijeme 1/2 až 1 dl, který použijeme na výplachy nosu, dolijeme 1/41 vody, ohřejeme a pijeme teplé třikrát denně.

Čaj na úpravu činnosti štítné žlázy

Do 1/2 1 vody dáme lžíci mletých ovesných vloček a lžíci nasekané natě karbince. Pomalu uvedeme do varu a necháme vyluhovat. Scedíme a pijeme 2-3krát denně. Léčbu doplňujeme konzumací plodů rakytníku.

Ostružiny proti ochraptění

Čerstvou štávu mírně ohřejeme a pijeme 1-2 dl po malých doušcích během celého dne. Ostružinová šťáva, ale i konzumace čerstvých plodů má nejen blahodárný vliv na přetížené hlasivky, ale i všestranné léčivé účinky na celý organismus, přičemž posiluje jeho imunitní systém.

Čajová směs na hlasivky

Hlavní složkou tohoto čaje je nať řepíku. K jeho třem dílům přidáme po jednom dílu květu (listu) slézu a proskurníku. Dvě lžíce směsi pomalu ohříváme v 1/2 1 vody, dokud nezačne vřít a necháme přikryté vyluhovat. Ochutíme medem a citronem, pijeme po doušcích při zvýšené zátěži hlasivek.

Kloktadlo na zánět krku a hlasivek

Smícháme dva díly natě šalvěje s jedním dílem natě yzopu. Dvě lžíce směsi dáme do 1/4 1 vody, necháme projít varem a přikryté vyluhovat. Scedíme a kloktání často opakujeme.

Zánět krku

Uděláme kloktadlo ze stejných dílů natě šalvěje a dubové kůry. Čtyři lžíce směsi necháme 12 hodin macerovat v 1/2 1 vody. Potom krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Vlažným odvarem kloktáme často, během celého dne.

 

Zlepšení psychické pohody

Hysterie a psychické deprese

K jejich odstranění nebo zmírnění dobře poslouží směs stejných dílů natě routy, meduňky a květu pivoňky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vody a necháme přikryté vyluhovat 15 minut. Scedíme a pijeme 1 dl ráno nalačno, zbytek večer před spaním.

Depresivní stavy

Když se nám zdá, že se nám nic nedaří a všechno je špatné, zkusme vymačkat čerstvou šťávu z natě třezalky a užívat třikrát denně lžíci s troškou vody. Můžeme si také uvařit ze 2 lžic nasekané drogy na 1/2 1 vody třezalkový čaj a pít jej ochucený medem a citronem.

Antidepresivní čaj

Ke dvěma dílům natě dobromysli přidáme po jednom dílu natě třezalky, vrbky a meduňky. Čaj osladíme medem a pijeme 2-3krát denně.

Hypochondrie

Pro lidi, kteří mají pocit, že jsou více nemocní, než je to doopravdy, se doporučuje čajová směs ze stejných dílů natě meduňky máty a routy. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury.

 

Ženské problémy

Ženský sirup

Vymačkáme čerstvou šťávu ze stejných dílů natě mateřídoušky, přesličky, řebříčku a cibule. Přidáme přibližně tolik medu jako je šťávy a na teplém místě rozmícháme. Užíváme preventivně nebo při jakýchkoli ženských potížích 2-3krát denně po lžičce.

Premenstruační syndrom

Během „špatných dní“ před očekávanou menstruací k uvolnění napětí uděláme čaj ze dvou dílů kořene nebo listu pampelišky a jednoho dílu natě meduňky. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury a pijeme 2-3krát denně.

Čaj na úpravu menstruace

Ke dvěma dílům natě třezalky přidáme po jednom dílu natě hluchavky a řebříčku. Čaj pijeme 2-3krát denně, týden před očekávanou menstruací až do jejího začátku.

Čajová směs na vyvolání menstruace

Připravíme ji ze stejných dílů natě dobromysli, vlaštovičníku, řebříčku, kontryhele a petržele. Čaj pijeme několik dní.

Čajová směs proti potratu

Nejpozději od poloviny těhotenství pijeme každý druhý týden denně po 1/21 čaje ze směsi dvou dílů natě kontryhele a jednoho dílu natě řebříčku.

Zvracení v těhotenství

Připravíme stejné díly semene fenyklu, anýzu, listu máty a heřmánkových květů. Semena rozdrtíme v hmoždíři, pak přidáme listy a květy. Dvě lžíce této směsi zalijeme 1/2 1 vroucí vody a necháme přikryté 20 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme pětkrát denně.

Čajová směs proti bolestivé menstruaci

Do této čajové směsi dáme stejné díly natě kontryhele, hluchavky, mateřídoušky, řebříčku, květu měsíčku a listu routy. Obvyklým způsobem připravený čaj začneme pít 2 dny před očekávanou menstruací, při bolestech doplňujeme léčbu sedavými koupelemi z řebříčku, heřmánku a kontryhele.

Snížení tvorby mateřského mléka

Při nadměrné tvorbě mateřského mléka pijeme obvyklým způsobem připravený čaj z natě šalvěje. Pokud se už nekojí, může se brát třikrát denně lžička tinktury v 1/2 skleničce vody.

Čaj na zvýšení tvorby mateřského mléka

Do této směsi dáme po dvou dílech natě jestřabiny, majoránky, semene fenyklu a po jednom dílu kořene hořce, natě kontryhele a routy. Čaj pijeme 2-3krát denně, užívání občas přerušíme.

Klimakterium

V tomto období zmírňuje nepříjemné pocity a zmírňuje jeho průběh čajová směs ze dvou dílů natě meduňky, k nimž přidáme po jednom dílu natě třezalky, šišek chmele a semene fenyklu. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme několik dní, vždy v době, kdy jsou nepříjemné pocity intenzivní.

 

Nápoje lásky

Univerzální afrodiziakum

Pomeleme na jemný prášek dva díly semene koriandru a jeden díl semene anýzu. Užíváme 1 lžičku této směsi rozmíchanou v trošce medu třikrát denně.

Další recept

Odpradávna slouží jako afrodiziakum kořen zázvoru. Pijeme ho jako konzumní hořký čaj nebo namočený v lihu či víně.

Zázvor také zlepšuje trávení a posiluje celý organismus.

Afrodiziakum pro muže

Na podporu mužnosti připravíme čajovou směs ze dvou dílů natě máty, k níž přidáme po jednom dílu listu ořešáku, natě bazalky a yzopu.

Yzopové víno podle českého fytoterapeuta Bodláka

Osm lžic nasekané natě yzopu macerujeme 8 dní v 1 l bílého vína, nejlépe ryzlinku. Scedíme a pijeme 1 dl denně večer před spaním. Chystáme-li se na noční radovánky dávku zdvojnásobíme.

Pískavice řecké seno pro ženy

Staré recepty z Orientu doporučují mladým ženám 2-3krát denně 1/2 lžičky mletého semene pískavice v trošce vína, aby měly pevná a pružná prsa. Pískavice současně působí jako ženské afrodiziakum.

Mužský čaj

Tento univerzální čaj prospívá při všech mužských potížích. Obsahuje po dvou dílech kořene puškvorce a pýru, po jednom dílu natě truskavce, řebříčku, přesličky, vrbovky a majoránky. Obvyklým způsobem připravený čaj z této směsi se doporučuje pít dlouhodobě.

Ženský čaj povzbuzující touhu

I když se ženské orgány od mužských značně liší, bylinkové recepty doporučují jako univerzální čajovou směs ke zvýšení citové aktivity pro ženy stejné díly natě třezalky, mateřídoušky, květu slézu a listu jahody.

Mužská impotence

Starým, staletím ověřeným bylinným lékem je celer. Nejlepším způsobem jeho užívání je pití syrové šťávy. Bulvy celeru a hrubé části listů odstavíme a pijeme mezi jídlem 1 dl denně, ale jen 2-3 dny v týdnu. Vysoký objem vitaminů a minerálů kromě požadovaného, podporuje i ostatní funkce organismu. Může však podráždit ledviny, proto i zde platí osvědčené pravidlo, že nic se nemá přehánět.

Frigidita

Sexuální nezájem u žen mívá různé příčiny. Když jsou známé, například partnerské vztahy, psychické stavy, orální antikoncepce apod., věnujeme se především jim. K odstranění tohoto problému se doporučuje vylisovat šťáva z celé rostliny artyčoku zeleninového. Zředíme jej dvojnásobným množstvím bílého vína, osladíme medem a užíváme třikrát denně po lžíci.

Starý polský recept na kapavku

Ke dvěma dílům natě třezalky přidáme po jednom dílu ořešákových listů, kořene lopuchu a 8 drcených plodů jalovčinky. Dvě lžíce směsi dáme do 1/21 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom 10 minut na mírném ohni povaříme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme třikrát denně před jídlem.

 

Recepty na povzbuzení ve stáří

Tibetský recept na omlazování a čištění organismu

Šálek mléka zahřejeme k bodu varu, prolisujeme do něj 2-3 středně velké stroužky česneku a přidáme lžičku medu. Necháme stát a vypijeme po doušcích ráno po probuzení.

Když slábne paměť

Pijeme čaj ze stejných dílů natě pelyňku, meduňky, rozrazilu, rozmarýnu a kořene puškvorce.

Ženšen – kořen života

Je to nejslavnější léčivá rostlina starověké Číny. Jedním z jejích všestranných účinků na celý organismus je i posilování a zvyšování vitality seniorů. V našich podmínkách jsme odkázáni na nákup v lékárně, přípravky užíváme podle návodu. Když si chceme připravit extrakt ze sušeného kořene, 3 lžíce najemno roztlučené drogy zalijeme 1l vodky a necháme 3-4 týdny macerovat, občas protřeseme. Užíváme třikrát denně lžičku v trošce vody 1/2 hodiny před jídlem. Kúru v trvání 4-6 týdnů na měsíc přerušíme a 3 až 4krát zopakujeme.

Chvála zeleného čaje

Tento čaj se pije jako povzbuzující prostředek, méně už je známo, že je to výborný lék, mimořádně vhodný právě pro starší lidi. Šálek zeleného čaje s citronem a troškou přírodního cukru si začněme dávat místo kávy a považujme ho za každodenní nápoj.

Čaj na zvýšení vitality

Ke dvěma dílům roztlučeného kořene libečku přidáme po jednom dílu natě yzopu, rozmarýnu a vachty. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu ohříváme až k bodu varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, přidáme podle chuti med, citron a 1 dl červeného vína. Pijeme 2-3krát denně i delší dobu.

Víno pro seniory

Smícháme stejné díly čerstvé nebo sušené natě yzopu, rozmarýnu a květu hlohu. Bylinami naplníme sklenici asi do 1/3 objemu. Přidáme úměrně k množství trochu sušených rozinek, několik hřebíčků a kousek celé skořice. Doplníme červeným vínem a necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, dochutíme medem a pijeme po stopce 2-3krát denně jako posilující prostředek.

Tradiční čínská směs na posílení životní síly „čchi“

K přípravě této prastaré čínské bylinkové směsi použijeme po dvou dílech natě levandule a lupínků růže, k nimž přidáme po jednom dílu mletého semene anýzu a mleté skořice. Dvě polévkové lžíce směsi dáme do studené vody, pomalu ohříváme, když začíná vřít, odstavíme a necháme přikryté vychladnout. Pijeme teplé po doušcích několik dní.

Čajová směs na zvýšení tělesné kondice

K její přípravě použijeme tři díly natě máty, dva díly rozmarýnu a jeden díl yzopu. Obvyklým způsobem připravený čaj ochutíme medem, citronem a pijeme dvakrát denně. Můžeme ho užívat jako běžný lahodný čaj.

Víno na posílení organismu

Polovinu drogy k jeho přípravě tvoří čerstvá nebo sušená nadrobno nasekaná nať yzopu, druhou polovinu směs stejných dílů natě saturejky, rozmarýnu, benediktu a pelyňku. Všechno promícháme a vhodnou sklenici naplníme asi do 1/3 objemu, doplníme vínem a necháme 2-3 týdny za občasného protřesení macerovat. Scedíme, přidáme podle chuti med a pijeme ráno a večer po stopce.

Česnekový likér

Tři středně velké paličky prolisovaného česneku necháme 3-4 týdny macerovat v 1/2 litru bílého destilátu. Scedíme, přidáme 3 lžíce medu. Trochu ohřejeme, dobře rozmícháme a užíváme dvakrát denně po lžičce až do spotřebování celého množství. Každé 3 měsíce kúru opakujeme.

Česnekové kapky

Očištěný, nadrobno nasekaný nebo prolisovaný česnek zalijeme bílým destilátem, aby ho dobře zakrýval. Necháme na tmavém místě 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Užíváme dvakrát denně 10-15 kapek v trošce vody jako zdravotní prevenci proti kornatění cév.

Jeřabinové víno

Dobře zralé, měkké jeřabinky pomačkáme, dáme do vhodné nádoby a zalijeme přibližně dvojnásobným objemem bílého vína.

Necháme macerovat 2-3 týdny, občas protřeseme. Scedíme a vymačkáme, když chceme dosáhnout pěkného vzhledu, stáhneme hadičkou. Pijeme 2-3krát denně po 1/2 dl jako preventivní lék, zdroj vitaminů a minerálů.

Borůvkové víno

Deset lžic sušených drcených plodů krátce povaříme v malém množství vody a necháme 12 hodin stát. Potom dáme do 1 1 červeného vína a ještě na mírném ohni krátce povaříme. Scedíme a pijeme 1/2 dl denně jako univerzální léčivý aperitiv na všechny lidské neduhy.

Gaskoňský čaj štěstí

Tento univerzální, všestranně užitečný a chutný čaj připravíme ze směsi stejných dílů natě sporýše a máty, květu lípy a heřmánku. Čaj připravíme obvyklým způsobem, podle chuti přidáme med a citrónovou šťávu. Pijeme jako zdravý lahodný čaj.

 

Zdroj : k.n.o.b.sweb.cz/recepty.htm

—————

Zpět