Návštěvníci z Mlčící planety: C.S.Lewis

13.05.2013 22:12

 

Kniha, která vyvolává víc otázek, než dává odpovědí. Tak by to zřejmě v rámci beletrie mělo být. Navíc, jde o otázky, které přicházejí na přetřes právě v současné době.  Mimo jiné autor naznačuje nadcházející velkou změnu vztahu zbytku vesmíru vůči Zemi, která do té chvíle byla v područí „křivých“ energií. Čtenář si takovou změnu jistě dá do spojitosti s aktuálními informacemi pohybujícími se ve sférách mimo přízemní a konzumní potřeby. O to více je taková informace obočízvedající, když přihlédneme, že kniha byla napsána v roce 1938. V dodatku se také uvádí, že kdyby kniha byla vydána v rámci literatury faktu, nikdo by ji nepřijal, proto byla ke čtenářům vypuštěna ve škatulce beletrie. 
 
Rozhodně tuto knihu doporučuji milovníkům sci-fi a zejména milovníkům sci-fi zajímajícím se o duchovní růst jak jedince, tak celého lidstva (ale nejen jim). I když se kniha svými popisy může leckomu zdát naivní, provází ji zvláštní atmosféra, která čtenáře nahlížet na ni trochu jinak. Zpětně si uvědomuji, že jsem ji vnímal spíše jako fantastický cestopis než populární knihu pro zábavu.
A přátelství C.S.Lewise s J.R.R. Tolkienem je už třešničkou na dortu. Tato skutečnost otvírá mé fantazii nová dvířka do netušených konstrukcí a kombinací, viz předchozí články o J.R.R. Tolkienovi na Probuzení. 
LF.
BTW: Po přečtení této knihy se podívejte na neuvěřitelné fotky Marsusem. Kniha a fotky dostanou společně nový, ještě více tajuplný nádech.
 
C. S. Lewis, Návštěvníci z Mlčící planety 
 Anotace:
Neobyčejné dobrodružství filologa Elwina Ransoma začíná ve chvíli, kdy tento anglický univerzitní profesor, jehož předobrazem prý byl autorův přítel J. R. R. Tolkien, vnikne při hledání noclehu do zahrady domu Na Vršku. Přijetí, jehož se mu dostane od dvou místních obyvatel, fyzika Westona a kariéristy Devina, není nijak vřelé, ale nakonec je pozván do domu. Tam ho ovšem jeho hostitelé nejprve omámí a posléze dokonce ranou do hlavy přivedou do bezvědomí… 
 
Ransom přichází k sobě ve vesmírné lodi, jež se vzdaluje od Země k jakési planetě, již jeho únosci nazývají Malacandra. Začíná chápat, proč Weston a Devine tuto cestu podnikají – první z nich chce i za cenu vyvraždění mimozemské civilizace získat pro lidstvo další planetu a druhý se zřejmě na této planetě touží jen obohatit. Ransom se šťastnou náhodou dozvídá i to, jaká by měla být jeho role. Weston s Devinem ho chtějí předat domorodým tvorům, o nichž předpokládají, že jej rituálně obětují. Ransom ví, že má jedinou naději – a tak po příletu na planetu využije první příležitosti a prchá purpurovým lesem do zcela neznámého světa… 
 
Při čtení prvního dílu Kosmické trilogie C. S. Lewise si brzy uvědomíme, že napínavý příběh odehrávající se v exotickém prostředí vzdálené planety je zároveň sugestivní zprávou o vnitřním vývoji hlavního hrdiny, jenž se musí konfrontovat s neznámou civilizací. Tato konfrontace je pro něj v duchovním smyslu nesmírně očistná – vychází z ní jako silná osobnost, která si pronikavě uvědomuje řadu fatálních selhání moderního lidství. 
 
O autorovi:
Clive Staples Lewis (1898–1963), spisovatel a křesťansky orientovaný myslitel, se narodil v Belfastu. Za první světové války sloužil u pěchoty, záhy se však začal zabývat literaturou, a to jak v podobě vlastní tvorby, tak i jako vysokoškolský učitel. Byl profesorem středověkého a renezančního písemnictví na univerzitě v Cambridgi. Je autorem více než dvou desítek knih, věnoval se literární kritice, psaní pro děti, fantastickému žánru i teologicky zaměřeným pojednáním. Mezi jeho nejznámější díla patří série Letopisy Narnie, psaná v padesátých letech 20. století a v současné době filmovaná, a Kosmická trilogie, jejíž svazky kromě Návštěvníků z Mlčící planety (1938) tvoří Perelandra (1943) a Ta obludná síla (1945). 
 
Ukázka:
Ransom zprvu neviděl jasně, na co ukazují. Zdálo se mu, že tam mezi purpurovou vegetací rostou jakési bledší a útlejší rostliny, kterých si dříve nevšiml. Skoro je nevnímal. Díval se především na zem, tak byl posedlý svým strachem z plazů a hmyzu, kterými jeho představivost naplnili moderní autoři. Náhle zavadil pohledem o jejich odraz ve vodě a to ho přimělo, aby se na ně znovu podíval. Viděl čtyři nebo pět dlouhých, nevyrovnaných, bílých odrazů v tekoucí vodě, a když počítal přesněji, uvědomil si, že je jich šest. Podíval se nad vodu. Stálo tam šest bílých věcí. Byly to protáhlé a takřka průsvitné předměty, dvakrát až třikrát vyšší než on. Nejdříve ho napadlo, že to jsou nějaké zvláštní obrazy lidí, dílo nějakých domorodých umělců, jak je znal z knih o archeologii. Ale z čeho jsou vyrobeny? Jak mohou tak zpříma stát? A přece tam stály na svých bláznivě tenkých a protáhlých nohou, měly mohutný, dopředu vyklenutý hrudník, byly to prazvláštní hubené, pružné, ohebné karikatury pozemských dvounožců... vypadaly jako směšné postavy, které vídáme ve vypouklých zrcadlech v bludišti. Zcela určitě nebyly vyrobeny z kovu ani z kamene, protože teď, když se na ně zadíval, zdálo se mu, že se nepatrně pohybují. A hned v následujícím okamžiku pochopil s úlekem, který mu vyhnal krev z tváří, že to jsou živí tvorové, že se opravdu pohybují, že kráčejí směrem k němu. Ve zlomku vteřiny si všiml jejich obličejů. Byly úzké a nepřirozeně protáhlé, s dlouhými, pokleslými nosy, s ústy, jejichž koutky klesaly dolů ve zvláštní, přízračné, zpola vznešené, zpola idiotské grimase. Ransom se divoce obrátil a chystal se uprchnout, jenže Devine ho zachytil a držel. 
„Pusťte mě,“ křičel Ransom. 
„Nebuď blázen,“ syčel Devine a namířil na něj revolver. 
 
Autor: C. S. Lewis 
Název: Návštěvníci z Mlčící planety (Vesmírná trilogie 1) 
Vyšlo: březen 2007, Euromedia Group – Knižní klub 
Překlad: Jana Pošmourná 
Redakce: Michal Hrnčíř, Jakub Sedláček 
Obálka: Ivan Brůha 
Počet stran: 176 
ISBN: 978-80-242-1835-9 
Doporučená cena: 229 Kč
 
 

 

—————

Zpět