Planeta z plastů (+dokument)

03.03.2012 21:31

 

Planeta z plastů (+dokument)

plasty

Od vynálezu prvního plastu na světě - bakelitu - uplynulo již několik desetiletí. Od té doby se plasty staly nedílnou součástí našeho života. Jsou však tak bezpečné, za jaké je jejich výrobci prohlašují? Naše Zeměkoule je doslova zavalena plasty. V Tichém oceánu plave ostrov z plastů, který se svou rozlohou vyrovná státům střední Evropy. A to jsou jen plasty na povrchu.

Znečištění samotné vody v oceánech je mnohem vyšší. Ryby roztříštěný plastový odpad považují za plankton, a hynou hlady s plným břichem. Pelikáni loví plasty unášeny na hladině a krmí jimi své mladé, které brzy na to umírají s perforovaným žaludkem ...

Obrovské škody lidstvu páchají plastové obaly na vodu a potraviny. Používáním plastů v potravinářství poškozujeme sebe a své budoucí generace. Z mnoha plastů se navzdory tvrzením jejich výrobců uvolňují do vody či zabalené potraviny nebezpečné látky. A stačí plast poškrábat nebo ohřát, a toto uvolňování roste přímo geometricky. Stáváme se androgenními, ztrácíme schopnost plodit potomstvo, dostáváme rakoviny a nové záhadné nemoci.

O PET lahvích průmysl tvrdí, že jsou nezávadné. Jsou však takové opravdu? Německý výzkum dokázal vliv látek uvolňovaných do vody z PET na plodnost šneků. Především PET lahve obsahují látky, které jsou obchodním tajemstvím výrobce plastových polotovarů, ze kterých se láhve později vyfukují. Nikdo o těchto látkách neví. Jsou bezpečné? Proč voda v PET lahvích tak smrdí, že její pach musí překrývat sycením vody?

Výrobci potravin musí deklarovat složení potravin. Proč to nemusí dělat i výrobci obalů, když to svinstvo do potravin či vody prokazatelně proniká?

Kdy jste naposledy pili vodu ze skleněné láhve?

Jsme plastová generace, žijeme v době plastové, naše planeta se stala planetou z plastů ...

Film Wernera Boote vás určitě nenechá lhostejnými ...

zdroj: https://www.auria.sk/blog/planeta-z-plastov

 

—————

Zpět