RUSKO SPOUŠTÍ AKCI DVOUHLAVÝ ZLATÝ OREL A ZÁPAD POCHOPIL, ŽE ZAČAL JEHO BĚH O ŽIVOT

25.04.2014 15:54

RUSKO SPOUŠTÍ AKCI DVOUHLAVÝ ZLATÝ OREL A ZÁPAD POCHOPIL, ŽE ZAČAL JEHO BĚH O ŽIVOT

Francisco José de Goya y Lucientes Zápas s býkem

Francisco José de Goya y Lucientes Zápas s býkem

O co jde? O nic menšího, než o zavedení zlatého standardu pro ruský rubl. Rusům totiž už se Západem došla trpělivost. Zejména Američané se nemohou rozloučit s pocitem nadřazenosti a světovlády a tak opět v minulých dnech vyzkoušeli několik ze svých oblíbených sankčních triků. Aby ukázali kdo je tu pánem, nechala karetní centra Master Card a Visa zablokovat operace majitelům platebních karet vydaných bankou Rossia. Poslední kapkou, po které přetekla ruská trpělivost, bylo zablokování jedné ruské státní platby Centrem zúčtování mezinárodních plateb SWIFTEM (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) ve prospěch jakési pojišťovací společnosti. Jak Rusko, tak Čína již delší dobu pracuji na vlastních karetních a clearingových platebních centrech. Varováním bylo loňské uvalení sankcí na Írán, včetně odstavení Iránu od SWIFTU, čímž došlo ke komplikacím při inkasu plateb za íránské dodávky ropy. A to až tak daleko, že Irán musel přejít na platby za ropu prostřednictvím zlata.

Události z posledních dní delší dobu projektovanou akci Rusů podstatně urychlily. Prezident Putin nařídil spustit operaci rublDvouhlavý zlatý orel. Konkrétně začít razit pěti rublové zlaté mince s obsahem zlata 0,1244 trojské unce (1 trojská unce = 31,1034768 gramů) o průměru 18 mm s ražbou dvouhlavého orla se štítem a korunou, která se stane světovou alternativou jak k americkému dolaru, tak k euru při obchodování se zásobami energie. Dalším krokem k odstoupení Ruska od obchodování v USD a EURO bylo nařízení bance Sberbank, aby zastavila vydávání  spotřebitelských půjček v cizí měně. Rusko si masivní ražbu zlatých mincí může dovolit, má druhé nejvyšší zásoby zlata v trezorech, 12 500 tun a těžitelného zlata jenom v nově otevřeném ložisku v Magadanské oblasti  2 000 tun.  

Jaké bude mít toto opatření důsledky?

Dalekosáhlé. Rusko po vytvoření dostatečné zásoby zlatých směnitelných rublů zřejmě bude požadovat, aby úhrady za dodávky surovin ropy a plynu prováděli odběratelé ve zlatých rublech, nikoliv v zelených žabích kůžích, jak dolarům říkali indiáni, nebo v o něco méně znehodnocených eurech. Tím dojde postupně k přechodu mezinárodních plateb z dolarových na rublové a následně k projevení se pravé hodnoty dolaru, jako totálně znehodnocené měny, mající cenu pouze natištěného papíru. Současně Rusko s Čínou vnutí bankám celosvětově, spolu se zavedením zlatého rublu, participaci na vlastním SWIFTU a platebním karetním systému. Kdo participaci odmítne, nedostane ruský plyn a ropu, nebo ostrouhá na bankovních ziscích.

Rusko samozřejmě bude postupovat v krocích a v dohodě s Čínou, neboť náhlé odstoupení od USD by mělo za následek znehodnocení devizových rezerv obou velkých věřitelů Západu. Zbavování se stovek miliard žabích kůží Ruskem a Čínou proto bude probíhat postupně a koordinovaně. Nicméně není důvod, aby trvalo déle, než příštích pět let.

Neodvratný pád USD jako rezervní měny se nutně následně projeví ve skokové inflaci na dolarových trzích a následných zacyklených opatření FEDu zvyšujícího úrokové sazby, což bude mít zase za následek jak zhoršení splátek a úroků státního amerického dluhu, ale i dluhu amerických korporací a soukromých osob denominovaných v USD, nebo v měnách na USD navázaných, tak se projeví v celkovém úpadku kondice americké ekonomiky. Podobný dopad bude mít operace Dvouhlavý zlatý orel také na ekonomiky v koloniální závislosti na USA, českou nevyjímaje. Zákonitým důsledkem pádu kurzu dolaru bude naopak vysoké zreálnění ceny zlata, které může ze současných 1250 USD za trojskou unci vzrůst i více jak desetinásobně.

Celá krize kolem Ukrajiny se tak stále víc ukazuje ve svém pravém světle, jako zoufalý pokus po uši zadluženého Západu o svoji ekonomickou záchranu. Rusko si jen ještě musí ohlídat častou reakci dlužníků vůči věřitelům, totiž snahu zakroutit věřitelům krkem a tak se zbavit dluhu. Tyto snahy budou o to častější, o co vzrostou sociální nepokoje v zemích zasažených náhlou inflací. Ale to už Rusko zvládne.

Česko má ještě tak 5 let, aby se na tuto revoluci v mezinárodním finančním systému připravilo. Nad žvásty  a jásotech o účinnosti sankcí vůči Rusku nezbývá než nevěřícně kroutit hlavou.

Originál článku na podobné téma v aj ZDE: https://voiceofrussia.com/2014_04_04/Russia-prepares-to-attack-the-petrodollar-2335/
a v cz překladu ZDE: https://www.zvedavec.org/komentare/2014/04/5931-usa-vyhrozuji-rusku-kvuli-dohodam-nicicim-petrodolar.htm

 

—————

Zpět