Na začátku tohoto článku bych se však opět pohlédl po té loňské sezóně, protože i na podzim se objevilo několik zajímavých obrazců v obilí, které se do té loňské rubriky „Kruhy v obilí - rok 2013“ už nevešly.  To proto, že jak za chvíli uvidíte, letos snad ani nebyla žádná větší zimní pauza. Ale místo toho to vypadalo, jakoby loňská sezona záhadných agrosymbolů jen plynule přešla v tu letošní. 

boschen.jpgNapříklad 3. září 2013 vznikl obrazec ve tvaru keltského kříže v poli u holandského Bosschenhoofdu. Centrální kruh měřil 10 metrů. Kolem něho byly další čtyři menší čtyřmetrové. Jedno z ramen bylo ještě prodlouženo v pořadí šestým kruhem s průměrem 7,7 metrů. Na délku tak formace měřila cca 28 metrů. Nejzajímavější na tom je to, že plodina, ve které obrazec vznikl, byla kukuřice, která má podstatně silnější stonek než pšenice, ječmen nebo žito. Další informace o obrazci na odkaze na cropcircleconnectoru na Bosschenhoofd, Holland. Když už jsme i kukuřice, nemohu se nezmínit o svém článku „Pochází kukuřice od mimozemšťanů?“. je tam snad nějaká souvislost?

aklepp.jpg15. září 2013 vznikl další obrazec, tentokrát v ječmeni. Stalo se tak u norského Kleppu. Kdybych ten obrazec měl k něčemu přirovnat, tak ke čtyřstěnu v kruhu. Tam, kde se čtyřstěn dotýkal obvodové kružnice, nalézaly se další tři kruhy. U jednoho vrcholu vně kružnice se navíc nalézaly další dva kruhy. Tak trošku mi tento obrazec připomněl rok 1995 (vizRok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad), kdy agrosymboly často svým tvarem připomínaly kometu. Je to snad i případ tohoto obrazce? Chtěl bych jen připomenout, že na podzim loňského roku tu byly dokonce dvě jasnější komety, které šly pozorovat prostým okem. Jednak to byla kometa ISON, která několik dní před svým zánikem u Slunce byla skutečně viditelná pouhým okem. A navíc jí konkurovala i kometa Lovejoy. Bližší informace o obrazci na odkazeKlepp,Jaren, Rogaland, Norway

aIpuacu1.jpgV listopadu se jev hned dvakrát podíval do Brazílie, a to k Ipuacu, které se dá zařadit mezi nejvýznamnější jihoamerické lokality ve výskytu tohoto jevu. A aby tomu nebylo málo, ke vzniku obou obrazců došlo 2. listopadu. Je jen náhoda, že v ten den se slaví dušičky a současně je to období keltského svátku Samain, což je keltský „Nový rok“? Prvním obrazcem byla trojice kruhů v šestiúhelníku vepsaném v kružnici (více informací na odkaze Ipuacu (1), Santa Catarina.

aIpuacu2.jpgA pak spirála se třinácti otáčkami, která končila v dalším větším kruhu, který velice připomínal obrazec z mexické Tlapanaloyy ze září 2012 (viz Opožděná sezona záhadných kruhů v obilí už začala). Já osobně v tomto obrazci vidím ještě jednu souvislost s Mexikem. A jakou? Třináctiokruhová spirála mi totiž nápadně připomíná prastarý rituál starých Mayů, kdy čtyři na lano zavěšení indiáni třináctkrát obkrouží vysoký sloup. Je to připomenutí staré mayské legendy, ve které bohové nejprve třináctkrát obletěli naší planetu, než na ní přistáli (viz Záhady mayské Chichén Itzá). Další informace o tomto obrazci Ipuacu (2), Santa Catarina.

salinas.jpgachualar.jpgA pak přišel den před Silvestrem, 30. prosinec 2013, který přinesl jeden z nejzvláštnějších obrazců loňské sezóny. Objevil se na poli v kalifornském Chualaru v Salinas Valley. Jeho tvar byl velice zvláštní. Byla to soustava několika obdélníků, které vytvářely dojem jakého si elektronického obvodu. V centrálním obdélníku se navíc nalézalo Braillovým písmem (viz můj článek Braillovo písmo - jak se ho jednoduše naučit) několikrát napsané číslo „192“. A aby tomu nebylo málo, číslo „192“ tu označovalo ještě něco, a to poloha třech kruhů, které se nalézaly na obvodové kružnici, pokud bychom je přenesli na hodinový ciferník. Další informace na odkaze Chualar, Salinas Valley. Myslím si, že to bylo zajímavé agrosymbolové rozloučení z loňským rokem.

ahoeven1.jpgAle už v lednu jsme se dočkali první obrazce 2014.  A stalo se tak v Holandsku 29. ledna 2014, v Hoevenu, kdy se tu v trávním porostu objevila trojice kruhů.

arosendal.jpgA Holandsko zatím dominuje, protože z této země pocházejí i další letošní obrazce. Jako například ten u Roosendaalu v Severním Brabantsku. 17. března 2014 šlo o soustavu tří soustředných kruhů v trávě. V krajním mezikruží se nalézalo 14 různě velikých kroužků. Viz odkaz Roosendaal, Southern Holland.

ahoeven2.jpgA v dubnu se jev vrátil do Hoevenu, a to hned dvakrát. Poprvé 5. dubna 2014, kdy se tu v trávě objevil podlouhlý 46 metrů dlouhý obrazec, skládající se celkem ze 14 kroužků, dvou mezikruží a jednoho obdélníku s 24 kroužky stojící trávy. Viz  Bosschenhoofd, Holland.

ahoeven3.jpgA ve druhém případě 8. dubna. Jde opět o podlouhlý, tentokrát 42 metrů dlouhý agrosymbol v trávě se dvanácti kruhy a jedním mezikružím. Viz  Hoeven & Oudenbosch.

ccBrimslade.jpgA abych tento článek ukončil důstojným způsobem, musím se zmínit i o tom, že první obrazec této sezóny zaznamenala už i Anglie. Na Škaredou středu 16. dubna 2014 se objevila u Brimslade Farm v hrabství Wiltshire, poblíž Wootton Riversve ve žlutém řepkovém poli mřížka, jakou známe z konstruování parabol. Parabola, to pokud vím, je tvar, který se v obilí objevuje jen velmi málo. (viz Brimslade Farm, nr Wootton Rivers)

Tak nám nezbývá nic jiného, než se těšit, co zajímavého nám přichystá letošní sezóna obrazců v obilí. Podaří se výzkum tohoto zvláštního fenoménu posunout alespoň o trochu dál? Zatím o něm víme z určitostí jen dvě věci. Jednak víme, že existují dvě skupiny obrazců. Falešné, které vyrobili ciclemakeři za použití prken a provázků. A vedle nich i ty pravé, které vznikly dosud nám neznámým způsobem. A ta druhá věc se týká té skupiny pravých obrazců, neboť víme, že díky neznámým vlivům v nich dochází k poškození buněčné struktury a zvláště membrán, které buňky obklopují a rozdělují. Nikdy jsem neslyšel o jediné metodě, jak lze vznik tohoto jevu vyrobit jen za pomoci prken a provázků. Podaří se snad v letošním roce ve výzkumu tohoto alespoň něco nového?

 

Zdroj, použité fotografie a schémata:

Odkazy použité v článku, wikipedie včetně obrázků

https://www.cropcirclecenter.com

https://www.cropcircleconnector.com/2013/2013.html

https://www.cropcircleconnector.com/2013/chualar/chualar2013a.html

https://www.cropcircleconnector.com/2014/Brimslade/Brimslade2014a.html

 

Související články:

Kruhy v obilí - rok 2013

Kruhy v obilí - rok 2012

Kruhy v obilí - rok 2011

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Jaké byly kruhy v obilí roku 1996

Rok 1995 z hlediska kruhů v obilí a dalších záhad

Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994