Tabákové společnosti tajily, že cigarety jsou radioaktivní (+2 videa)

03.03.2012 21:42

 

Tabákové společnosti tajily, že cigarety jsou radioaktivní (+2 videa)

O poloniu v cigaretách se říkalo už déle. Až nyní se zjistilo, že firmy dlouho věděli i to, jak moc je to nebezpečné. O škodlivosti kouření a riziku rakoviny plic ví prakticky každý. Ale kolik lidí tuší, že v cigaretách je i radioaktivní polonium 210? Málokdo, a přitom to není žádná novinka.

Zatímco americké tabákové společnosti o tom vědí minimálně od konce 50. let. No rozhodly se příliš o tom nemluvit. Tvrdí to vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, kteří zkoumali archivní dokumenty. "Tabákové koncerny věděly nejen o výskytu polonia, ale i o jeho podílu na vzniku rakoviny", cituje ABC News šéfa výzkumu Hrayra Karagueuziana.

Až příliš přesné výpočty

Tabákové společnosti v 60. letech podrobně zkoumaly, jakému množství radioaktivní látky je vystaven pravidelný kuřák za dvacet let kouření. Zjistily, že v důsledku polonia zemře na rakovinu plic 120 až 138 na každých tisíc pravidelných kuřáků. O tomto výzkumu však veřejnost raději neinformovaly. Podle Cheryl Healtonové, která na soudech zastupuje oběti kouření proti tabákovým společnostem, je za mlčením i studená válka, která se v té době začínala. Američané se báli jaderného útoku a zmínka o radioaktivní látce by proto způsobila výrazný propad kouření. A to tabákové společnosti nechtěli. I proto o radiaci ví jen málo lidí. Polonium 210 je radioaktívní látka, která vylučuje nebezpečné částice alfa. Malé množství se nachází v atmosféře, ale i v půdě. Používané hnojiva však jeho koncentraci zvyšují. Když se dostane do plic, poruší jejich povrch. A pokud se na tato místa dostanou rakovinotvorné látky, snadněji vzniká rakovina plic. "Tyto látky spolu výrazně zvyšují riziko rakoviny plic. Takže tabákový kouř je ještě nebezpečnější, než jsme si dosud mysleli, "řekl lékař John Spangler, který zkoumal dopad polonia na plíce.

Drží se desítky let

"Polonium 210 se přirozeně nachází ve vzduchu a vodě, proto je logické, že ho můžeme najít v rostlinách i v tabáku," řekl mluvčí Philip Morris David Sutton. K výzkumu řekl, že o poloniu v tabáku se vědělo. Polonium by však v tabáku být nemuselo a jeho výrobci v 80. letech znali technologii, kterou by ho očistili. Oficiální zdroje tvrdily, že by to bylo příliš drahé a mohlo by to mít negativní vliv na producenty a přírodu. Karagueuzian však říká, že by to změnilo chuť cigaret a staly by se méně návykovými. Metodu čištění tabáku firmy nepoužívají dodnes. Vědci navíc připomínají, že polonium se neztratí tak jako kouř.

"Některé zůstávají v okolí desítky let. Vy kouříte a pak to vdechuje vaše rodina, váš pes, vaše kočka. Kolik kuřáků chce vystavovat své děti radiaci? "Dodal Spangler pro televizi ABC.

zdroj

 

 

—————

Zpět