Tesla představila levné domácí baterie PowerWall

10.05.2015 11:51

Tesla představila levné domácí baterie PowerWall

 

Elon Musk, šéf společnosti Tesla Motors, oznámil očekávané domácí a komerční baterie zvané PowerWall. Bude se o ně starat nová firemní odnož "Tesla Energy".auto Tesla PowerWall baterie stacionární domácí

Baterie umí dodávat kontinuálně výkon 2 kW, špičkově až 3 kW. Voltáž je 350 - 450 V, proud 5 A nominálně, 8,5 A špičkově. Jsou kompatibilní s třífázovým i jednofázovým zapojením.
foto: Tesla Motors

 

Prvním produktem Tesla Energy je domácí baterie Powerwall. Stacionární baterie s kapacitou 7 kWh nebo 10 kWh je určena pro domácnosti. V kombinaci se solární elektrárnou umí vytvořit ostrovní systém, díky kterému se dům může stát nezávislým na rozvodné síti.

"Problém s existujícími bateriemi je ten, že jsou na nic," řekl na velkolepé tiskové konferenci Elon Musk. "Jsou drahé, nespolehlivé a celkově po všech stránkách špatné," dodal. Tesla Powerwall je, pochopitelně, pravý opak.

Baterie jsou k dispozici za opravdu výjimečnou cenu. Kapacita 10 kWh stojí $3500 (v přepočtu 87 500 Kč), kapacita 7 kWh pak $3000 (75 000 Kč). Pro srovnání, jiné 10kWh domácí stacionární baterie dnes stojí obvykle trojnásobek ceny.

Baterie umí dodávat kontinuálně výkon 2 kW, špičkově až 3 kW. Voltáž je 350 - 450 V, proud 5 A nominálně, 8,5 A špičkově. Jsou kompatibilní s třífázovým i jednofázovým zapojením.

auto Tesla PowerWall baterie stacionární domácí

foto: Tesla Motors

Celková účinnost baterií Tesla PowerWall je vyšší než 92 %. Mohou pracovat při teplotách od - 20 °C až po 43 °C. Záruka je 10 let, rozměry 1300 mm výška, 860 mm šířka, 180 mm hloubka. Váží 100 kg a lze je pověsit na zeď.

Baterie lze samozřejmě používat podobně jako jiné baterie, tzn. propojovat je za sebou. Lze jich spojit až devět. Dobíjejí se primárně z , ať už jsou to domácí (střešní) solární elektrárny, malé  nebo malé .

Ale pochopitelně umějí pracovat také s rozvodnou sítí. A to velmi chytře tak, že se dobíjejí při nízkých tarifech. 7kWh varianta baterie Tesla PowerWall je optimalizována tak, aby fungovala jako denní zdroj, zatímco 10kWh baterie má sloužit především jako záložní zdroj.

auto Tesla PowerWall baterie stacionární domácí

Nejlepší kombinace - elektromobil Tesla Model S, domácí baterie Tesla PowerWall a na střeše .
foto: Tesla Motors

Elon Musk má se svými domácími bateriemi grandiózní plány. Podobně jako mění svět osobní dopravy svými elektromobily Tesla Model S, svět vesmírného cestování společností SpaceX, chce změnit i způsob jakým svět využívá elektřinu.

Zejméně rozvojové země, které dodnes mají problém se zajištěním dodávek z centralizovaných zdrojů i budováním rozvodných sítí, by mohly tyto baterie využít k "přeskočení" této fáze. Podobně jako přeskočily díky mobilním telefonům fázi pevných linek.

Video

Dodávky prvních domácích baterií by měly začít letos v létě. Rezervovat je ale možné na webu Tesla Motors už dnes. Při rezervaci je dokonce rovnou možné zaškrtnout "Chci instalovat solární panely", což je skvělý tah a další propojení s sesterskou společností SolarCity.

Nabídka prozatím platí pouze pro , na evropském webu se zatím o PowerWall žádné informace neobjevily. Hádáme ale, že spíše dříve než později se jejich nabídka rozšíří také do Evropy.

auto Tesla PowerWall baterie stacionární pro energetiku

foto: Tesla Motors

Kromě domácích baterií PowerWall nabízí Tesla také velké komerční baterie pro energetiku. Jde o 100kWh bloky velikosti ledničky, které je možné propojovat do velkých celků od 500kWh po více než 10 MWh. Ty pak dokážou po dobu 2 až 4 hodin dodávat proud.

tisková zpráva
 

 

—————

Zpět