UMĚLÉ SLADIDLO - Pozor! Éčko 952 v USA zakázali, protože zabíjí! V Česku ho pijeme dál! PŘEHLED VÝROBKŮ

22.11.2013 12:52
UMĚLÉ SLADIDLO
 

Pozor! Éčko 952 v USA zakázali, protože zabíjí! V Česku ho pijeme dál! PŘEHLED VÝROBKŮ

Coca-Cola
Coca-Cola Light a Coca-Cola Zero obsahují "éčko" E952
Foto: Mediafax
 
 

E 952 - cyklamát je jedno z nebezpečných éček. Ačkoliv může způsobit rakovinu, běžně se s ním setkáváme ve šťávách, džusech, kole či nealkohlických pivech. Přečtěte si, kde se s ním můžeme setkat a jak nám může ublížit!

Cyklamáty, tedy E952, jsou umělá sladidla, která jsou až 40 krát sladší než obyčejný cukr. Na rozdíl od sacharinu ale nemají žádný energitický obsah. Vyrábí se přidáním louhu sodného nebo hydroxidu vápenatého do cyklohexlaminu. Cyklohexlamin se používá jako přípravek proti hubení hmyzu či korozi, také se používá při výrobě plastů!
 

reklama
 

Některé studie upozorňují na to, že u pokusných krys toto "éčko" způsobilo rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace či poškození varlat. "V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře," uvádí web emulgatory.cz.
 

Podle některých studií ale cyklamáty rakovinu přímo nezpůsobují, nicméně zvyšují účinky dalších karcinogeních látek. "Používání směsi cyklamátů se sacharinem vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře," píše se na emulgatory.cz. Nicméně se nedoporučuje překračovat doporučenou denní dávku 7 mg na 1 kg lidské váhy.
 

Brouk, který se používá při výrobě barvivaTohohle broučka jíme v jogurtech, sušenkách i bonbonech! Dělají z něj nebezpečné Éčko 120


Ve Spojených státech se tato látka nesmí používat, stejně jako v Norsku nebo Velké Británii. V Evropské unii, a tím pádem i v Česku, je však toto éčko povolené. Přitom u nás byly cyklamáty až do roku 2002 také zakázány. 
 

Seznam potravin, ve kterých se E952 (cyklamáty) objevuje:
 

 

Potraviny, ve kterých je E952 (cyklamáty)
 
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zákeřná "éčka“ - jaké potraviny jsou nebezpečné?!

Energy drinky: víte, co pijete?

Pozor! Energy drinky mohou skrývat smrt

 
tn.cz / hmr
 
 

Související články

Zdroj : tn.nova.cz/zpravy/na-vasi-strane/ecko-952-muze-zpusobit-rakovinu-pijeme-ho-ve-stavach-dzusech-kolach-i-nealko-pivech.html?utm_source=tydencz&utm_medium=article_boxes&utm_campaign=vymena

—————

Zpět