Zkušenosti se zelenými potravinami z posledního setkání jedlíků v Brně na jaře 2010

16.09.2012 12:32

 

Přednášky MUDr. Miloslava Laciny

Hlavní konzultant firmy Green Ways je praktický lékař MUDr. Miloslav Lacina. MUDr. Miloslav Lacina absolvoval Vojenskou lékařskou akademii v Hradci Králové, kterou úspěšně zakončil v roce 1983. Do roku 1995 pracoval jako vojenský lékař. Od roku 1995 působí jako soukromý praktický lékař. O směry přírodní léčby a racionální výživy se zajímá od skončení studia VŠ. Má homeopatické vzdělání - francouzský směr a provozuje i homeopatickou praxi. V současné době, vedle své soukromé praxe, působí jako konzultant pro společnost zdravého životního stylu, přednáší o zelených potravinách a potravinových doplňcích. Také se podílí na realizování odborných studií, včetně jejich propagace mezi odbornou veřejností. Své poznatky publikuje v časopisech se zdravotní tematikou a hlavně využívá ve prospěch svých pacientů.

Pokud máte možnost, velmi Vám doporučuji navštívit přednášky MUDr. Laciny, témata jsou vždy zajímavá a populárně přednesena. Také budete mít možnost položit svůj vlastní dotaz, na který Vám bude zodpovězeno.

 

Zkušenosti se zelenými potravinami z posledního setkání jedlíků v Brně na jaře 2010

Zkušenosti se zelenými potravinami z posledního setkání jedlíků v Brně na jaře 2010

Zkušenosti se zelenými potravinami z posledního setkání jedlíků v Brně na jaře 2010

 • Borelióza u mladého muže, včetně závratí a omdlévání. Po 2 měsících na velkých dávkách ječmene už v pořádku.
 • Po měsíčním pití ječmene snížení hodnoty cholesterolu ze 4,9 na 3,5. (Pozn. většinou se však po prvním měsíci pití ječmene uvolní cholesterol usazený v cévách, dojde k jeho zvýšení, avšak po půl roce až roce na ječmeni se trvale sníží hladina cholesterolu.)
 • Astma - po ročním pití ječmene mohla pacientka vysadit spreje.
 • Pálení žáhy zmizelo po půl roce na zelených potravinách.
 • HPV virus v genitální oblasti (prekanceróza) zmizel po roce na zeleném.
 • Neštovice u 50-letého muže, proto zvýšené dávkování chlorelly 15 tablet 3x denně a zvládl to bez horeček. Jeho 40-letý bratr, který neužívá zelené potraviny, skončil s neštovicemi v nemocnici.
 • Žena, která mívala dříve až 6x ročně hnisané angíny, jí zelené potraviny, nemá angíny, ani chřipku.
 • Těžká cukrovka, po koupelích nohou v ječmeni zmizely plísně.
 • Vaskulitida (zánět cév, krvácivé projevy na kůži) s nutností vysokých dávek kortikoidů. Po půl roce jezení chlorelly a pití ječmene se stav zlepšil, mohly se i snížit dávky kortikoidů.
 • Při onkologické léčbě je lépe snášena chemoterapie, když jsou pacienti  na zeleném. Po vyléčení nutno nadále užívat zelené potraviny kvůli zvýšení imunity, aby se neobjevil nový onkologický nález.
 • Snížená funkce štítné žlázy - po ječmeni stabilizováno, ale nadále musí brát léky.
 • Na artrózu zabírá chlorella, vynikající výsledky s vinařskou želatinou - v teplé vodě rozmíchat 3 čajové lžičky želatiny a vypít.
 • Při běhu mataronu se po 30. km obvykle objevují křeče nohou. Muž, který teprve 1 měsíc pije ječmen, křeče při maratonu neměl, mladý ječmen totiž odbourává kyseliny mléčnou.
 • Menopauzální potíže - žena vyzkoušela různá přírodní léčiva, zabral pouze ječmen.
 • Manželský pár se snažil o miminko neúspěšně 3 roky, pak po 2 měsících jezení zelených potravin žena otěhotněla.
 • Křečové žíly v těhotenství, po 2 měsících na zeleném mohla vysadit ascorutin. I když křečové žíly zůstaly, zmizely potíže s nimi související (bolestivost, pálení,...).

Něco pro naše zvířecí miláčky :

 • Ječmenem vyhojili hluboké abscesy u kocoura.
 • Jiný kocour se přiotrávil tak, že už téměř zemřel, zkusili mu dát 80 (!) tablet chlorelly a přežil to.

Zaznělo i několik zkušeností po vysazení zelených potravin:

 • Starší žena, která brala chlorellu 6 let, měla po jejím vysazení problémy v oblasti žaludku a střev.
 • Mladá žena s Crohnovou nemocí během 3-měsíčního školení nebrala mladý ječmen, po návratu domů musela jet hned do nemocnice, měla vředy na tlustém i tenkém střevě. Odmítla na to brát léky, zůstala jen na ječmeni a chlorelle a po dalších 3 měsících už byla v pořádku.

A jak je to tedy s tou "závislostí" na zeleném? Může vzniknout?

Pravá fyzická, nebo psychická závislost nemůže vzniknout, stejně jako se nestanete závislými třeba na špenátu. Ale naše tělo pozná, co mu dělá dobře. A pokud zažijete ten pocit, že se vám nemoci vyhýbají, hned jste z nachlazení venku a cítíte v sobě tu sílu a energii, kterou vám zelené potraviny dodávají, už nechcete měnit. Jak říká jedna moje kamarádka: "Netěším se na chuť toho zeleného, ale na to, co to se mnou udělá!"

Dobrou chuť a na zdraví!

 

 

Novinky.cz - Kyselina listová v těhotenství snižuje riziko srdečních vad u novorozence

Novinky.cz - Kyselina listová v těhotenství snižuje riziko srdečních vad u novorozence

Chlorella pyrenoidosa obsahuje dostatečné množství kyseliny listové i železa.

Vědci našli další důvod, proč by měly gravidní ženy přijímat dostatečné množství kyseliny listové. Podle posledních výzkumů má totiž tato sloučenina kromě jiných pozitivních účinků na zdraví dítěte blahodárný vliv na vývoj jeho srdce.
Množsví kyseliny listové závisí na váze.

Užívání potravinových doplňků s kyselinou listovou se doporučuje všem těhotným ženám a těm, které se chystají otěhotnět, protože tato látka působí preventivně proti vážným vývojovým vadám, jako je například rozštěp páteře. V některých zemích, například v USA, je dokonce povinností přidávat kyselinu listovou do některých potravin.

Přestože už v minulosti se předpokládalo, že kyselina listová může mít vliv i na vývoj srdečního svalu, dosud pro tuto teorii neexistovaly důkazy, přestože počet novorozenců s vadami srdce je poměrně vysoký - v celosvětovém měřítku jsou to dva ze sta.
Kyselina listová snižuje riziko srdeční vady

Nizozemští vědci proto použili registr vývojových vad, aby srovnali údaje 611 žen, které porodily dítě se srdeční vadou bez zřejmé příčiny, a 2401 těch, jejichž děti jsou postižené z genetických důvodů.

"Ženy, které užívaly minimálně 400 mikrogramů kyseliny listové, mají téměř dvacetkrát nižší pravděpodobnost, že porodí dítě se srdeční vadou, oproti těm, které mají potomka postiženého z genetických důvodů," popisuje výsledek výzkumu Dr. Ingrid M. van Beynumová z Radboud University in Nijmegen.

Stejné riziko, včetně defektů septa, které odděluje pravou a levou část srdce, je podle van Beynumové při užívání kyseliny listové proti celkové populaci o 40 procent nižší.
Množství by se mělo zvyšovat podle váhy

Nová studie neuvádí, jestli je příjem více než 400 mikrogramů této kyseliny pro prevenci více či méně efektivní, existují však oprávněné domněnky, že její množství by se mělo zvyšovat s hmotností ženy.

Lékaři jsou toho názoru, že ženy, které chtějí otěhotnět, by měly v období plodnosti přijímat zvýšené množství kyseliny listové nejen kvůli prevenci defektů páteře, ale i kvůli zdravému vývoji srdce svého potomka.

"Vzhledem k tomu, že srdeční vady jsou značně rozšířené, měl by mít náš objev velký význam pro všechny, kdo chtějí mít zdravé děti," dodává van Beynumová.

 

 

 

 

Harmonie-zdravi.cz - Proč je GW nejlepší?

Harmonie-zdravi.cz - Proč je GW nejlepší?

Trend zelených potravin je reálnou odpovědí uspěchané, technokratické, syntetické době. Jsme obklopeni "rychlenými potravinami" i trendem "rychlého stravování". Zelené potraviny mají místo v jídelníčku lidí, kteří s rychlenými trendy nesouhlasí, ale rozumně s nimi bojují dobovými nástroji. Užívaní "green foods" uspěchané době sice její vliv přizná, ale vítězí nad ní jejími vlastními zbraněmi. Zelené poraviny Green Ways jsou ideálními "fast foods". Společnost Green Ways je mostm mezi přírodou a civilizací.

Cesta zeleného ječmene začíná zde
Yoshihide Hagiwara otec zelené šťávy ze zeleného ječmene, Japonský lékař, farmaceut a odborník na zelenou výživu dr. Yoshihide Hagiwara je v oboru zelených potravin světově uznávanou autoritou. Příběh zelené šťávy ze zeleného ječmene je vlastně příběhem jeho života. Narodil se v roce 1925 a prožil mládí v radioaktivitou zamořené Hirošimě. V roce 1945 absolvoval Námořní akademii, roce 1949 obhájil diplom ve farmakologii a v roce 1960 získal titul doktora. Po univerztě vyvinul populární produkty, které jsou dosud na trhu. Stal se majitelem farmaceuticeké společnosti Yamashiro ltd., jednoho z největších výrobců léků v Japonsku. Tato společnost s více než 700 zaměstnanci vyráběla přes 200 druhů produktů pro péči o zraví. Pro množství práce však zanedbával vlastní životosprávu. O tomto období říka:
"Jako majitel největší farmaceutické společnosti v Japonsku jsem pracoval dlouhé hodiny a spal 4 až 5 hodin denně. Jedl jsem hamburgery, kari rýži. Prováděl jsem experimenty s použitím organické rtuti. Nevěděl jsem o její toxicitě, dokud v roce 1963 nebyl vydán zákaz jejího používání. To už se projevily následky. Má tělesná a duševní síla upadla, vypadaly mi zuby, zešedivěly vlasy a ve 38 letech jsem nebyl schopen dohlížet na fungování společností. Do tohoto stavu mě přivedlo vědomé ignorování principů výživy a otrava rtutí."

Nemoc se však stala zlomovým bodem jeho života. Při hledání léku na svoje zdravotní potíže se začal intenzivně zabývat tradičními přírodními léčebnými zdroji: čínskými bylinami a racionální výživou. Prozkoumal a otestoval přes 200 zelených (chlorofyl obsahujících) rostlin. Rostliny lisoval a pracoval s jejich šťávami. Testy jej jednoznačně zavedly k obilovinám, z nichž nejoptimálnější svou komplexností, vyváženým obsahem výživných látek i přijatelnou chutí byly listy mladého ječmene. Výsledkem jeho mnohaletého úsilí nalézt perfektní potravinu s léčebnými účinky byl extrakt zeleného ječmene v prášku, který nazval zelený ječmen. Chuťově připomíná zelený čaj, čerstvý hrášek nebo špenát. Navíc se pro svou snadnou přípravu hodí do naší uspěchané doby, protože jeho rozmíchání ve vodě trvá jen několik vteřin, a prášek, je-li správně skladován, má velmi dlouhou trvanlivost.

Přínos dr. Hagiwary nebyl jen v objevení kladných komplexních účinků mladého ječmene na lidské zdraví, ale také ve vyvinutí šetrné technologie zpracování a unikátní receptury, umožňující jeho komerční využití a zpřístupnění široké veřejnosti. Za svou práci byl během života několikrát oceněn prestižními cenami japonské a brazilské vlády.

Filozofie dr. Hagiwary
V projevu na konferenci pořádané 1. listopadu 1981 v New Yorku Mezinárodní nadací pro preventivní medicínu připomněl dr.Hagiwara svým posluchačům, že lidé, zvířata a rostliny potřebují pro přežití vodu,vzduch, slunce a stravu. Tyto čtyři zdroje udržují život na planetě již milióny let. Avšak budoucnost, jak uvedl dr. Hagiwara, je poměrně neradostná.

"Je nesmírná škoda," dodal, "že lidé ve své nekonečné moudrosti ohrožují veškerý život na Zemi produkty, které vyvinuli prostřednictvím takzvaného pokroku a vynálezů. Například voda je znečištěna umělými hnojivy; vzduch smogem obsahujícím vedlejší produkty spalování ropy; potraviny obsahují řadu škodlivých chemických složek; zpracované potraviny často ztrácejí vitamíny a nezbytné enzymy. Za těchto okolností mám obavy, že za nějakou dobu se lidstvo nebude moci množit a vzkvétat. V rozvinutých zemích,"dodal," se příliš klade důraz na velkovýrobu a vynikající chuť jídla. Proto se hojně užívá konzervačních látek, chemikálií a antibiotik. A ve velkovýrobě rafinovaných potravin je nezbytné používat barviva a jiné přísady, aby se prodloužila životnost produktů na pultech obchodů."

Jindy dr. Hagiwara prohlásil:" Nemohu se ubránit srovnání příběhu vlastního zdraví a života nás všech v moderním světě. Hledáme dnes zdraví ve všem, od syntetických léčiv po léky naplněné rtutí. Taková praxe nás vede k záhubě."
Dr. Hagiwara připomněl výrok Hippokrata, otce lékařství, který řekl:" Nemoc je třeba vyléčit přirozenou cestou, vlastní silou člověka. Lékaři tomu pouze napomáhají."
Dalším vzorem mu byl Shin-huang-ti, vynikající čínský bylinář a léčitel, který prohlásil: "Nejlepším lékem k udržení skutečného zdraví je strava."
Dr. Hagiwara trvá na tom, že tato svědectví nemíní jako obžalobu výdobytků lékařské vědy, protože lidé musí být vděční za objevy, které nám umožňují žít déle a pociťovat úlevu od onemocnění, která již neohrožují život. Dr. Hagiwara však věří, že tyto lékařské "nástroje" křiví náš postoj ke zdraví. Důsledkem je naivita, se kterou přednostně vkládáme důvěru v medicínskou technologii, namísto převzetí osobní zodpovědnosti za zdraví a duševní pohodu.

"V mém vlastním případě,"tvrdí dr. Hagiwara, "jsem se z nemocí zotavovat nezačal, dokud jsem se s přesvědčením neobrátil k slovům Hippokrata a Shin-huang-tia. Kromě této změny postoje vděčím za svůj současný stav užívání čínských bylin a změně jídelníčku, ke které jsem v zoufalství přistoupil. Když jsem viděl úspěch, jaký tyto změny přinesly, zasvětil jsem dalších 10 let života hledání zdraví v čínských přírodních produktech Země, jak ji stvořil Bůh. Mé úsilí se zaměřilo na šťávy zelených listů rostlin a nakonec mě přivedlo k objevu epochální, zdraví podporující stravy vyextrahované z listů mladého ječmene, známé pod názvem ZELENÝ JEČMEN.

Mladý ječmen je zpracován natolik šetrně, že obsahuje celé spektrum živých enzymů. Enzymatická aktivita byla změřena u 20 známých enzymů, jako např. superoxid dismutáza, kataláza, cytochrom oxidáza a dalších.

Unikátní látky
Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu - prvku, který přebývá ve většině poživatin.

Obsahuje také významné množství manganu a zinku. Mladý ječmen obnovuje acido-alkalickou rovnováhu. Je 2x účinnější než špenát, nejucelenější zásadotvorná strava. Mladý ječmen obsahuje vitamíny, které aktivují enzymy pomáhající při prevenci nemocí a patologických stavů. Mladý ječmen má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, E a vitamínů řady B: B1, B2, B3, B6, biotinu, kyseliny listové, kyseliny pantotenové a cholinu, příbuzného vitamínu B.

Nedostatkem vitamínů trpíme z důvodu převahy zpracovaných potravin a skutečnosti, že některé naše potraviny ztratí živiny dříve, než se dostanou na stůl. Obsah vitamínu C v čerstvě nastrouhané ředkvičce klesne na vzduchu o polovinu již za pět minut. Množství vitamínů B1 a B2 v potravinách dramaticky klesne při vaření. Avšak vitamíny a ostatní živiny v Mladý ječmeni zůstávají téměř nedotčené.

Bez enzymů dojde k narušení všech životních funkcí - trávení, dýchání, pohybu atd. Vědci identifikovali v lidském těle přes 3 000 enzymů. V roce 1979 zaznělo na Generálním zasedání japonských farmaceutických společností, že extrakt zeleného ječmene obsahuje více než 20 enzymů a studie odhalují další. 45 % hmotnosti Mladého ječmene tvoří bílkoviny (u bílé mouky je to pouze 10 %). Ty mají nízkou molekulovou hmotnost a lidské tělo je snadno využívá. Mladý ječmen podporuje zdravý růst. „Zelené" bílkoviny léčí vředy a chrání povrchové tkáně a sliznice. Rostlinná míza je bohatá na přírodní zázrak - chlorofyl. Ten se v léčitelství používá na „osvěžení krve" a v lékařství je kromě protizánětlivých a desinfekčních účinků ceněn pro deodorační vlastnosti. Používá se k osvěžení dechu a ke kloktání.

V zeleném extraktu jsou i superoxid dismutáza (SOD), likvidátor volných radikálů; cytochrom oxidáza, enzym urychlující oxidaci a redukci, peroxidáza rozkládající peroxid vodíku na kyslík a vodu pro snadné vyloučení z těla, oxidáza nutná ke zpracování mastných kyselin, transhydrogenáza důležitá pro srdeční tkáň atd. Mladý ječmen se vyznačuje silnou antioxidační aktivitou. Většina komerčně dostupných enzymatických přípravků (i těch na systémovou enzymoterapii) se získává z krve, orgánů a tkání živočichů. Mnozí odborníci tyto zdroje zpochybňují a doporučují ryze „rostlinnou enzymoterapii".

V Mladém ječmeni byl objeven účinný antioxidant 2"-O-glykosylisovitexin (GIV). Jeho antioxidační aktivita proti oxidačnímu poškození lipidů pokožky způsobenému UV zářením je přibližně pět setkrát vyšší než aktivita vitamínu E. GIV také podpořil vysokou tlumící aktivitu aterosklerózy naměřenou v krevní plasmě. Jeho aktivita několikanásobně převýšila vitamín C.

Standard kvality
„Přinášíme to nejlepší ze světa zelených potravin."

Pěstování Mladého ječmene
Náročné standardy výroby Mladého ječmene prodražují náklady, přesto ale David Sandoval trvá na pěstování organickou cestou, tj. zásadně bez použití pesticidů a herbicidů. Sklízíme mladé listy ječmene v době, kdy dosahují 20 až 25 centimetrů, neboť v této prvotní fázi růstu vykazují nejvyšší obsah aktivních složek. Při délce 40 cm již výtěžnost látek výrazně klesá. Ječmen je pěstován společně s vojtěškou na více než 1100 hektarech panenské půdy, na ploše bývalého sladkovodního jezera v Utahu. Tisíce let docházelo ke splachování minerálních látek z okolních hor do jezera. Zároveň se usazovaly organické zbytky. Po vyschnutí jezera ležela půda ladem stovky let v polopouštní krajině. Dnes je obdělávána šetrným rotačním způsobem. Vojtěška se pěstuje s ječmenem střídavě, v souběžných pruzích proto, aby v krajině nevznikla jednotvárná a nepřirozená monokultura prostá života. Vojtěška dodává půdě dusík, který přirozeně zvýší obsah chlorofylu v listech ječmene.Vyšší nadmořská výška přispívá k vysokému obsahu bílkovin. Každoroční střídání plodin a pěstování v půdě bohaté na minerály zajišťuje výživnou hodnotu sklizně.

Výrobní proces Mladého ječmene a testy kvality
Listy jsou sklizeny, opláchnuty, vylisovány a získaný extrakt se necelé 2 minuty suší pouze při teplotě 31 °C. Tím vznikne 100% čistý a nepasterizovaný prášek pro přípravu živé šťávy jemné chuti. Zpracovatelský proces Davida Sandovala umožňuje získat „živou" zelenou šťávu. Skutečnou rostlinnou mízu. Účinné složky nejsou poškozeny a je to dosud nejšetrnější způsob zpracování. Od okamžiku sklizně přes vylisování, vysušení do vakuového zabalení suroviny neuplynou víc jak dvě hodiny! Prášek je sám o sobě světle zelený, ale po rozpuštění ve vodě získá sytě zelenou barvu. Světlá zeleň prášku je dána lomem světelných paprsků dopadajících na jemné částečky prášku. Prášek udržujte v naprostém suchu, při pokojové teplotě a v temnu. Jeho záruční doba je dva roky.

Chlorella pyrenoidosa
V alchymistických dílnách i věděckých laboratořích vznikají zázračné preparáty, ale císař Rudolf, ani dnešní prezidenti nežijí věčně. Přesto již víme, že pokusné buňky v kulturních roztocích žijí různě dlouho, a to v závyslosti na na následujících faktorech. Jestliže se do výživných roztoků přidají toxické látky, buňky rychleji stárnou a přepis DNA se zhoršuje. Pokud se roztok pročistí a doplní o přírodní "vitální" látky, buňky se dožijí genetického maxima.
Možnost omladit organismus přirozeným "čištěním a sycením" tudíž existuje.

Alergizující složka
Feoforbidy (derivát chlorofylu) 12 mg/100 g. Norma je 60 mg/100 g. Chlorella Green Ways jich obsahuje nejmenší množství. Jsme zatím jedinou společností, která jejich množství uvádí!


Unikátní látky
Sporopollein
Tato látka je obsažena ve střední části buněčné stěny Chlorelly pyrenoidosy. Chlorellová vláknina působí díky sporopolleinu zcela výjimečně. Buněčné stěny na sebe nevratně váží toxické látky, které potom z organizmu odcházejí přirozenou cestou (stolicí). Dr. Liebke se věnoval výzkumu očistných schopností chlorelly u lidí trpících otravou zubními (amalgámovými) výplněmi. Konstatoval pozitivní výsledky. Sporopollein je unikátní látka činící z chlorelly ojedinělý detoxikační prostředek vhodný pro moderního člověka.

Chlorofyl
V roce 1940 psal chirurgický časopis „Journal of Surgery" o 1200 nemocných, kterým chlorofyl urychlil hojení ran. Je pozoruhodné, že hemoglobin, naše krevní barvivo, má (kromě ústředního prvku) stejnou strukturu jako chlorofyl. Rostliny díky chlorofylu žijí a dýchají, lidem zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran a brání zánětům. Také zlepšuje okysličení organismu, čímž brání vzniku infekčního prostředí. Léčitelé tvrdí, že zelené barvivo uchovává sluneční energii, která nám předává moudrost a lásku. Věda to podporuje. Chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin, hormon radosti a štěstí. S poklesem hodnoty serotoninu přijde deprese a únava. Večer tělo přeměňuje serotonin na melatonin a my lépe usínáme. Je to pozoruhodná shoda vědy a intuice.

Chlorella je nejbohatším zdrojem chlorofylu na naší planetě.

Chlorellin
Chlorella nepracuje pouze jako probiotikum, ale působí i antibakteriálně. Obsahuje látku nazvanou chlorellin, která je přírodním antibiotikem. Podobně antibioticky působí v česneku látky allicin a ajoen. Na rozdíl od chemických antibiotik působí chlorellin pouze proti patogenním organismům bez poškození trávicí mikroflory. Proto je možné velkými dávkami Chlorelly pyrenoidosy docílit u infekčních onemocnění i antibiotického efektu. Dr. Liebke v případě infekcí doporučuje „šokovou terapii". Tj. 3x denně až 50 tablet (a pokračovat několik dní). Často se podaří infekci zcela zastavit, nebo alespoň urychlit léčbu.

CGF
Dr. Fujimaki z Japonska izoloval z chlorelly růstový faktor pojmenovaný CGF. Je to nejsilnější složka chlorelly. Největší koncentraci CGF má Chlorella pyrenoidosa. CGF má výrazný omlazující a posilující efekt. Působí silně „probioticky", tzn. zvyšuje rychlost růstu i kvalitu života střevní (ale třeba i vaginální ...) mikroflóry. CGF až 4x urychluje růst např. acidofilní kultury! Probiotika jsou důležitější než biotika samotná, neboť upravují prostředí, ve kterém mikroflóra žije. Užíváním chlorelly vytváříme podmínky pro růst prospěšných bakteriálních kultur, jež nás chrání před civilizačními nemocemi, např. před plísněmi.


Standard kvality
„Přinášíme to nejlepší ze světa zelených potravin.”

Proč Chlorella pyrenoidosa V roce 1974 byly japonské úřady nuceny zavést standard kvality pro dovážené chlorellové produkty. Ty byly výrazně rozdílné v kvalitě zpracování i kvalitě biomasy. V roce 1995 byl v Japonsku výrobce Chlorelly Green Ways licencován k dovozu a prodeji svých produktů v kategorii „léčivých potravin". Větší záruka kvality neexistuje.

Kvalita
Kvalitu i cenu chlorelly ovlivňuje mnoho faktorů. Většina výrobců používá průběžnou sklizeň, která je ekonomická pro výrobce, ale nejistá ve kvalitě výstupu pro zákazníka. Chlorella Green Ways je pěstována v pásmu s vyrovnaným slunečním jasem. V jiných zeměpisných šířkách a v nevyrovnaném klimatu je chlorella vystavena kolísavým podmínkám, čímž klesá její užitná hodnota. Japonské úřady dohlíží, aby prodávaná biomasa obsahovala pouze deklarovaný druh řasy. Výrobce Chlorelly Green Ways používá nejlepší separační (oddělovací) metody a v jejího nádržích rostou pouze nejkvalitnější kmeny pyrenoidosy. K nejvyšší kvalitě předurčuje pyrenoidosu výběr předcházející samotnému pěstování. V laboratořích se sleduje zdraví a síla chlorellových buněk. Do venkovních nádrží se přenesou pouze nejvitálnější vzorky, kde se množí osm dní do dne sklizně. Nádrže se pročistí a opět „osadí" novou, geneticky nejzdravější kulturou. Existují různé metody k oddělení buněk od kultivačních nečistot. Nejčastější metody používají k proplachování chemikálie, které se těžko odbourávají. Náš výrobce používá bezkonkurenční komplex mikroskopických filtrů a odstředivek, které buňky chlorelly oddělí a pročistí bez použití chemikálií.

Stravitelnost Chlorelly Green Ways a nezávislé testování: Dr. L. Lewis (Duke University) analyzoval předložené, jemu neznámé vzorky. Z předložených vzorků byla účinně narušena pouze buněčná stěna Chlorelly Green Ways. Patentovaná dezintegrační metoda výrobce řasy Green Ways (systém STEAM) je výjimečná schopností buněčnou stěnu rozbít a zároveň uchovat hodnotu buněčného jádra. Chlorella pyrenoidosa je nezávisle (průběžně) testována japonskými kontrolními úřady - má minimálně 76% a vyšší stravitelnost! To je jeden z nejvyšších údajů nezávislých laboratoří! Výrobce Green Ways předkládá aktuální výsledky a zaručuje standard kvality. Dokonalé surovině sluší dokonalé zpracování.

Tři stupně kvality

 • Kvalita I - nejdražší a nejlépe zpracovaná surovina - 100% kvalita - produkt Chlorella pyrenoidosa Green Ways.
 • Kvalita II - levná surovina - pro zvířata - pouze minimálně, ale přesto snížená (kolísavá) kvalita (většina produktů).
 • Kvalita III - odpadní surovina - „hnojivo".

Zdroj: Harmonie-zdravi.cz

 

 

 

Zdravi.doktorka.cz - Jak dostat rtuť z těla

Zdravi.doktorka.cz - Jak dostat rtuť z těla

V předchozích článcích jsme si ukázali, jak různorodé potíže může rtuť v našem organismu působit a jakými cestami se do těla dostává. Dnes se zaměříme na možnosti, jak se rtuti zbavit. Budeme vycházet z návodu doktora Dietricha Klingharta, který se zabývá problematikou těžkých kovů.
Postup vyčištění organismu od rtuti a jiných těžkých kovů:
Přirozené vylučování těžkých kovů z organismu trvá 3-4 roky. Při agresivních čistících postupech 1-2 roky.

I.
Nejprve je nutno posilnit vylučovací orgány - játra a ledviny. Nejvhodnější k tomuto účelu jsou bylinné přípravky.

II.
Dalším nutným krokem je zabránění zpětnému vstřebávání rtuti v tlustém střevě. Za normálních okolností je totiž všechna rtuť vyloučená játry přes žlučové cesty do tenkého střeva, opět v tlustém střevě resorbována do krve a transportována do jater. Začíná začarovaný kruh, při kterém jsou poškozovány játra, které přestávají rtuť vylučovat a tak se dostává do různých orgánů.
Prostředek, který může zabránit kolování těžkých kovů mezi střevem a játry (tzv. enterohepatální oběh) se nazývá Chlorella Pyrenoidosa. Jedná se o sladkovodní řasu, která těžké kovy nasává jako houba, silně je na sebe váže a tím pádem jsou těžké kovy vylučovány ve velké množství stolicí. Kromě schopnosti vázat těžké kovy dokáže chlorella též mobilizovat těžké kovy z tkání.
Při malých dávkách chlorelly (1- 4 tablety) se mobilizuje více rtuti než se jí váže. To může být příčinou bolestí hlavy či nevolnosti. Při vysokých dávkách se zvyšují především vazebné schopnosti chlorelly.
Schéma užívání chlorelly dle Dr. Klinghardta:
1. V průběhu 3-4 týdnů postupné zvyšování dávek od jedné do šesti tablet a pozorování při jaké dávce nastoupí příznaky jako pálení žáhy, nevolnost, bolesti svalů, problémy s usínáním, bolesti hlavy či nadýmání.
2. Stanoví se počet tablet (základní denní dávka), které se mohou užívat aniž by docházelo k nepříjemným symptomům (většinou 4-6 tablet).
3. Každý 9. a 10. den se užívá desetinásobné množství základní denní dávky (tzn. 40, 50 nebo max. 60 tablet). Pak je týden nebo dva týdny pauza a pak se opět užívá základní denní dávka a 9. a 10. den její desetinásobek.

III.
Mobilizace rtuti z nervového systému - z mozku a míchy lze pouze za pomoci tinktury ze zeleného koriandru (cilantro, Koreanderkraut, chinesische Peterselie - Paracelsova lékárna v Einsiedelnu). Po odstranění rtuti z nervových buněk dochází i k vylučování dalších škodlivých látek (dioxiny, formaldehyd, cín, hliník…). Dávkování tinktury je v zpočátku 5 kapek dvakrát denně. Pak se může zvýšit až na 10 kapek třikrát denně. Koriandr je též možno zakoupit či si jej vypěstovat, po omytí jej rozmixovat s trochou olivového oleje a soli a třikrát denně užívat 1-2 lžíce vzniklé krémovité omáčky. Vždy po jednom týdnu by se měla udělat dvoudenní pauza.
Když rtuť opustí centrální nervovou soustavu, tak se dostává v pojivových tkáních do styku s autonomním nervstvem, což může vyvolat rozličné příznaky jako např. bolesti, záněty, psychické symptomy, zmatenost, svalové křeče…

IV.
Je nutno odvést rtuť z tkání - k tomuto účelu může sloužit s přírodních prostředků Česnek či medvědí česnek v takové dávce jaká je společensky únosná nebo ve formě mírněji působících tablet. Též je možno podat látku školské medicíny DMPS (aminokyselina obsahující síru), která se podává při akutních otravách rtutí a která mobilizuje rtuť z tkání do krevního systému, váže ji a odvádí přes ledviny z těla ven. Důležitý je dostatečný přívod bílkovin ve stravě, protože aminokyseliny obsahující síru též transportují rtuť z organismu. Důležité je to zejména u vegetariánů.

Shrnutí:
Pro eliminaci rtuti či jiných těžkých kovů z těla je nutno mít posilněné ledviny a játra. Rtuť z nervového systému se díky koriandrové tinktuře dostává do tkání, odkud ji mobiluzije do krevního oběhu chlorella, česnek či DMPS - přes ledviny je pak vylučována močí, přes játra žlučí do střev, kde ji navazuje řasa chlorella, aby byla vyloučena stolicí.

Nevhodné prostředky na eliminaci rtuti z organismu:
Mercurium - homeopatická rtuť, která odstraňuje rtuť z tkání do nervových buněk nikoliv ven z organismu. (Netýká se použití homeopatické rtuti v rámci konstituční homeopatické léčby). Selen může též fixovat rtuť v mozku.

Použitý zdroj: https://home.t-online.de/home/amalgami/klingh.htm

Zdroj: Zdravi.doktorka.cz

 

 

 

 

Slovenka.sk - Zelený jačmeň - všeliek

Slovenka.sk - Zelený jačmeň - všeliek

Jedno leto je módna červená, druhé modrá. Móda sa však nevyhýba ani potravinovým doplnkom. A my dnes žijeme v dobe, o ktorej by sme mohli pokojne povedať - jačmeňová.

V móde je totiž práve zelený alebo mladý jačmeň, či skôr nápoje z neho vyrobené. V zahraničí sa táto móda začala pred desiatimi-pätnástimi rokmi. K nám prišla minulý rok. Predajcovia majú pravdu v tom, že ide o vitamínovú bombu. Samozrejme, ak je jačmeň pestovaný na zdravej pôde, v zdravých podmienkach. Obsahuje totiž všetko, čo naše telo potrebuje na to, aby fungovalo.Vo vyššom pomere v ňom nájdete beta karotén, vitamíny B1, B2, B6, ale aj céčko, éčko, vitamín H, kyselinu nikotínovú, folovú a panthoténovú.V jačmeni je aj dostatok enzýmov, minerálov a aminokyselín. Pritom je to len a len prírodný zdroj.

ZELENÁ KRV
Pod názvom mladý alebo zelený jačmeň sa predáva jemný prášok z výhonkov jačmeňa. V zásade sú však v ponuke tri formy - prášok, tabletky a pastilky. Jačmeň radíme medzi takzvané zelené potraviny. Tieto potraviny vyrástli priamo v prírode a človek by do nich nemal vôbec zasahovať. Ak sa požívajú preventívne alebo ako liečivo, zvyčajne pri nich nehrozí predávkovanie. Keďže hovoríme o zelených potravinách, ich významným plusom je obsah chlorofylu, ktorému sa hovorí aj zelená krv. Aj preto, že pomáhajú pri hojení rán. Chlorofyl je schopný likvidovať množstvo voľných radikálov, odstraňuje tukové nánosy z ciev, zlepšuje alergické stavy, trávenie i celkový stav črevnej mikroflóry. K jeho príjemným „vedľajším“ účinkom patrí aj menšia chuť na sladkosti. Zo zelených potravín sa vyrábajú zelené nápoje, ktorým zvykneme hovoriť zelené džúsy. Takto je aj prijímanie mladého jačmeňa oveľa jednoduchšie. Ich výhodou je fakt, že sú zásadité, čiže znižujú prekyslenosť tela.

OČISTA NIE JE PRÍJEMNÁ
Mladý jačmeň zaraďujeme medzi potravinové doplnky. Čiže, ak ho chceme užívať, musíme si ho kúpiť. Ceny sú rôzne - od približne osemsto korún až po necelé tri tisícky. Zasvätení vravia, že ak chceme na sebe naozaj pocítiť očistné a liečivé účinky mladého jačmeňa, mali by sme ho užívať najmenej tri mesiace. Odporúčané denné dávky sa líšia. Pri užívaní sa však treba držať zdravého rozumu. Mladý jačmeň má v prvom rade detoxikačné účinky - pomáha telu zbavovať sa všetkého, čo do neho nepatrí. To platí aj o nadbytočných tukových bunkách. Proces detoxikácie však vôbec nemusí byť príjemný - sprevádzať ho môžu bolesti hlavy, hnačky, vetry, únava, potenie. Detoxikácia je totiž pre telo vysiľujúci proces, hoci konečný výsledok je veľmi užitočný. Ak začnete piť nápoj zo zeleného jačmeňa podľa odporúčaných dávok, pri chorobných príznakoch dávku znížte. Ďalšie dávkovanie prispôsobte sami sebe - určite však pritom nezabúdajte na pitný režim. Vodu totiž nič nenahradí. Zelený jačmeň nemusíte užívať neustále - na detoxikáciu by mala stačiť jedna trojmesačná kúra za rok. Potravina budúcnosti? Aj s týmto sloganom sa stretnete pri zelenom jačmeni. Pravdou pritom je, že nejde o nič nové. Stačí, ak si spomeniete, ako nás starí rodičia nútili žuvať rôzne trávy a bylinky, aby sme boli zdraví. Účinky mladého jačmeňa poznali ľudia dávno. Dnes dostali len novú a pre nás komfortnejšiu podobu.

Autor: Lívia Černická, Rubrika: Servis

Zdroj: Slovenka.sk

 

 

 

Sarm.sk - Pijú žaburinu

Sarm.sk - Pijú žaburinu

Andy Timková, Martin Nikodým, Rasťo Žitný a Ivana Christová bojujú proti stresu a civilizačným chorobám naozaj neobvykle.

Obed zapíjajú zeleným jačmeňom a jedia riasy. Andy Timková sa stráca pred očami. Tvrdí však, že neschudla ani kilo, vraj iba odpuchla. Za jej premenu môže šťava z výhonkov mladého jačmeňa a tabletky zo sušených rias. „Tieto produkty uráža tvrdenie, že sú na chudnutie. To je len sekundárna záležitosť. Pri detoxikácii je telo múdre a pýta si, čo potrebuje. Jačmeň má Ph sedem, to má len materské mlieko, a preto sa dlhodobým užívaním naše Ph dostáva do normálu. Z prekyslenia sme chorí. Na začiatku som mala aj ja rôzne chute, ale prestala mi napríklad chutiť káva. Prirodzene však človeku nechýba to, čo mu nerobí dobre, ako alkohol a cigarety,“ povedala nám nadšená moderátorka. Andy na pitie šťavy, ktorá je akýmsi elixírom zdravia, nahovorila aj ďalšie známe tváre. Vďaka jačmeňu a riasam sa zbavila dokonca plesní na pľúcach. „Bola som silná astmatička. Lekárka mi predpísala antibiotiká, ale nebrala som ich. Po mesiaci užívania chlorely som bola bez plesní. Táto jednobunková sladkovodná riasa nasáva do seba ako špongia toxíny i ťažké kovy, všetko, čo do tela nepatrí... Najlepšie je dať si ju asi hodinu po jedle. Vyčistí vám hrubé črevo, pôsobí antibakteriálne ako prírodné antibiotikum. Spolu so šťavou z jačmeňa sú to dva produkty, ktoré sa môžu užívať aj osobitne, ale najlepšie výsledky sú, keď ich ľudia kombinujú.“ S Andy Timkovou, ktorej po dvoch mesiacoch užívania výrobkov mizne z tela celulitída a vyhladzujú sa vrásky, sa dala na detoxikáciu celá rodina.

Bez celulitídy
Očistná kúra šťavou z mladého jačmeňa a sušenými riasami vám môže zo začiatku spôsobovať mierne problémy. Andy, ktorej sa v posledných dňoch veľa ľudí pýtalo, či nebola náhodou na plastickej operácii, lebo viditeľne omladla, zo začiatku kúry bolievala hlava. Vyriešila to krátkodobým znížením dávok zeleného nápoja a tabletiek. „Najlepšie je dať si nápoj z jačmeňa nalačno. Naštartuje vám to organizmus, ktorý sa začne detoxikovať. U niekoho sa prvé pozitívne výsledky dostavia o týždeň, inému to trvá mesiac. Záleží na tom, či ste s týmito výrobkami začali len preto, že sa chcete cítiť lepšie, alebo ste mali vážne zdravotné problémy. Aj ja som sa k tejto kúre dostala cez priateľa, ktorý prekonal onkologické ochorenia a hovorí, že práve tieto výrobky mu s najväčšou pravdepodobnosťou zachránili život.“ Známa moderátorka, ktorá sa po osobnej skúsenosti stala nadšenou propagátorkou ozdravnej očisty, hovorí, že žiadny extrém sa ani v tomto prípade neodporúča. Lebo ani jačmeň, ani riasy by nemali byť dlhodobou náhradou potravín. I keď je pravda, že hlavne tabletky z chlorely vám v žalúdku navodia pocit sýtosti. „Dá sa urobiť dvojdňová očistná kúra, pri ktorej pijete a jete len tieto výrobky. Jesť však treba. A hlavne, musíte dávkovať postupne. Denne by sme mali mať na tanieri celé farebné spektrum, každý orgán potrebuje inú farbu, ale zelená je základ. Ja som to tak robila a napriek tomu, že na hmotnosti som neschudla, odpuchla som. Mizne mi celulitída aj vrásky,“ s úsmevom nás presviedča štyridsaťpäťročná Andy Timková.

Čo hovorí lekár
Lekárka Miroslava Plchová z Centra športovej a preventívnej medicíny Liberec naordinovala šťavu z mladého jačmeňa 44 vrcholovým športovcom. Neobišla ani pacientov, ktorí prekonali infekčnú žltačku i mononukleózu. A výsledok? „Oslabení jedinci reagovali na užívanie zelených potravín veľmi dobre. Prečistili sa im obličky a posilnila imunita. Športovcom sa hlavne zvýšila výkonnosť. Ich zdravotný stav sa zlepšil a prestali byť tak často chorí.“

Rasťo Žitný
Kedy ste sa rozhodli vyskúšať na sebe účinky jačmeňa a rias?
  Dozvedel som sa o nich od Andy Timkovej. Keďže jedávam málo zeleniny a nemám preto dostatočný prísun vitamínov, zdalo sa mi ako dobrý nápad vyskúšať tieto produkty. Začal som s ich užívaním pred tromi týždňami.
Aké pozitívne, prípadne negatívne účinky na sebe pozorujete? Máte vďaka nim celkovo lepší pocit zo života?
  Pocity zo života by som teraz nerád rozoberal... Pokiaľ ide o účinky jačmeňa a rias, nedovolím si ich zatiaľ hodnotiť. Musím totiž priznať, že občas na ne zabudnem a, žiaľ, neberiem ich tak pravidelne, ako by som mal.
Možným vedľajším účinkom je zníženie hmotnosti. Pociťujete to?
  To sa, dúfam, nestane! Už fakt neviem, kam až by som chudol...
Vaše hlavné očakávania?
  Našťastie, nie som chorý, takže užívanie jačmeňa a chlorely neberiem ako liečbu, ale iba čisto preventívne ako celkovú očistnú kúru.

Ivana Christová
Kedy ste sa rozhodli vyskúšať na sebe účinky jačmeňa a rias?
  Po návrate z Filipín som bola veľmi chorá. Antibiotiká som užívala dlhých osem týždňov a keď som ich dobrala, cítila som, že musím niečo so sebou robiť. A vtedy som počula o jačmeni.
Aké pozitívne, prípadne negatívne účinky na sebe pozorujete?
  Pozitívom je, že ma prestal bolieť chrbát. Začala ma síce bolieť hlava, ale to je vraj pri detoxikácii organizmu normálne.
Možným vedľajším účinkom je zníženie hmotnosti. Pociťujete to?
  Radikálne zatiaľ nie, ale je pravda, že hneď v prvých dňoch som menej cítila hlad.
Vaše hlavné očakávania
  Zatiaľ ho užívam len pár dní, takže ešte neviem, aké zmeny nastanú.

Martin Nikodým
Kedy ste sa rozhodli vyskúšať na sebe účinky jačmeňa a rias?
  Asi pred šiestimi týždňami, nahovorila ma na to ich „hlavná propagátorka“ Andy Timková. Mal som dlhodobo stres a práve preto som sa rozhodol očistiť si telo, detoxikovať sa. V minulosti som skúšal indický skorocel, tentoraz jačmeň a riasy.
Aké pozitívne, prípadne negatívne účinky na sebe pozorujete? Máte vďaka nim celkovo lepší pocit zo života?
  Cítim sa teraz unavený a vyčerpaný, ale Andy ma upozorňovala, že zhruba po mesiaci môžu takéto stavy nastať.
Možným vedľajším účinkom je zníženie hmotnosti. Pociťujete to?
  Tak v tom prípade som asi jediný, ktorý pribral. Ale to súvisí s tým, že som pred dvomi mesiacmi prestal fajčiť a viac mi chutí jesť. Inak sa však stravujem zdravo, vyprážané na mojom tanieri nenájdete.
Vaše hlavné očakávania?
  Celková detoxikácia organizmu. Som však ešte len v prvej tretine, pretože kúra by mala trvať tri mesiace. Na chuť jačmeňa aj chlorely som si už zvykol, najprv to bolo ako pitie „žaburiny“, takže verím, že to dotiahnem do úspešného konca. Snažím sa byť v ich užívaní dôsledný a pravidelný. Oba výrobky nosievam stále so sebou.

Autorky: Zuzana Stršňáková, Ľubomíra Čimborová

Zdroj: Sarm.sk

 

 

Zdravi.doktorka.cz - Chlorella snižuje symptomy ulcerózní kolitidy

Zdravi.doktorka.cz - Chlorella snižuje symptomy ulcerózní kolitidy

Vědci na lékařské fakultě Commonwealth University ve Virginii provedli menší výzkum, při němž zkoumali účinky Chlorelly na některé chronické choroby. Jednalo se o náhodné dvojí slepé klinické testy s kontrolou placebo efektu. Zúčastnilo se jich 55 osob s fibromyalgií, 33 s vysokým krevním tlakem a 9 s ulcerózní kolitidou. Tato zpráva pojednává o pacientech s ulcerózní kolitidou (UK).
Studii dokončilo osm z devíti pacientů s ulcerózní kolitidou ve věku od 25 do 56 let. Všichni pacienti s UK, kteří se zúčastnili otevřeného výzkumu, se podrobili vstupnímu sigmoidoskopickému vyšetřeční tračníku a jejich výsledky byly zaznamenány a spočítány. Po dobu dvou měsíců každý účastník denně užíval padesát tablet (deset gramů) Chlorelly a přibližně 100 ml tekutého extraktu. Nebyla zavedena žádná speciální omezení a účastníkům bylo řečeno, aby pokračovali ve svém normálním životním stylu včetně užívání všech již předepsaných léků. Na konci druhého měsíce byla doplněna veškerá vyšetření a pohovory, aby bylo možno určit jakékoli zlepšení ve zdravotním stavu pacientů. Tato vyšetření byla prováděna proto, aby se zjistil index aktivity nemoci (DAI) - nejběžnější objektivní prostředek pro zjištění stavu zanícení tračníku. DAI se skládá ze čtyř parametrů: frekvence stolice, krvácení z konečníku, výskytu hlenu a celkového vyšetření praktickým lékařem. Každý parametr je hodnocen na stupnici 0 až 3, takže maximální výsledek DAI je 12. Nula reprezentuje žádné symptomy nemoci. Příznaky u všech pacientů se po přidání Chlorelly zlepšily. Vyšetření odhalila výrazně méně zanícení. Celková vyšetření prokázala, že se celkový stav ulcerózní kolitidy u pacientů výrazně zlepšil. Index aktivity nemoci klesl z průměrných 7.2 na 2.8. To znamená téměř šedesátiprocentní pokles příznaků!

Pozadí ulcerózní kolitidy: Ulcerózní kolitida je běžná, chronická forma zánětlivé choroby střevní, která se histologicky charakterizuje jako zánět včetně zahlenění rekta a tračníku. Nejběžnějšími příznaky jsou bolesti břicha a krvavý průjem a postižení mohou také trpět chudokrevností, únavou, ztrátou hmotnosti, krvácením z konečníku, dehydratací a podvýživou. Příčina ulcerózní kolitidy není známá a v současnosti na ni neexistuje léčba. Zatímco dostupná léčba běžnými léčivy na ulcerózní kolitidu je často zdrojem zklamání, většina pacientů pociťuje úlevu po kombinaci sulfasalazinu a kortikosteroidů. Až do dnešní doby žádná speciální dieta či doplněk stravy neprokázal v léčbě ulcerózní kolitidy účinnost, a z tohoto důvodu byl náš výzkum vytvořen, aby prokázal, zda-li by pacienti trpící ulcerózní kolitidou mohli mít prospěch ze zařazení Chlorelly do svého jídelníčku (Merchant and Andre, 2001). Podle definice má kolitida dokumentované příznaky jako hematochezie a průjem, negativní kultury ve stolici a typické sigmoidoskopické nálezy, jako jsou povrchová ulcerace, narušené slizniční a svalové struktury, granularita a exudace. Vzhledem k těmto údajům lze index aktivity nemoci (DAI) vypočítat z parametrů: frekvence stolice, krvácení z konečníku, výskyt hlenu a celkového vyšetření lékařem (Kam et al., 1996).

Podrobnosti výzkumu: Vědci prohlásili: "Aby byly dané subjekty vhodné pro náš výzkum, museli trpět mírným až středně těžkým onemocněním po dobu nejméně jednoho roku a mít celkový DAI mezi 4 až 10 včetně". Devět zkoumaných pacientů bylo ve věku 25 až 56 let a jejich průměrná počáteční hodnota DAI byla 7.2 (+/-2.4). Po dobu dvou měsíců jim bylo dodáváno 10 gramů tablet Chlorelly a 100 ml tekutého extraktu Chlorelly denně. Každý účastník na kliniku docházel vždy po čtyřech týdnech, kdy jim byly odebírány krevní vzorky pro posouzení všech chemických změn v séru, počtu buněk a v sedimentaci. Každé dva měsíce bylo prováděno flexibilní sigmoidoskopické vyšetření. Osm subjektů dokončilo celý dvouměsíční výzkum a změny u každého parametru DAI se natolik zlepšily, že celkový DAI klesl z průměru 7.2 (+/- 2.4) na 2.8 (+/- 2.5). Průměrný pokles DAI od počátku do konce testu byl 61%, a přestože se jednalo pouze o menší výzkum, výsledky byly vysoce statisticky důležité (P=0.008). Pokles frekvence stolice byl statisticky významný (P=0.016). Sigmoidoskopické vyšetření rektální sliznice ukázalo výrazně méně zanícení (p=0.02) a celkové posouzení praktického lékaře znělo, že ulcerózní kolitida se u pacientů výrazně zlepšila (p=0.008). Zatímco krvácení z konečníku se u většiny subjektů zmírnilo, změna nebyla statisticky důležitá (p=0.18). Veškeré krevní analýzy ukázaly, že tyto hodnoty zůstaly v mezích normálních hranicích variace. Účinky doplňků Chlorelly ve stravě na kvalitu života subjektů byly kvantifikovány v dotazníku Inflammatory Bowel Disease (Guyatt et al., 1989), který obsahoval 32 otázek zkoumajících čtyři aspekty života pacientů: 1) příznaky související s primárním narušením střev, 2) systemické symptomy, 3) emoční a 4) sociální funkce. Odpovědi pacientů do dotazníku ukázaly ve všech čtyřech kategoriích statisticky důležité a silné tendence ke zlepšení. Navíc pacienti uvedli, že prudkost jejich ulcerózní kolitidy klesla brzy po přidání Chlorelly do jídelníčku a klesala nebo se stabilizovala po celou dobu, kdy test probíhal. Celkově vzato, výsledky DAI, které ukázaly, že objektivní příznaky ulcerózní kolitidy se u všech pacientů zlepšily, spolu s kladným hodnocením pacientů v dotazníku, jasně prokazují, že všechny subjekty měli z každodenního užívání Chlorelly výrazný prospěch.

Zdroje: R.E. Merchant and C.A. Andre, "A Review of Recent Clinical Trials of the Nutritional Supplement Chlorella Pyrenoidosa in the Treatment of Fibromyalgia, Hypertension, and Ulcerative Colitis," Alternative Therapies in Health and Medicine 7, no. 3 (May/June 2001): 79-91. Dietary Supplementation with Chlorella Pyrenoidosa Produces Positive Results in Patients with Cancer or Suffering from Certain Chronic Illnesses. Townsend Letter for Doctors and Patients, Feb, 2001, od Randall E. Merchant, Cynthia A. Andre.

Zdroj: Zdravi.doktorka.cz

 

 

 

Zzz.sk - Nová svetová vlna stravovania - zelené potraviny

Zzz.sk - Nová svetová vlna stravovania - zelené potraviny

Civilizácia mení životné prostredie tak rýchlo, že sa mu naše telo nestačí prispôsobiť. Väčšina obyvateľov našej Zeme žije v civilizačnom strese. Ten je dôsledkom nesúladu medzi naším organizmom a spôsobom života.

Preto potrebujeme až niekoľkonásobne viac špecifických živín ako kedysi. V dnešnej strave ich však dostávame v nedostatočnom množstve. Všetci tí, ktorí si to uvedomujeme, robíme dobre, ak sa nespoliehame už len na potraviny, ktoré nám ponúka trh a siahneme aj po iných zdrojoch. V priebehu posledných dvoch storočí došlo k takým rýchlym zmenám v životnom štýle, v zložení stravy i v stravovacích návykoch, že sa tieto zmeny nutne museli dostať s naším „naprogramovaným“ metabolizmom do rozporu..

Navyše široká devastácia životného prostredia spôsobila obrovský nárast záťaže na ľudský organizmus. Tento vplyv - nevídaný za 30 000 rokov ľudskej histórie - len ťažko úplne chápeme a ešte menej si ho pripúšťame. Rozhliadnime sa však okolo seba. Výskyt respiračných, alergických a kožných ochorení u detí stúpa, a rovnako aj citlivosť na virózy a ďalšie choroby. Ešte v prvej polovici minulého storočia sme o detskej onkológii takmer nepočuli. V súčasnosti jej stále pribúda, rovnako ako kardiovaskulárne ochorenia, astma, cukrovka dokonca až nad 9 % ročne, čo charakterizuje epidémiu.

Čo sa vlastne stalo?

Okrem kvality vzduchu a vody, sa výrazne oproti minulosti zmenili aj potraviny. Najväčšie neuspokojené potreby máme v nutričnej hodnote stravy. A aj preto má značná časť populácie sklony k nadváhe. Moderná veda dnes teda usilovne hľadá ideálne potraviny a zdravé nutričné doplnky, ktoré by nás chránili pred chorobami z nedostatku (osteoporóza, anémia, a pod.), a pomohli by znova prebudiť náš imunitný systém, ako účinný štít proti civilizačným chorobám. Zdroj stravy, ktorá zaručí priebežnú a pravidelnú detoxikáciu od jedov, ktorým sa následkom devastácie poľnohospodárstva a vôbec celej prírody nemôžeme ubrániť (napr. počnúc dusičnanmi a kadmiom zo zeleniny až po olovo z vodovodného potrubia). Od začiatku 21. storočia sa však objavila i u nás  cesta, ako sa z tejto situácie postupne dostať. Je to päť minút pred dvanástou, keď si domyslíme genetické dopady toho, čo človek doteraz vyprodukoval na záhubu ďalších generácií!

Vykročme cestou „green foods“ - zelených potravín.

Zelené potraviny nie sú z hľadiska histórie ľudstva nič nové. Len sme na ne zabudli. Už pre Aztékov mala napríklad modrozelená riasa Spirulina ako povzbudzujúca potravina takú hodnotu, že im slúžila ako platidlo. Zelené potraviny obsahujú v prirodzenej synergickej, teda niekoľkonásobne účinnejšej forme, všetky dôležité nutričné látky ako vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny a enzýmy. Zároveň zabezpečujú vysokú vnútornú očistu, ktorá nám pomôže spriechodniť črevný trakt a cievny systém, účinne hojiť zápalové procesy v tele, o ktorých často ani nevieme. Dodávajú energiu a posilňujú imunitný systém.

Táto „zelená cesta“ nepredstavuje asketickú cestu len pre vyvolených. Vychádza z poznatku, že najväčší vplyv na zdravie má obsah taniera. Pravidelné užívanie zelenej stravy ju výrazne zhodnocuje. Prináša nutričnú hodnotu a dokonca kofaktory, ktoré dokážu vyťažiť aj z obľúbených Fast Foods viac, ako si vieme predstaviť. Dokážu nielen nasýtiť, ale telo  aj očistiť, detoxikovať, regenerovať, tlmiť jeho prekyslenie a posilniť obranný systém človeka. Patria k nim cereálne trávy, predovšetkým zelený jačmeň a zelené, a modrozelené riasy. Všetky tieto prírodné potraviny obsahujú vynikajúce zdroje živín, celé spektrum živých enzýmov a zahŕňajú ozdravovacie vlastnosti základných druhov zeleniny. Okrem toho má každá z nich vďaka špecifickým látkam, ktoré v sebe skrývajú, navyše určité jedinečné vlastnosti. Obsahujú tzv. fytonutrienty, ktoré sa nedajú nahradiť žiadnou inou potravinovou skupinou. Sú na začiatku potravinového reťazca a ich zmyslom existencie je stať sa dokonalou potravou.

Už po krátkom čase užívania spúšťajú v tele mnohé liečivé procesy. Napríklad zo zeleného jačmeňa, z prášku z vylisovanej šťavy jačmenných listov sa dá pripraviť zázračný zelený nápoj, jedna kávová lyžička nutrične zodpovedá niekoľkým kusom zeleniny. V minulom storočí vedci objavili celé spektrum potrebných živín v dvoch veľmi užitočných pravekých sladkovodných riasach mikroskopickej veľkosti, a to v spiruline a chlorelle. O ich význame a dôležitosti sa u nás pomerne málo píše, a preto o nich zatiaľ aj málo vieme. Pritom v mnohých krajinách sú dokonca zdrojom pôvodnej potravy ich obyvateľov. Už pred miliónmi rokov tvorili súčasť vodného planktónu a zachovali sa prakticky bez zmien až do dnešných dní. Veľmi dobre sa im darí iba v extrémne čistých a silne alkalických vodách subtropických oblastí. Existovať môžu len v prostredí bez zaťaženia pesticídmi a insekticídmi. Môžeme teda povedať, že sú to riasy nabité slnečným svitom a živinami z čistej vody.

Šesť kľúčových vlastností zelených nápojov:

 • sýtia i čistia organizmus zároveň
 • sú enzymaticky aktívne
 • sú komplexné a prirodzené
 • sú zásadotvorné
 • majú vysoký obsah chlorofylu
 • majú vysokú antioxidačnú aktivitu

Spirulina - komplexná potravina

Spirulina alga je vynikajúca potravina, ktorá obsahuje v sušine 65 až 71 % plnohodnotných bielkovín. Zahŕňa úplné spektrum esenciálnych aminokyselín v optimálnom pomere,  čo bežná rastlinná strava neposkytuje. Táto bielkovina je tak dobre vyvážená, že je 5-krát lepšie stráviteľná ako bielkoviny z mäsa či sójových bôbov.

Ďalej sa v nej nachádza taká dokonalá vitamínová a minerálová zmes, akú by človek v laboratórnych podmienkach nedokázal zostaviť. Pritom napríklad beta-karoténu je v spiruline 10-krát viac ako v karotke, v 10 g spiruliny ho nájdeme toľko, ako v 4,5 l mlieka alebo v 14 vajíčkach. Železo v 10 g spiruliny je porovnateľné so 450 g špenátu a navyše sa vstrebáva omnoho lepšie než zo zeleniny či rýb. Vitamínu B12 je v spiruline dvakrát viac, ako napríklad v hovädzej pečeni! Obsahuje tiež vitamín E a celý rad enzýmov, ktoré pomáhajú pri trávení.

Tým sa však výpočet zďaleka nekončí. Spirulina je bohatý prírodný zdroj rastlinných farbív. Okrem zeleného chlorofylu je ďalšou významnou zložkou spiruliny modrý fytocyanín, účinná fytochemikália proti rakovine. Navyše obsahuje viac ako 15 druhov žltých, oranžových a červených karotenoidov. Ďalšou nenahraditeľnou skupinou živín, ktoré si telo nedokáže vyrobiť, sú polynenasýtené mastné kyseliny. Z nich popredné miesto  zaujíma kyselina gama-linolénová – GLA, ktorej Spirulina obsahuje najviac z celej rastlinnej ríše.

Užívaním spiruliny máme istotu, že telu dodáme všetky dôležité základné živiny. Zvlášť vhodná je pre diabetikov, ľudí, ktorí sú vystavení sústavnému stresu, nesprávne sa stravujú, majú tráviace ťažkosti, nadváhu, fyzicky ťažko pracujú a pre športovcov.

Chlorella najprebádanejšia potravina

Jedna z najdlhšie žijúcich a dokonalých organizmov na našej planéte - Chlorella pyrenoidosa - je jednobunková sladkovodná zelená riasa, označovaná tiež za kráľovnú rias. Fenomenálne široké spektrum ozdravovacích a zdravie udržujúcich vlastností chlorelly fascinuje vedcov, profesionálnych zdravotníkov, ako aj laickú verejnosť už od počiatku, čo ich prvýkrát spoznali v 60. rokoch minulého storočia. Pôvodne sa Chlorella uctievala pre jej potenciál poskytnúť bohatý vysokokvalitný  zdroj bielkovín, vitamínov a minerálov.

Pri narušení jej pevnej bunkovej steny je nesmiernym zdrojom koncentrovaných živín. Uveďme si niekoľko názorných príkladov: Koncentrácia bielkovín je vyššia ako v sójových bôboch, obsahom betakaroténu prevyšuje karotku až 10-krát, vo vitamíne B12 - čo je v rastlinnej ríši neobvyklé - jasne vedie nad hovädzím mäsom (teda je veľmi vhodná i pre vegetariánov) a množstvom železa prevyšuje pivné kvasnice a hovädziu pečeň.

Navyše je zásadotvorná, čo samo osebe je pre väčšinu ľudí s prekyslením útrob veľmi užitočná vec. Tento jedinečný organizmus sa po celú dobu svojej existencie prispôsoboval životným podmienkam. Vďaka tomuto vývoju, ktorý trval miliardy rokov, si riasa vytvorila rad obranných látok, ktoré je schopná odovzdať nášmu telu v tej najčistejšej a najprijateľnejšej podobe. Doteraz sú známe štyri jedinečné látky: sporopollein, chlorellin, CGF a rastlinné farbivo chlorofyl.

Chlorella zvyšuje imunitu nastolením zdravej činnosti čreva

Dve zložky normalizujú užitočnú mikroflóru a pomáhajú udržať črevo čisté: Chlorofyl pôsobí ako dezinfekčný prostriedok a prírodné antibiotikum, chlorellin špecificky inhibuje iba rast patogénnych mikroorganizmov.  Celulózová bunková stena so sporopolleinom sú jedinečné. Nevratne viažu na seba toxické látky, ktoré prirodzenou cestou odchádzajú z tela von. CGF pôsobí silne probioticky (urýchľuje rast laktobacilov) a súčasne stimuluje opravu poškodeného črevného tkaniva.

Neuveriteľným množstvom chlorofylu víťazí nad žihľavou či brokolicou a z doteraz skúmaných všetkých zelených rias. Obsahuje ho vôbec najviac z rastlín (odtiaľ pochádza aj jej výstižný názov Chlorella), ktorý fantasticky hojí všetky zápaly v tele - už po dvoch mesiacoch napr. významne potlačí paradentózu, ak sa pravidelne žuje. Chlorofyl je však nielen bezpečný dezinfekčný prostriedok pôsobiaci v ľudskom tele. V dostatočnom množstve dokáže okrem paralyzovania a odstránenia škodlivých baktérií, plesní a kvasiniek rovnako podporiť tvorbu červených krviniek a riadnu funkciu srdca.

A ako jediná obsahuje Chlorella tzv. rastový faktor CGF, čo je najviac vitalizujúca látka v prírode (extrakt sa užíva napríklad po operáciách, úrazoch, pri únavovom syndróme, atď.) Zistilo sa, že ak sa Chlorella užíva pravidelne, CGF pomáha pri oprave poškodeného genetického materiálu v ľudských bunkách, čím ochraňuje organizmus pred degeneratívnymi chorobami vrátane rakoviny a spomaľuje proces starnutia.

Je zaujímavé, že vďaka potravinovému výskumu predovšetkým v Japonsku a USA je to najviac prebádaná potravina na svete - viac než napríklad mrkva. V Japonsku chlorellu užíva denne pravidelne v tabletkovej forme viac ako 7 miliónov ľudí! A ďalšie desiatky miliónov v špagetách či v zmrzline a v stovkách iných potravín. Za užívanie chlorelly sa zasadzujú prestížne svetové zdravotnícke a výživové inštitúcie, jej ozdravovacie a detoxikačné účinky potvrdzujú mnohé významné vedecké štúdie. Je vhodná pre každého, kto vie premýšľať dopredu, kto sa chce preventívne chrániť pred striehnucimi chorobami.

Autor článku: Katarína Horáková
Dátum vydania: 05.10.2008

Zdroj: Zzz.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky.cz - Většině Čechů vadí zápach z úst, ale mluvit o tom nedokáží

Novinky.cz - Většině Čechů vadí zápach z úst, ale mluvit o tom nedokáží

Zápach z úst může být důsledkem překyslení, popř. problému s trávícím systémem. Chcete se zápachu z úst zbavit trvale. Zkuste zelené potraviny Mladý ječmen a Chlorellu pyrenoidosu.

Podle většiny Čechů je špatný dech velmi nepříjemný společenský problém, se kterým by měl každý něco dělat. Ovšem přímo do očí na tento fakt upozorní jen málokdo, spíše nikdo. A tak se o tom baví všichni okolo, jen postižený člověk si to vůbec neuvědomuje. A přitom zbavit se zápachu z úst lze velmi snadno a to hned několika způsoby. Nevábný dech odrazuje okolí častěji než například zápach potu, špinavé nehty nebo mastné vlasy.

Při osobním styku s lidmi vyžaduje svěží dech až 88% Čechů. Lidé dokonce přiznávají, že zápach z úst může snížit ostatní kvality člověka na minimum. Je prý totiž úplně jedno jestli je ve skutečnosti takto postižený člověk sympaťák, gentleman či výborný manažer, zápach z úst mu tak jako tak naruší pověst i vizitku. 

Nevábný dech tedy odrazuje okolí častěji než například zápach potu, špinavé nehty nebo neučesané či mastné vlasy. Nejde vždy jen o špatnou hygienu

Zápach z úst nebo-li halitóza ale není vždy jen o špatné hygieně. Způsobují ho anaerobní bakterie, které žijí uvnitř dutiny ústní. Ty produkují síru, ze které se uvolňují zapáchající složky. Ovšem anaerobní bakterie jsou pro člověka potřebné, pomáhají štěpit bílkoviny. Tudíž je mají v těle všichni lidé.

Zápach z úst se tedy projevuje až v souvislosti s některými dalšími problémy. Jako je špatná ústní hygiena, problémy s trávicím traktem, záněty dýchacích cest, oslabení imunitního systému, hormonální změny, užívání některých léků, konzumací aromatických potravin, přejídáním či naopak hladovkou.

Podle lékařů lze i určitou dysbalanci ústní mikroflóry zdědit.

Průzkum značky Winterfresh ukázal že většina dotázaných ví, jak si zlepšit svůj dech kdykoli během dne. Nejčastěji jim k tomu slouží žvýkačka a to z 91 procent. Necelá polovina lidí prý po žvýkačce sáhne alespoň dvakrát denně a jedna třetina použije žvýkačku alespoň dvakrát až třikrát týdně. Mezi další oblíbené prostředky na svěží dech pak patří zubní pasta, ústní voda, speciální spreje či nejrůznější bonbónky.

Přesto pokud se lidé chtějí zbavit zápachu z úst dlouhodobě, měli by se v první řadě zbavit příčiny, jež ho způsobuje. Zjistit ji mohou i tak, že budou dbát na ústní hygienu, nechají si zkontrolovat a ošetřit chrup a zbaví se zánětlivého onemocnění. Pokud i pak bude zápach z úst přetrvávat, přichází na řadu jídelníček a trávicí systém. Pomoci by s tím mohl i praktický lékař.

Někdy lékaři doporučují doplňky stravy, ústní vody a zubní pasty obsahující chlorofyl, který má schopnost rozkládat některé páchnoucí sloučeniny nebo aktivovat látky, které je neutralizují. Podle dalších odborníků není od věci posílit i doplňky stravy správnou mikroflóru v trávicím traktu. Zápach z úst totiž může být i v důsledku její dysbalance.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Sip.denik.cz - Jsme překyselení!

Sip.denik.cz - Jsme překyselení!

Proč jsme stále nemocní a předčasně umíráme? Odpověď vás možná překvapí – překyselení. Překyselení organizmu je dnes jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob. Lidský život je závislý na rovnováze mezi kyselinami a zásadami v organismu. Klasická medicína však tuto skutečnost stále ignoruje a acidózu nepovažuje za bezprostřední ohrožení zdraví. Přitom je prokázané, že pokud tělo důkladně odkyselíme, veškeré zdravotní problémy zmizí!

Tělo si kyselé látky vytváří samo. Během látkové výměny v organismu neustále vznikají kyseliny, jako močová, uhličitá, mléčná, octová nebo solná. Všechny mají ničivý účinek a některé jsou tak agresivní, že dokážou rozleptat dokonce i kov nebo kámen. A teď si představte, jaké škody napáchají v těle, pokud v něm setrvávají, aniž by se neutralizovaly a vyloučily.

K tomu, aby mohlo tělo s kyselinami účinně bojovat a udržovat chemickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Na rozdíl od kyselin si ale organismus zásady vytvářet neumí a získává je výlučně prostřednictvím potravy. „Správný poměr kyselin a zásad ve stravě má proto být 80 ku 20,“ uvedla specialistka na správnou výživu Marcela Kosinová.

V dnešní době chemicky upravované stravy, náhražek, konzerv, instantních hotovek a „éček“ ale přijímáme hlavně potraviny, které v těle způsobují kyselou reakci a kvašení, a na životně důležité zásady v podobě čerstvého ovoce a zeleniny často zapomínáme.

„Nesprávná strava pak vede k chronickému nedostatku vitamínů, minerálů, enzymů i stopových prvků. Tělo se dostává do trvalého stavu překyselení, a to je příčinou vzniku nejrůznějších chorob jako je artróza, infarkt, migréna, cukrovka, revma nebo alergie. Acidóza je také jedním z předpokladů rakoviny, která ke svému vzniku potřebuje právě kyselé prostředí,“ upozornila Marcela Kosinová.

Acidóza způsobuje také duševní problémy, protože ubírá energii, snižuje schopnost člověka vyrovnat se se stresem a vyvolává neustálou podrážděnost a depresivní stavy.
 
Krev má přednost
Tělo udržuje v krvi hodnotu pH od 7,35 do 7,4 s občasnými nepatrnými výkyvy. Pokud by se tato hodnota výrazněji snížila, člověk zemře. Dokud tělo může brát zásadité látky k neutralizaci přebytečných kyselin z vyvážené stravy, je vše v pořádku. Pokud ale zásady v jídelníčku chybí, musí začít čerpat z vlastních zásob (vaziva, cév a kostí), případně nadbytečné kyseliny, které tělo už nedokáže vyloučit přirozenými cestami, uložit na místa a do orgánů, které dočasně tento nápor vydrží a nedojde tak k jejich bezprostřednímu poškození. U každého jedince je to jiné místo v těle a každý si tak zakládá na jiné zdravotní problémy, i když příčina je vždy stejná.

„Velmi často se kyseliny zadržují v kloubech, kde způsobují bolestivé záněty, jako je dna, revma nebo artritida. Jakmile kyselé usazeniny zničí chrupavku, vzniká artróza,“ uvedla jeden z mnoha příkladů lékařka. Neustálý přebytek kyselin také ničí kolagenní vazivová vlákna, což vede k ochablosti a stárnutí, přičemž vrásky jsou pouhým začátkem. Celulitida pak není ničím jiným, než výsledkem dlouhodobého ukládání kyselin do podkožního tuku.
 
Léky nic nevyřeší
Ne nadarmo se říká, že moderní člověk je nejlépe krmeným a zároveň nejvíce podvyživeným tvorem planety. „Naše nepřirozené stravovací návyky vedly k tomu, že podíl zásaditosti v našem těle je trvale příliš nízký a podíl kyselosti naopak u většiny lidí příliš vysoký. Nemoci tedy nejsou v žádném případě něčím nevyhnutelným, vyvoláváme si je sami svým mnohaletým chybným chováním,“ uvedl profesor Heinrich Heine, vedoucí Anatomického a klinicko-morfologického institutu na Universitě ve Witten-Herdecke v Düsseldorfu.

Nemoci z překyselení vedou zákonitě k neustálým bolestem. Mnozí lidé si však raději místo změny stravovacích návyků vezmou lék proti bolesti, a když zabere, namlouvají si, že jsou zdraví. Opak je ale pravdou. Léky pouze odstraní projev nemoci, ne její příčinu, a navíc zatěžují játra a tím dále překyselují organismus.

„Je důležité vnímat tělo v souvislostech. Třeba pálení žáhy je voláním žaludku o pomoc. V tom případě je nutné doplnit chybějící zásady, ne bránit produkci kyselin léky určenými k redukci kyselosti, které zároveň naruší důležitou tvorbu zásaditých látek v žaludku,“ varuje Kosinová před vznikem dalšího začarovaného kruhu.
 
Každý se může uzdravit
Jedinou správnou cestou k uzdravení je důkladné odkyselení. Tělo má obrovskou schopnost regenerace, což dokládá fakt, že celá desetiletí člověk přežívá i navzdory špatnému životnímu stylu, jen je třeba mu pomoci. Pokud tělo trpí překyselením roky nebo desetiletí, často už nestačí jen přejít na zásadité potraviny, jako je syrové ovoce, zelenina a čerstvě vymačkané šťávy. Člověk potřebuje po delší čas speciální výživu v podobě potravních doplňků (mladý ječmen, přípravky z aloe vera apod.), která by doplnila minerální látky v těle. Zároveň je třeba alespoň do odeznění problémů omezit nebo vyřadit z jídelníčku ty potraviny, které způsobují překyselení, jako je maso, sýry, pečivo, mléko nebo cukr.
 
Jak se odkyselit

 • Jezte denně dostatek ovoce a zeleniny
 • V průběhu dne vypijte alespoň 2 litry čisté vody
 • Omezte pití alkoholu a kouření cigaret
 • Zhluboka dýchejte i vydechujte
 • Důkladně žvýkejte každé sousto
 • Omezte konzumaci kyselinotvorných potravin
 • Dostatečně spěte

Otestujte se! V lékárně zakoupíte sadu lakmusových papírků, kterými zkusíte kyselost ranní moči. Správné pH moči by mělo být minimálně 7, pokud je tato hodnota nižší, musí být tělu odlehčeno přísunem zásaditých látek.

Příčiny překyselení

 • Špatná výživa a nesprávné stravovací návyky
 • Špatný pitný režim
 • Nedostatečné žvýkání
 • Zlost, strach, úzkost, zloba, stres
 • Znečištěné životní prostředí
 • Chemická léčiva
 • Nedostatek pohybu, spánku
 • Mělké dýchání

Jak se cítíte?
Překyselený člověk si připadá přetažený, je stále unavený, bez energie, zotavuje se velmi pomalu a nedostatečně, neustále ho provází silné napětí ve svalech, bolesti hlavy a zad. Pokožka inklinuje k ekzémům, nos a oči bývají podrážděné a stále silněji ho sužují bolesti, které nemůže přesně určit. Často trpí zácpami nebo průjmy, plísňovými onemocněními, má deprese a psychické poruchy (podrážděnost, agresivita, stavy beznaděje). Objevuje se zapomnětlivost, roztržitost, nedostatek radosti ze života. Trápí ho „těžké“ nebo studené končetiny, bolesti ve svalech, je citlivý na chlad a má zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním.
 
Nemoci z překyselení
alergie, astma, ekzémy, senná rýma, deprese, neuralgie, poruchy spánku, bolesti hlavy, migréna, výkyvy nálad, ateroskleróza, infarkt myokardu, mozková mrtvice, usazování cholesterolu, bércový vřed, hemeroidy, zánět žil, revmatická artritida, artróza, tenisový loket, bolesti v zádech, akutní a chronická bronchitida, cukrovka, nadváha, celulitida, dna, osteoporóza, gastritida, pálení žáhy, dvanácterníkový vřed, zažívací potíže, zácpa, kožní problémy, mykóza, vypadávání vlasů, náhlá ztráta sluchu, návaly horka v menopauze, lámavost nehtů, vypadávání vlasů, neplodnost, poruchy potence, oční problémy, onemocnění jater, vznětlivost, onemocnění ledvin, potivost, tělesný pach, stárnutí buněk, rakovina, roztroušená skleróza, zubní kazy, paradentóza, zápach z úst, žlučové kameny
 
Zásadotvorné potraviny

 1. ředkev, ředkvička, brokolice, okurky, špenát, zázvor, česnek, cibule, citrón, rajčata, jablečný ocet, mladý ječmen
 2. čistý lecitin, houby, květák, meloun, mango
 3. sušené fíky, rajčata, mrkev, hrušky
 4. celer, řepa, zeleninová nať
 5. hlávkový salát, kapusta, černá melasa, nepasterizované olivy, jablečný ocet, med
 6. fazole, hrozinky, pomeranče, plzeňské pivo
 7. banány, jablka, maliny, meruňky, zelený a bylinný čaj, nepražené a nesolené ořechy, syrové brambory

Kyselinotvorné potraviny

 1. vepřové, telecí, hamburgery, hovězí, ústřice, uzeniny, cukr
 2. krabi, humr, mořští raci, krocan, kuře, káva, čaj černý, perlivé nápoje, bílá rýže, vinný a běžný ocet, mléko
 3. ryby, ostatní maso, vajíčka, likéry, čokoláda, tvrdý sýr, rebarbora
 4. přírodní a divoká rýže, čočka, oves, pivo, víno, těstoviny, pečivo z bílé mouky
 5. celozrnný chleba, margarín, ořechy
 6. máslo, smetana, ječmen,
 7. tvaroh, měkký sýr

Zdroj: Sip.denik.cz

 

 

 

Slecna.info - Nedrastický povánoční detox

Slecna.info - Nedrastický povánoční detox

Pod slovem detoxifikace či očistná kúra si řada z nás představí úporné několikadenní hladovění nad šálkem bylinkového čaje a chroustání podivných tabletek zahánějících chuť na jídlo. Existuje však i mnohem méně drastická cesta k očistě organismu po zkáze zvané vánoční svátky.

O Vánocích a Silvestru se málokdo kontroluje a pod heslem „proč si alespoň jednou za rok nedopřát?“ do sebe strkáme jeden chlebíček za druhým, cpeme si žaludky cukrovím a tučnými jídly. O alkoholu ani nemluvě. Není divu, že většina lidí má po svátcích totálně rozházený metabolismus a žaludeční potíže. Začátek ledna je proto pro start alespoň několikadenní očisty jako vyšitý.

Detoxifikace rozhodně nemusí být nepříjemným trápením. Stačí se zaměřit na lehká jídla plná výživných látek, která uleví tvému zažívání od nepříjemného náporu v posledních dnech a pomohou tělu znovu nastartovat správnou funkci metabolismu.

Zásada 1: Co nejjednodušší potraviny
Striktně (alespoň na pár dní) ze svého jídelníčku vyřaď veškeré průmyslově upravené potraviny plné chemie a barviv, rafinované jednoduché cukry, pečivo, tučná jídla a sůl. Co tedy jíst? Vsaď na přírodu a naservíruj si čerstvou zeleninu, ovesné vločky s ovocem, tmavou rýži, hummus, mandle, olivový olej a sójové produkty. To vše s minimem kuchyňských úprav! Koření nejlépe vynechej úplně, nebo jím hodně šetři, abys zbytečně nedráždila žaludek. Tím dopřeješ svému zažívání pořádný oddech.

Zásada 2: Zažeň žízeň
Pro očistu organismu je ze všeho nejdůležitější velký přísun tekutin. Vhodná je čistá, neperlivá voda, nejlépe kojenecká, u které budeš mít jistotu, že neobsahuje žádné závadné látky, a tělo, které chceš pročistit, tak nebudeš zbytečně zanášet dalšími škodlivinami.
Tip: Do sklenice s vodou přidej pár kapek citronové nebo limetkové šťávy. Nejen, že tím voda získá příjemnou lehkou příchuť, ale navíc kyseliny obsažené v citrusech pomohou nastartovat metabolismus a podpoří vylučování toxinů z jater.

Zásada 3: Vypoť se
Spousta škodlivých látek je z těla odváděna nejen močí, ale také potem. Pro dokonalou detoxifikaci se běž vypotit do sauny, na hodinu aerobiku či se zabav sportem, který máš ráda a pořádně se při něm vyskáčeš.

Zásada 4: Svlékni starou kůži
U třetího bodu byla řeč o očistě těla potem, tedy skrz kůži. Tento detoxifikační proces můžeš zefektivnit peelingem celého těla. K tomu ti postačí peelingový sprchový gel s jemnými částečkami, které obrousí zrohovatělou vrstvu kůže, lufa nebo masážní kartáč.

Zásada 5: Věř přírodě
Díky bylinkovým čajům určeným k očistným kúrám zřejmě nezhubneš, ale pro detoxifikaci organismu jsou naprosto ideální. Denně si proto dopřej alespoň dva šálky čistícího čaje. Osvědčené jsou také další přírodní produkty, například gel z aloe vera, zelený nápoj z mladého ječmene či chlorella pyrenoidosa (sladkovodní řasa) v tabletkách. Vše seženeš v lékárnách, obchodech se zdravou výživou či u poradců pro výživu.

Na závěr
Tuto očistnou kúru si můžeš naordinovat tolikrát ročně, kolikrát sama uznáš za vhodné. Pamatuj ale, že na správné stravovací návyky bys měla myslet neustále. Pokud se budeš celý rok cpát sladkostmi, uzeninami a dalšími potravinami plnými toxických látek, tři dny odříkání tě rozhodně nespasí. Zamysli se proto nad svým jídelníčkem a popřemýšlej, zda by nešel celkově vylepšit. Za zdraví a krásu to rozhodně stojí!

Zdroj: Slecna.info

 

 

Zdravi.idnes.cz - Vitamíny

Zdravi.idnes.cz - Vitamíny

Hledáte v čem se ukrývají vitamíny? No tak buď oběhněte obchody, nebo si v pohodě dejte zelené potraviny.

Vitamíny rozpustné v tucích:

 • Vitamín A (retinol) - rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, meloun, meruňky, brokolice, máslo, vaječný žloutek
 • Vitamín D (kalciferol) - rybí tuk, játra, vaječný žloutek, sluneční záření
 • Vitamín E (tokoferol) - olej z pšeničných klíčků, máslo, mléko, burské oříšky, sója, salát
 • Vitamín K (fylochinon) - olivový, sojový a řepkový olej, brokolice, špenát, petržel

Vitamíny rozpustné ve vodě:

 • Vitamín B1 (thiamin) - pivovarské kvasnice, med a ořechy
 • Vitamín B2 (riboflavin) - kvasnice, játra, ledviny, mléko, vejce, kakao, ořechy
 • Vitamín B3 (niacin) - pivovarské kvasnice, tuňák, semena slunečnice, fazole, hrách, listová zelenina, mrkev
 • Vitamín B5 (kyselina pantothenová) - celozrné potraviny, luštěniny, maso
 • Vitamín B6 (pyridoxin) - játra, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, avokádo, ořechy, obiloviny
 • Vitamín B9 (kyselina listová) - listová zelenina, kvasnice, játra
 • Vitamín B12 (kobalamin) - maso, vnitřnosti, vejce, mléko, sýry
 • Vitamín C (kyselina L-askorbová) - šípek, rakytník, citrusy, rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky
 • Vitamín H (biotin) - sójová mouka, vaječný žloutek, ořechy, mandle
 • Vitamín PP (nikotinamid, niacin) - pivovarské kvasnice, semena slunečnice, fazole, hrách, mléko, vejce, brokolice

Zdroj: Zdravi.idnes.cz

Článek byl zkrácen

Novinky.cz - Kyselina listová v těhotenství snižuje riziko srdečních vad u novorozence

Novinky.cz - Kyselina listová v těhotenství snižuje riziko srdečních vad u novorozence

Víte, že v Chlorelle pyrenoidose je také dostatek kyseliny listové?

Vědci našli další důvod, proč by měly gravidní ženy přijímat dostatečné množství kyseliny listové. Podle posledních výzkumů má totiž tato sloučenina kromě jiných pozitivních účinků na zdraví dítěte blahodárný vliv na vývoj jeho srdce.

Užívání potravinových doplňků s kyselinou listovou se doporučuje všem těhotným ženám a těm, které se chystají otěhotnět, protože tato látka působí preventivně proti vážným vývojovým vadám, jako je například rozštěp páteře. V některých zemích, například v USA, je dokonce povinností přidávat kyselinu listovou do některých potravin.

Přestože už v minulosti se předpokládalo, že kyselina listová může mít vliv i na vývoj srdečního svalu, dosud pro tuto teorii neexistovaly důkazy, přestože počet novorozenců s vadami srdce je poměrně vysoký - v celosvětovém měřítku jsou to dva ze sta.
Kyselina listová snižuje riziko srdeční vady

Nizozemští vědci proto použili registr vývojových vad, aby srovnali údaje 611 žen, které porodily dítě se srdeční vadou bez zřejmé příčiny, a 2401 těch, jejichž děti jsou postižené z genetických důvodů.

"Ženy, které užívaly minimálně 400 mikrogramů kyseliny listové, mají téměř dvacetkrát nižší pravděpodobnost, že porodí dítě se srdeční vadou, oproti těm, které mají potomka postiženého z genetických důvodů," popisuje výsledek výzkumu Dr. Ingrid M. van Beynumová z Radboud University in Nijmegen.

Stejné riziko, včetně defektů septa, které odděluje pravou a levou část srdce, je podle van Beynumové při užívání kyseliny listové proti celkové populaci o 40 procent nižší.
Množství by se mělo zvyšovat podle váhy

Nová studie neuvádí, jestli je příjem více než 400 mikrogramů této kyseliny pro prevenci více či méně efektivní, existují však oprávněné domněnky, že její množství by se mělo zvyšovat s hmotností ženy.

Lékaři jsou toho názoru, že ženy, které chtějí otěhotnět, by měly v období plodnosti přijímat zvýšené množství kyseliny listové nejen kvůli prevenci defektů páteře, ale i kvůli zdravému vývoji srdce svého potomka.

"Vzhledem k tomu, že srdeční vady jsou značně rozšířené, měl by mít náš objev velký význam pro všechny, kdo chtějí mít zdravé děti," dodává van Beynumová.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

Modrykonik.sk - Recept na úspešnú plodnost ... a také pro zdraví

Modrykonik.sk - Recept na úspešnú plodnost ... a také pro zdraví

Řasy chlorella - kompletní zdroj živin


Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která obsahuje 60% bílkoviny (sojové boby mají pouze 30%), 20% sacharidů a 10% tuků. Rovněž obsahuje 20 různých vitamínů, minerálů a je nejlepším zdrojem chlorofylu. Chlorella je ceněna jako potravina i jako potravinový doplněk. Pročišťuje organismus, posiluje imunitní systém, odvádí těžké kovy z těla…

Bílkoviny chlorelly obsahují 19 aminokyselin, včetně všech esenciálních. Tyto bílkoviny jsou srovnatelné s živočišnými bílkovinami, obsahují pouze méně metioninu. To však může být výhoda při některých typech rakoviny, které potřebují methionin pro svůj růst. Chlorella je obvzlášť bohatá na lysin, což je aminokyselina, která chybí ve stravě bohaté na pšenici a její nedostatek se může projevovat sníženou imunitou a tvorbou oparů. Pro svůj bohatý obsah bílkovin by měla chlorella být potravinovým doplňkem všech vegetariánů.

Obsah nenasycených mastných kyselin příznivě reguluje hladinu cholesterolu v krvi.

V chlorelle hojně obsažený betakaroten (10x větší množství než v karotce) svými antioxidačními účinky chrání buňky před působením volných radikálů.

Vysoký obsah zeleného barviva - chlorofylu - příznivě působí na detoxikaci střev, omezuje růst škodlivých bakterií a společně s vlákninou buněčných stěn podporuje střevní peristaltiku.

Má v sobě vysoký obsah vitamínu B12, který často chybí striktním vegetariánům.

Z minerálů jsou v této řase bohatě zastoupeny především vápník, hořčík, železo, zinek a jód.

Specifická struktura buněčných stěn je schopna na sebe navázat těžké kovy a odvést je z těla.

Řasy chlorella by do svého pravidelného jídelníčku měly zařadit všichni ti, kdo mají zájem o své zdraví.


Nedostatkem hořčíku trpí velký počet lidí


Už mírný nedostatek hořčíku (magnézia) se projevuje i u zdravých lidí poruchami některých funkcí, podrážděností, napětím, citlivostí vůči hluku, vznětlivostí, hádavostí, úzkostlivostí. Při větším nedostatku se mohou dostavovat záškuby, chvění, nepravidelný tep, nespavost, tělesná slabost, křeče v lýtkách a chodidlech, mohou se třást i ruce natolik, že písmo se stává nečitelným.

Jen v posledních deseti letech prokázaly tisíce vědeckých studií, že nedostatek hořčíku je u lidí velmi rozšířený. Jednou z příčin jsou umělá hnojiva, protože rostliny pak nemohou hořčík z půdy vstřebávat - nehledě na to, že hořčík je ztracen, nevypijeme-li vodu, v níž se potraviny máčely či vařily.

Dále je při některých nemocech potřeba hořčíku velice zvýšená, např. u průjmu, ledvinové nemoci, cukrovky, právě tak jako při požívání alkoholu. Vypití 4 polévkových lžic silného alkoholu zvýší spotřebu hořčíku 5x. Velké množství hořčíku vyžadují také ženy, jež užívají antikoncepční tablety a estrogeny.

Při podávání hořčíku ve formě potravinových doplňků však nelze očekávat trvalé výsledky, není-li současně přijímána vhodná strava a podáván vitamin B6.

Přírodními zdroji hořčíku jsou především fíky, citron, grapefruit, kukuřice, mandle, ořechy, semena, tmavá zelenina a jablka.


Nepřátelé vitamínů a minerálů


Co vše okrádá náš organismus o cenné vitamíny a minerály a jak se tomu bránit?

Častá konzumace alkoholu:
narušuje vstřebávání vitamínů skupiny B včetně kyseliny listové, ničí vápník, hořčík a vyvolává zvýšenou potřebu organismu na cholin, inositol, bioflavonoidy (rutin) a vitamín C, který je potřebný na vyloučení alkoholu z krve

Časté pití kávy a jiných kofeinových nápojů:
likviduje naše zásoby vitamínu B1 a zvyšuje vylučování železa, vápníku a draslíku močí

Kouření:
zbavuje tělo vitamínu E i vitamínů B komplexu;kadmium působí proti zinku; zvyšuje výrazně potřebu vitamínu C a selenu, které neutralizují jedy vdechované cigaretami a beta-karotenů pro prevenci rakoviny plic

Užívání hormonální antikoncepce:
ničí především vitamíny skupiny B, snižuje hladinu zinku v krvi, podporuje vylučování hořčíku a způsobuje vyšší potřebu vitamínů A, C, E a selenu pro udržování hladiny cholesterolu v normě

Práce u počítače:
spaluje vitamín A

Pobývání v prostoru s zářivkami:
spaluje vitamín A

Sledování televize:
spaluje vitamín A

Užívání léků:
acylpyrin likviduje vitamín C, kyselinu listovou, bioflavonoidy (rutin) a je nepřítelem draslíku
močopudné léky (diuretika) snižují hladinu draslíku v krvi
léky proti průjmům snižují hladinu draslíku v krvi
kortikoidy snižuje hladinu draslíku v krvi, narušují vitamín C
analgetika (léky proti bolesti) způsobují nedostatek hořčíku
antihistaminika narušují vitamín C
antibiotika ničí rpodukci vitamínů B a K ve střevech
tablety na spaní narušují vitamín C, bioflavonoidy a vitamíny B
penicilin, tetracyklin a léky proti srdečním onemocněním zhoršují vstřebávání minerálů včetně vápníku

Stres:
likviduje vitamíny B komplexu

Život ve velkoměstě či znečištěném životním prostředí:
zvyšuje potřebu vitamínu C a D, B komplexu,vlákniny a pektinu, vápníku, hořčíku a zinku

Konzumace sladkostí, bílého cukru a bílého pečiva:
způsobuje nedostatek vápníku, chrómu, zinku, selenu a vitamínů skupiny B, snižují schopnost organismu využívat fosfor a vápník a vstřebávání hořčíku

Pití chlorované vody:
vyžaduje zvýšený příjem E vitamínu

Pokud tedy užíváte léky, holdujete alkoholu, kofeinu, žijete ve velkoměstě, pracujete u počítače v kanceláři se zářivkami či trpíte pravidelným stresem, měli byste se snažit do těla doplňovat vitamíny a minerály ze zdravé nerafinované stravy a popřípadě též kvalitními potravinovými doplňky bez barviv a konzervačních látek.


Jak se bránit proti poškozování organismu volnými radikály


Volné radikály jsou agresivní molekuly, které vznikají při metabolických procesech v našem organismu a mohou poškozovat buňky, enzymy, genetický materiál a přispívat ke vzniku infekčních i degenerativních onemocnění. Za normálních okolností dokáže tělo tyto nebezpečné molekuly zneškodňovat. Problém nastává pokud se jich vytváří nadměrné množství. Jak můžeme proti volným kyslíkovým radikálům bojovat?

Důležité je dodržovat následující pravidla:

 1. Nekouřit
 2. Omezit pití alkoholu
 3. Nejíst uzeniny, přepalované a žluklé tuky
 4. Nejíst připálená a stará jídla
 5. Snažit se pohybovat v čistém, nezakouřeném prostředí, bez smogu a exhalátů
 6. Omezit spotřebu rafinovaných a chemicky konzervovaných potravin
 7. Nerozčilovat se
 8. Vyhýbat se dlouhodobému slunění a pobytu v soláriích
 9. Jíst co nejvíce čerstvé potravy obsahující vitamíny, minerály a enzymy - ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a semínka
 10. Užívat antioxidanty mezi které patří především vitamín C, E, betakaroten, zinek a selen

Jak vitamín C bojuje se stárnutím


Zde je uvedeno 15 způsobů, kterými podle posledních výzkumů vitamin C bojuje se stárnutím a prodlužuje život.

Snižuje vysoký krevní tlak.
Zvyšuje hladinu "dobrého" HDL cholesterolu.
Vede k poklesu "špatného" LDL cholesterolu i Lp(a), což je jiný škodlivý krevní lipid.
Působí vzestup hladiny glutathionu, nejmocnějšího nepřítele volných radikálů v našem organismu.
Brání oxidaci LDL cholesterolu, která vede k jeho toxicitě a schopnosti vyvolávat tepenné uzávěry.
Odstraňuje depozita tuků ze stěn tepen.
Zpevňuje cévní stěny, brání jejich pohmoždění.
Snižuje riziko cévních spazmů, vedoucích k srdečním záchvatům.
Zlepšuje imunitní funkce.
Snižuje pravděpodobnost rozvoje astmatu, chronické bronchitidy a dalších plicních a respiračních potíží.
Zamezuje chorobám periodontu tím, že specificky brání škodlivému působení volných radikálů ve tkáni dásní.
Zabraňuje oxidativnímu poškozováni očí, rozvoji katarakty (šedého zákalu) a dalších očních chorob, spjatých se stářím.
Chrání sperma před poškozováním volnými radikály, které způsobuje vznik vrozených vad.
Zlepšuje plodnost u mužů.
Nejméně 5 způsoby zabraňuje vzniku rakoviny: brání vzniku karcinogenů, zamezuje poškozování DNA volnými radikály (což je první krok ke vzniku rakoviny), brání genům a virům v zahájení rakovinotvorné aktivity, zlepšuje imunitu, zpomaluje růst nádorů.


Jakou mají vitamíny funkci?


Vitaminy neobsahují kalorie a nedodávají nám energii, to znamená, že nepřispívají k přibývání na váze. Jsou však nejdůležitější složkou enzymů, které jsou organickými katalyzátory, bez nichž by nemohly probíhat biologické procesy. To je také důvod, proč jsou také někdy nazývány ko-enzymy.

Bez enzymů a vitamínů si život nelze představit. Stimulují metabolický proces, přeměňují potravu na energii a urychlují biologické funkce. Jsou opravdu "vitální" neboli životodárné, jak napovídá jejich název. Tvoří krev, kůži a kosti, zbavují tělo toxických látek, uvolňují energii, umožňují rozmnožování a prodlužují život.

Vitamíny nejsou složkou tělesné struktury, jsou činidlem, které pomáhá regulovat jeho obnovování a aktivitu. Většina z nich je rozpustná ve vodě, měří se na miligramy a jejich přebytek je z těla vylučován močí. Malé množství vitaminů je rozpustných v tucích. Měří se na Mezinárodní jednotky (IU), jejich vylučování z těla není tak jednoduché a dlouhodobé předávkování může mít nepříznivé účinky.

Základní potřebná dávka vitaminů a minerálů je pro každého z nás stejná, liší se však podle věku, pohlaví, zaměstnání, životního stylu a rychlosti metabolismu. Dodnes není stanoven přesný výpočet individuální potřeby vitaminů, který se velmi liší od jedince k jedinci. Potřeba vitaminu A a C se může u různých osob lišit až dvacetinásobně, potřeba vápníku a bílkovin pětinásobně. Je to tzv. "princip biochemické individuality", který formuloval nositel Nobelovy ceny, texasský biochemik dr. Roger Williams, který rovněž první objevil kyselinu pantotenovou čili vitamin B5.

Princip biochemické individuality se dramaticky projevil po 2. světové válce, když byli propuštěni váleční zajatci. Většina z nich byla silně podvyživená, ale někteří jedinci měli jen lehce pod váhu. Byli to lidé s nízkou spotřebou živin a mimořádně efektivním metabolickým systémem. Jejich těla byla schopna absorbovat dostatek živin i z chudé stravy, a tím si zachovat zdraví.


Jsou vitamínové a minerální náhražky bezpečné ?


Náhražky živin mají záviděníhodný záznam bezpečnosti. Čísla vyprodukovaná americkým centrem pro kontrolu jedů (monitorují bezpečnost léků) uvedla, že jsou nejméně 1200krát bezpečnéjší než ostatní léky a dokonce, při dalším výzkumu desetitisickrát bezpečnější.

Věřím, že není spravedlivé a zodpovědné zastávat názor, že jedna určitá metoda léčení je lepší než jiná. Stejně tak jako léky nejsou na léčení všeho, ani náhražky nejsou vhodnou náhradou všech ostatních léčení. Jsou ale příliš důležité, aby se ignorovaly nebo zakazovaly ve prospěch potenciálně toxických léků.

Doktoři nemají na vše odpověď - a mají malou nebo žádnou praxi a zkušenost s výživou. Stále přetrvává tendence pomlouvat a očerňovat náhražky, přestože velké množství vědeckých studií po celém světě dokazuje sílu a ochranu, která může být dodána přírodními látkami. Vitamíny A, C a E, nezbytné mastné kyseliny, magnézium, vápník, chrom a selen jsou pouze několika příklady živin, které se užívají s ohromujícími a povzbudivými výsledky v léčení škály zdravotních stavů, od dětských spalniček, předmenstruačního syndromu a poruch pleti k arthritis, srdečním onemocněním a rakovině.
Moje vlastní zkušenost, jak osobní, tak s pacienty, mne přesvědčila, že náhražky živin vysoké kvality mají hodnotu v prevenci, léčení a při zmírnění mnoha různých stavů a jsou obzvláště vhodné při překonávání vad pokožky.

Trh je zaplaven tisíci různých výrobků; vybrat si ten pravý můžeme přirovnat k minovému poli pro nezasvěceného. Moje rady vám pomohou vyvarovat se chyb.

Nenechte se zmást levnými výrobky.
Pokud chybí na nálepce detaily, výrobek nekupujte.
Pří koupi dáveite přednost kapslím před tabletami; méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena.
Výrobek by neměl obsahovat gluten, kvasnice, barviva, cukr, lactosu, kukuřici, pšenici, sůl, konzervační látky, umělé příchutě, mléko a sojové produkty (čtěte pozorně nálepky); tyto jsou často přidávány, aby se ušetřily peníze, mohou však zničit živiny, které chcete, a některé jsou potenciálně alergenní.
Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno, ale jen podle zdání. U výrobků, obsahujících více než 20 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků.
Zkontrolujte datum výroby nebo datum spotřeby.
Skladujte na chladném a tmavém místě.
Po každém otevření pečlivě zavřete.
Užívejte všechny doplňky s jídlem, pokud vám instrukce na nálepce výslovně neřeknou, abyste je užívali na prázdný žaludek.
Neposlouchejte nikoho, kdo říká, že užívání náhražek je nebezpečné nebo ztrátou času. Nečetli poslední výsledky výzkumů. Produkty dobré kvality mají vynikající výsledky a věda dokázala, že jsou hodnotné v boji proti neslučitelným látkám a široké škále onemocnění.
Slovo "náhražka" znamená to, co říká. Kapsle vitamínů a minerálů by se neměly užívat místo jídla a také je nezaměňujte s výživnou a různorodou stravou.
Není potřeba kupovat velké množství různých kelímků a lahviček nebo mnoho jednotlivých živin. Dobrý základní doplňkový program se skládá:
nejlepší kvalita komplexu vitamínů/minerálů, které si můžete dovolit;
alespoň jeden nebo dva gramy vitamínu C komplexu;
petrklíčový olej nebo pupalkový olej; kapsle rybího tuku nebo oleje lněného semínka (pokud nejíte mastnou rybu jakou je makrela, pstruh, sardinky a losos dvakrát či třikrát týdně);
probiotika ( acidopholus lactobacilus )se doporučují, kde došlo k vystavení se antibiotikům, při zažívacích a střevních poruchách, špatné imunitě a kde existují problémy s pokožkou.

Důležitá poznámka:
Pokud máte v jakémkoliv směru starost o své zdraví, navštivte svého lékaře bez prodlení.
Doplňky mohou být nápomocné, ale nezaměňujte je za kvalifikovanou zdravotní radu. Jestliže jste těhotná nebo pravidelně užíváte léky a ráda byste také brala doplňky, doporučuje se, abyste s tím seznámila lékaře.


Nepostradatelná béčka


Vitamíny skupiny B jsou známy pod souhrnným názvem B-komplex. B vitamíny jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu a nervového systému. Jsou obsaženy v živočišných i rostlinných produktech, takže pokud se jí vyvážená strava, většinou by nedostatek B vitamínů neměl vzniknout. Přesto existuje plno stavů a situací, kdy může být dostatečný přísun vitamínů B ohrožen a je nutno zvýšit jejich dávky.

Zvýšená potřeba užívání B vitamínů vzniká:

 • při častém holdování alkoholu
 • při pravidelné konzumaci jednoduchých cukrů - sladkostí, čokolád, bílého pečiva
 • při užívání drog a některých léků (např. antidepresiv, kortikosteroidů, hormonální antikoncepce, antibiotik)
 • při stresu a velké duševní námaze
 • při kouření
 • při pravidelném pití kávy a černého čaje
 • při střevní kandidóze (pomnožení kvasinek ve střevě v důsledku užívání antibiotik, hormonální antikoncepce či stravy s velkým podílem cukrů a chemických látek).


Možné příznaky nedostatku B vitamínů: mastná pleť a vlasy, padání vlasů, úzkost, deprese, třes, mravenčení v končetinách, křeče, afty, koutky, chudokrevnost,…

Hlavní zdroje B vitamínů: celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, slunečnicová semínka, obilné klíčky, droždí, sýry, maso.

Při zvýšené potřebě vitamínů skupiny B je vhodné užívat kvalitní B-komplex. Vitamíny skupiny B jsou ve svých funkcích na sobě závislé, proto není vhodné užívat pouze některý vitamín ze skupiny, nýbrž vždy užívání doplnit i celým B-komplexem. Předávkování nehrozí, jelikož se jedná o vitamíny rozpustné ve vodě a přebytek se vyloučí močí.


Přírodní zdroje vitamínů


Vitamíny jsou součásti naší stravy, které jsou nezbytné pro fungování našeho organismu. Podílejí se při získávání energie ze sacharidů, tuků a bílkovin. Vitamíny se též účastní tvorby hormonů, enzymů a krvinek. Jelikož si náš organismus většinu vitamínů nedokáže sám vyrobit, je důležité zásobovat organismus vitamíny zvenčí. Jak pestrá má být naše strava, aby dodala do těla všechny potřebné vitamíny?

Vitamín A či betakaroten (provitamín A)
Mrkev, nať petržele, listová zelenina, třešně, červená řepa, meruňky, žluté ovoce, vejce, mléčné produkty, rybí tuk, játra, sladkovodní řasy chlorella a spirulina

Vitamín B1 (thiamin)
Maso, vnitřnosti, vaječný žloutek, mléko, ryby, ořechy, řeřicha, česnek, pšeničné klíčky, celozrnná mouka, luštěniny, pivovarské kvasnice, rýžové otruby, sójové boby, ovesné vločky, většina druhů zeleniny

Vitamín B2 (riboflavin)
Mléko, játra, ledviny, sýry, ryby, vajíčka, jogurt, zrniny, dýňová semena, mandle, ořechy, listová zelenina, avokádo

Vitamín B3 (niacin, niacinamid, kyselina nikotinová, nikotinamid)
Ryby, libové maso, výrobky z celozrnné pšenice, pivovarské kvasnice, játra, obilné klíčky, vejce, arašídy, bílé drůbeží maso, avokádo, datle, fíky a švestky

Vitamín B6 (pyridoxin)
Pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, otruby, játra, ryby, sójové boby, neloupaná rýže (Natural), vejce, ořechy, ovesné vločky, melasa, zelí, kapusta, pohanka, listová zelenina

Vitamín B12 (kobalamin)
Játra, hovězí, vepřové a rybí maso, vejce, mléko, mléčné produkty, miso a další kvašené potraviny.

Vitamín B13 (kyselina orotová)
Syrová zelenina, syrovátka, podmáslí

Vitamín B15 (kyselina pangaminová)
Žloutky, mozeček, srdce, listová zelenina, kvasnice, obilné klíčky, lecitin

Kyselina listová (folacin, folát)
Tmavé zelené listy zeleniny, mrkev, kvasnice, játra, žloutek, meruňky, avokádo, dýně, fazole a celozrnné obiloviny

Inositol
Játra, pivovarské kvasnice, fazole, mozeček a srdce, grapefruit, hrozny, obilné klíčky, melasa, arašídy a zelí

PABA (kyselina paraaminobenzoová)
Játra, pivovarské kvasnice, ledviny, zrniny, rýže, otruby, obilné klíčky a melasa

Kyselina pantotenová (pantotenol, vitamín B5)
Maso, játra, pivovarské kvasnice, ledviny, zrniny, rýže, otruby, obilné klíčky, ořechy, kuřecí maso a melasa

Vitamín C (kyselina askorbová)
Čerstvé ovoce a zelenina, zvl. paprika, křen, rajčata, citrusy, jahody, brokolice, brambory a květák

Vitamín D (kalciferol, viosterol, ergosterol)
Rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, máslo, mléko a mléčné výroby

Vitamín E (tokoferol)
Margariny, paprika, kukuřice, rajčata, vejce, játra, za studena lisované oleje, obilné klíčky, ořechy, růžičková kapusta, listová zelenina, špenát, celozrnné obiloviny, luštěniny, sójové boby

Vitamín F (nenasycené mastné kyseliny, linolová, linolenová a arachidonová kyselina)
Rostlinné oleje, slunečnicová, lněná a dýňová semena, obilné klíčky, sójové boby, ořechy, avokádo a mandle

Vitamín K (menadion)
Květák, sója, rybí tuk, listová zelenina, jogurt, žloutek, saflorový olej, olej ze sójových bobů, chaluhy

Vitamín P (bioflavonoidy - rutin, hesperidin)
Pohanka, černý rybíz, třešně, hroznové víno, bělavá dužina citrusových plodů. Meruňky, borůvky, šípky, brokolice

Vitamín T
Sezamová semena, vaječný žloutek

Vitamín U
Syrové zelí


Lysin - protivirový faktor


Lysin je esenciální aminokyselina, která nemůže být vytvářena v organismu a proto musí být dodávána stravou. Cereální strava obsahující pšenici, rýži, oves, jáhly a sezamová semena vytváří nedostatek Lysinu. Lysin zamezuje množení virů v organismu. Vitamín C má ochranný efekt na hladinu lysinu v organismu.

Lysin společně s vitamínem C, zinkem a vitamínem A pomáhá eliminovat virovou infekci z těla. Jelikož vitamín C má pro lysin ochrannou roli, je společné užívání lysinu a vitamínu C mnohem účinnější proti virózám, než když jsou tyto suplementy užívány samostatně.

Zdroje lysinu: Hlavním zdrojem lysinu jsou listová zelenina, luštěniny, maso, mléko a zralé ovoce.

Příznaky nedostatku: Nedostatečný přísun lysinu v dietě může vést ke ztrátě chuti k jídlu, hubnutí, chudokrevnosti a nížené schopnosti koncentrace. Také může způsobovat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Deficit lysinu byl též prokázán u zápalu plic, onemocnění ledvin, acidózy (překyselení organismu), podvyživených dětí a dětské křivice.

Hojivé vlastnosti lysinu: Lysin je považován za velmi užitečný přírodní lék při oparech, pásovém oparu a genitálním herpesu (oparu). Lysin prokazuje blahodárný účinek při onemocnění způsobených viry, především však virem herpes simplex. Během akutního výskytu herpetického viru se doporučuje minimálně 1500 mg L- lysinu a 1 gram vitamínu C denně. Lysin se též využívá při podpoře žaludečních funkcí a zlepšení chuti k jídlu. Pomáhá podpořit růst dětí. V těchto případech se doporučuje 500-1500 mg L-lysinu denně.


Užitečné aminokyseliny


DLPA

Tato aminokyselina aktivuje a zesiluje činnost tělesných opiátů (endorfinů), které pak vyvolávají pocity blaha a bezbolestnosti. DL - PA působí také proti artritickým otokům a omezené pohyblivosti kloubů, proti depresím, úzkostem, stresům života a nadměrné chuti k jídlu. Je to jediný vědou uznaný přípravek proti bolesti a depresím, který nemá žádné vedlejší účinky a nemůže vyvolat návyk na užívání. Při vysokém krevním tlaku je třeba konzultovat užívání fenylalaninu s lékařem.

L-tryptofan
Z této aminokyseliny se v těle vytváří nervový přenašeč serotonin, melatonin a některé vitamíny. Užívá se hlavně díky svému psychoaktivnímu účinku. Z tryptofanu vytvářený serotonin odpovídá za psychickou a emocionální stabilitu. Potravinový doplněk pomáhá při stresu, neklidu, depresích, nespavosti i u abstinenčních příznacích při odvykání ze závislostí.

Pozor!
Při depresích se však nedoporučuje současné užívání aminokyselin a antidepresiv bez konzultace s ošetřujícím lékařem (psychiatrem).

L-arginin
Tělo arginin využívá ke stavbě naprosté většiny tkání, mnoha hormonů, genetického kódu a dalších látek. Odstraňuje poruchy erekce a sexuální vzrušivosti u mužů i žen (zapříčiněné přirozenou sklerózou cév pánevního dna). Naprosto prvotní význam má arginin pro tvorbu neuropřenašeče - oxidu dusíku a pro tvorbu a vylučování růstového hormonu. Doplňkové užívání argininu zvyšuje tvorbu a akceschopnost oxidu dusíku i růstového hormonu. Oxid dusíku je přímo zodpovědný za celkovou tělesnou regeneraci, což má obzvláštní význam při doléčování všech poúrazových a pooperačních stavů a dlouhodobých nemocí. L- arginin by však neměli užívat lidé trpící na opary!

L-lysin
Tato esenciální aminokyselina je nutná pro tvorbu hormonů, enzymů a protilátek bojujících proti některým virovým infekcím. Užívání L-lysinu je prevencí i podpůrnou léčbou oparů (virů herpes). Je nezbytný k regeneraci tkání. Je důležitý v pooperační a v poúrazové rehabilitaci. Je oceňujícím potravinovým doplňkem pro sportovce. Poruchy koncentrace, únava, začervenalé oči, častá tvorba oparů, nevolnost či točení hlavy mohou být známkou nedostatku lysinu.

L-karnitin
Karnitin je dipeptid - bílkovina, jež je tvořena dvěma aminokyselinami, methioninem a lysinem.Zlepšuje činnost srdečního svalu a zvyšuje využití kyslíku ve všech buňkách. Pomáhá spalovat tuky (Transportuje mastné kyseliny skrze mitochondriální membrány, kde se spalováním tuků získává energie. Zároveň také zvyšuje využití tuků v játrech.). Oddaluje únavu při fyzické námaze. Karnitin je vhodný pro podpůrnou léčbu anginy pectoris, ischemie či arytmie, špatné vytrvalosti, svalové slabosti nebo obezity.

Pozor!
Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře, protože může být narušen metabolismus aminokyselin.

Zdroj: Modrykonik.sk

Příspěvky byly vybrány

Chlorella na webu

Chlorella na webu

Každým dnem se více a více objevují články o úžasných účincích zelených potravin. Stránky jsou strojově přeložen z angličtiny do češtiny. Pokud anglicky umíte, stačí po kliknutí na odkaz v pravo nahoře zvolit možnost původní text.

 

 

 

Babinet.cz - Chlorella pyrenoidosa a její vliv na naše zuby, trávení a pročištění organismu

Babinet.cz - Chlorella pyrenoidosa a její vliv na naše zuby, trávení a pročištění organismu

Trápí vás paradentóza? Krvácí vám dásně? Vrství se na vašich zubech plak a zubní kámen? Věřím, že si svoje zuby pravidelně čistíte, snažíte se investovat jak čas, tak peníze do dentální hygieny, ale přesto je "někde zakopaný pes". Čas od času se v ústech objeví afty, na rtu vypučí opar a vy nevíte co se děje a hlavně proč. Jak tomu zamezit?

Z vlastní zkušenosti vám vřele doporučuji konzumaci chlorelly pyrenoidosy, která v ústech působí dezinfekčně i deodoračně. U dětí navíc podporuje zdravý vývoj zubů. Já osobně ji v ústech cucám, tím pádem se mi postupně dostane i do těch nejzapadlejších míst a koutů v ústech.

https://babinet.cz/img/09/images/chlorella.jpgChlorella se mi také velmi osvědčila při trávení. Zvláště jídel, která jsou pro organismus zátěží. Milujete svíčkovou? Knedlo, vepřo, zelo? Míchaná vajíčka s topinkou? V tom případě vám vřele doporučuji si po konzumaci jídel tohoto typu dát několik tabletek chlorelly, která vám tělo vyživí a zároveň pročistí. Jídlo se vám bude lépe trávit, pocit plnosti se lehce rozmělní a budete se cítit velmi příjemně.

Ráda bych vás s chlorellou blíže seznámila, protože cítím, že je mi věrným a hlavně spolehlivým společníkem za zdravím.

Chlorella je řasa sladkovodní. Tudíž není tou, kterou vídáte při potápění. To jsou jiné, mnohobuněčné řasy. Chlorella pyrenoidosa je malinká, mikroskopická buňka o něco menší než lidská červená krvinka. Patří mezi ty nejjednodušší organismy, ale právě o to důležitější. Jsou nejjednodušší formou života, na které závisí formy vyšší a složitější. Vděčíme jim za fotosyntézu. Díky ní proměňuje chlorella pomocí světla látky pro život nepoužitelné na látky životem využitelné. Chlorella a další řasy jsou předpokladem a základem celého vyššího potravního i životního řetězce.

Chlorella byla objevena na konci 19. století. Vděčíme za to týmu holandských vědců. Na počátku 20. století se zjistilo, že obsahuje okolo 60% proteinů a svět ji začal zkoumat jako případný potravinový zdroj. V dnešní době ji např. Japonsko spotřebovává na občana více než USA vitamínu C - dosud nejpopulárnější potravinový doplněk. Není divu. Druhá světová válka skončila pro Japonsko tragickým jaderným experimentem a národ trpící následky radioaktivity hledal pomoc. A byly to právě řasy, jež se ukázaly být nejen dobrou potravinou, ale i výborným lékem.

Chlorelly je pochopitelně více druhů. Z potravinářsky využitelných řas je za nejhodnotnější považována Chlorella pyrenoidosa. Chlorella se na nic nespecializuje, ale všechno umí. Není málo známá kvůli své nedokonalosti, ale díky mediální neprodejnosti. Reklama neumí prodat "lék na všechno". Jednak to zní až příliš neuvěřitelně a navíc to "všechno" nikoho netrápí. Každého trápí "něco konkrétního" a kvůli tomu svému "něčemu" jsme ochotni utratit "všechno". Kvůli neuchopitelnému "všemu" ale lidé neutrácejí téměř "nic"...

Chlorellu nikdy nebude podporovat někdo, kdo stojí o nemoc jako o svůj zdroj obživy. Žádný farmaceutický koncern si chlorellu do rybníka nenasadí, protože by mu klesl obrat v tom, co jej živí - v lécích.  

Vstupuje do výživových mezer našeho "rychlého stravovacícho stylu". Nevyvyšuje se nad květák či nad brokolici, ale zastupuje je v případě, že na našem talíři chybějí, nebo jsou ve špatné kondici. Je "nutriční zkratkou", ale zároveň "životní prodlužovačkou". Proč? Protože nutriční ideál v povětšinou příliš uspěchaném životě, nezvládáme žít.

Je nejbohatším zdrojem chlorofylu. Obsahuje ho např. 10x více než vojtěška. Chlorofyl rostlinám umožňuje vyrábět kyslík.

Chlorella je přebohatá na molekuly mládí, na antioxidanty, obsahuje hodně "supermolekul" vitamínu B12 a je přebohatá i na další vitamíny řady B. Tím zvyšuje odolnost vůči stresu a je oblíbená u vegetariánů, makrobiotiků a nervních a neklidných lidí s poruchami spánku. Vitamínu C obsahuje více než pomeranče a beta-karotenu více než karotka. Má více železa než špenát a vápníku víc než kravské mléko. Proti běžnému oparu (herpes simplex) úspěšně bojuje aminokyselinou lysinem a pomocí fenylalaninu zrychluje myšlení. Naopak ale - aminokyselinou tryptofanem tlumí bolest a zkvalitňuje spánek.

Zkrátka a dobře chlorella je vyjímečná a měla by být součástí našeho zdravého životního stylu. Japonci už to pochopili, nechejme si jimi inspirovat.

Zdroj: Babinet.cz - Hana Kasalová

 

 

 

Zdravi.idnes.cz - Pravěká řasa jako zázračná potravina. Chrání před rakovinou i obezitou

Zdravi.idnes.cz - Pravěká řasa jako zázračná potravina. Chrání před rakovinou i obezitou

Pravěká řasa jako zázračná potravina. Chrání před rakovinou i obezitou

Chlorella je jednobuněčná zelená mikrořasa obsahující vitamíny a minerály. Je mimo jiné skvělým doplňkem pro vegetariány, protože obsahuje 58 procent vysoce stravitelné kompletní vegetariánské bílkoviny.

Řasa chlorella je považována za super potravinu. Chlorella, která roste ve sladkovodních vodách v Asii a v Austrálii, je také výbornou volbou pro děti, které příliš neholdují zelenině. Její využití je velmi rozsáhlé. Díky širokému spektru enzymů usnadňuje trávení, podporuje zažívání a udržuje zažívací trakt zdravý. Funguje jako přírodní detoxifikátor, posiluje imunitní systém, vyrovnává hladiny estrogenu, stabilizuje krevní cukr a upravuje cholesterol. Navíc je plná antioxidantů, obsahuje více kyseliny nukleové než jakákoli jiná potravina a pomáhá při nadměrném působení toxinů a těžkých kovů.

Nejnovější japonský výzkum odhalil, že tato orientální řasa by mohla pomoci bojovat proti hlavním civilizačním chorobám současnosti, jako jsou deprese, obezita a srdeční onemocnění. Západní medicína přitom chlorellu dosud prakticky ignorovala, ale dnes i američtí vědci opěvují účinky chlorelly a profesoři z Carnegie Institutu ve Washingtonu požadují, aby byla zařazena mezi takzvané super potraviny. Řasa se už v několika zemích včetně Velké Británie používá při léčbě pacientů s rakovinou. Nadia Bryonová, britská terapeutka z Breast Cancer Haven charity, která poskytuje souhrnnou péči pro ženy s rakovinou prsu, řekla deníku Telegraph: "Jsme bombardováni chemikáliemi z pesticidů a fungicidů, chlorella je pomáhá dostat z těla ven."

Pomáhá v boji s rakovinou
Studie jihokorejských vědců odhalila mocné protirakovinové schopnosti chlorelly včetně schopnosti opravit poškozené DNA a ovlivnit genovou expresi. Jejich nejdůležitějším zjištěním bylo, že karotenoidy obsažené v chlorelle by mohly být používány jako prevence rakoviny u lidí. Další protirakovinové účinky prokázal výzkum, jehož výsledky se objevily v International Journal of Food Sciences and Nutrition v lednu 2008. Podle této studie chlorella dokáže potlačit enzym, který vede k zahájení rakoviny a bolestem, které ji provázejí. Jiná studie zkoumala účinky chlorelly při rakovině prsu, kdy byl nádor transplantován myším, které byly nejdříve krmeny chlorellou. Výsledkem bylo 70 procent přeživších hlodavců. Léčbou rakoviny se zabývala i studie patnácti pacientů se smrtelným nádorem, kteří byli léčeni vysokými dávkami chlorelly, někdy v kombinaci s chemoterapií a ozařováním. Bylo zaznamenáno zlepšení jejich zdravotního a imunitního stavu a během dvou let přežilo 40 procent pacientů v porovnání s obvyklou hodnotou 10 procent přeživších.

Posiluje imunitní systém
Podle odborníků chlorella zvyšováním krevního průtoku rovněž snižuje možnost nahromadění krevních destiček, které může způsobit krevní sraženinu. Imunitní systém se oslabuje také stresem a chlorella podle vědců dokáže chránit funkci důležitých imunních buněk i při nadměrné stresové zátěži. Chlorella je plná dostupného chlorofylu, kterému se někdy také říká krev rostlin. Chlorofyl neutralizuje toxiny a škodlivé látky ze znečištěného životního prostředí a pomáhá krvi předat kyslík do všech buněk a tkání. Plně okysličené buňky přitom nejsou vhodným prostředím pro rakovinu.

Funguje jako účinný očišťovač
Chlorella patří mezi špičku potravin, které absorbují jedovaté kovy díky obsahu vlákniny. Chlorella váže toxický odpad ze stravy, který se ukládá v těle, a odvádí ho z těla ven. Zároveň tím podporuje vyprazdňování. To, že chlorella přežila dvě miliardy let, dokazuje, že má opravdu skvělou ochranu proti jedům. Toxiny jako DDT, PCB, rtuť, kadmium a olovo zůstávají v životním prostředí dlouhou dobu a rozpadají se jinak velmi pomalu. Nebezpečné dioxiny se také akumulují v mateřském mléce kojících žen. Vědci v Japonsku analyzovali hladiny dioxinu v mateřském mléce a v krevních vzorcích od 35 těhotných žen. Osmnáct žen bralo chlorellu během těhotenství. Toxické protihodnoty byly značně nižší v mateřském mléce žen, které braly chlorellu. Další studie na myších, jejíž výsledky se objevily v Food Chemistry Toxicology v červenci 2008, dokázala, že léčba chlorellou snižuje hladinu olova v krvi a tkáních, kompletně obnovuje normální hodnoty zdravého tuku v játrech a rovněž snižuje abnormálně vysoké hodnoty tuku v plasmě. Japonští vědci doporučují jíst chlorellu při každém jídle, které může obsahovat těžké kovy, jako jsou například pokrmy z ryb. Chlorella se rovněž osvědčila při zákroku odstraňování zubních plomb obsahujících rtuť.

Udržuje zdravý cévní systém
Podle některých studií také chlorella poskytuje důležité živiny, které podporují zdravé cévní funkce. Dávka 10 gramů chlorelly denně pomohla 25 procentům účastníků studie upravit zvýšený krevní tlak a udržet ho v normální hodnotě.
Vyhodnocení složení krve při studii na zvířatech navíc ukázalo zlepšení antioxidačních funkcí v cévním systému stejně jako vyšší množství bílkoviny arginin, která pomáhá podporovat cévní uvolňování.

Zdroj: Zdravi.idnes.cz

 

 

 

O-zdravi.cz - Ulcerózní kolitida - zánět tlustého střeva

O-zdravi.cz - Ulcerózní kolitida - zánět tlustého střeva

Ulcerózní kolitida - zánět tlustého střeva

Byl jsem vyzván, abych napsal o ulcerózní kolitidě, protože stále více mladých lidí tato nemoc trápí - vyskytuje se stále v mladším a mladším věku. Je to snad epidemie? V poradně se objevují dotazy, zda lze toto onemocnění léčit nějakou nekonvenční metodou.

Nejčastějším typem zánětů tlustého střeva bývá mukózní kolitida známá jako dráždivý tračník, stav, kdy dochází ke spazmům tlustého střeva s křečemi nebo bez křečí, doprovázený střídáním průjmu a zácpy. Mnohem závažnější choroba je ulcerózní kolitida, kdy dochází k poškození tkáně. Ve stolici se často objevuje směs hlenu a krve.
Ovšem klinické projevy mohou být velmi nenápadné. Nejčastěji jsou to nevysvětlitelné nízké teploty, nechutenství, bolesti břicha, úbytek na váze, zpomalení růstu.
K začátku tohoto onemocnění dochází typicky u mladých dospělých obou pohlaví, onemocnění vede k oslabujícím záchvatům průjmů. Rakovina tlustého střeva nebo konečníku se vyvine až u 10% osob, které měly kolitidu po 10 let nebo více.
Předpokládá se, že příčinou kolitidy ve všech jejích projevech je emoční stres vyvolaný úzkostí, jsou popisovány vlivy infekční, imunologické, ale také dědičné. Naneštěstí je jedná o onemocnění, kde příčina a důsledek tvoří bludný kruh, a léčení je tak obtížné. Prakticky ve všech případech ulcerózní kolitidy je nezbytná psychoterapie v některé své formě ke zmírnění závažnějších příznaků. Protože obvykle dochází ke zlepšování a ke zhoršování (remise a relapsy), musí být nemoc léčena trpělivě a s péčí celkovou, včetně dohledu nad dietou, klidu na lůžku a odstranění co nejvíce faktorů vedoucích k napětí. Tam, kde se vyvinou komplikace ztráty na váze, chudokrevnost nebo infekce, musejí být podávány léky s co nejmenším počtem vedlejších účinků. V krajních případech je nezbytné odstranit chorobnou část střeva jako život zachraňující opatření.

Pohled celostní medicíny:
Střevo je největší orgán v těle, když si jej rozložíme, obsáhneme plochu docela slušného hřiště. Hřiště je pokryto zeleným trávníkovým kobercem. Kvalita hřiště je hodnocena podle střihu trávníku, podle jeho barvy atd. Na kvalitním fotbalovém hřišti se hraje kvalitní kopaná. O trávník se musí pečovat, aby byl stále zelený, rosený, dobře sestřižený, rovný. Každé hřiště má svého správce, pečovatele, ten je za svou práci placen a řízen vedením klubu. Vedení klubu je ovlivňováno svými diváky, reklamou, výsledky ligy, finanční situací. Stejně tak střevo je kryto svým kobercem, má svou sliznici, své řasy, svou bakteriální flóru. Musí tam být stálé klima. Je zde speciální zařízení, které se stará jako ten správce o vhodné prostředí, veškerá činnost střevní je řízena prostřednictvím neurovegetativního nervstva z mozku. Mozek je ovlivňován různými vnějšími vlivy. Toxiny, smogem, kouřem, alkoholem, ale také nedostatkem spánku, hlukem, stresem ze zaměstnání či ze školy, hádkou v rodině, rozchodem s partnerem, strachem, úzkostí apod.
Tyto stresy pak ovlivňují ve svých důsledcích chod vnitřních orgánů a samozřejmě také činnost střevní. Výsledkem je, že popisovaný "trávník" je méně kvalitní, bledý, špatně rosený, místy se začnou tvořit místa, kde tráva neroste, dokonce vznikají krátery (vředy) a různé hrboly (tumory, výchlipky, polypy). Hra týmu se nedaří, diváci nejsou spokojeni. Klub krachuje.
Když chceme pěstovat pěkný trávník pro dobrou hru, musíme začít u vedení klubu. Odstranit bloky, působení hluku, kouře, alkoholu, posílit sebevědomí, aby nebyl strach ze školy, pohovořit si o svém problému s partnerem, smysluplně vyřešit momentální problém.Vedení pak začne správně řídit celý klub a projeví se také tím, že trávník se počne zase zelenat.
Do střeva přidáme správnou bakterii - Acidophillus (Lactobacilus acidophillus), který udělá mezi všemi mikroorganismy pořádek a řád. Protože nemá rád sladkosti, musíme je přestat pojídat. Lactobacil má pak volné ruce k tomu, aby svou práci mohl dobře vykonávat.
Když je trávník zvadlý, buňky jsou scvrklé, nemocné, degenerované, v trávníku jsou vředy (ulcus = vřed), buňky jsou bez energie, umírají. Pak nemůžeme v dietě používat takové potraviny, které jsou uzené, smažené, škvařené, přepalované, ohřívané v mikrovlné troubě, tedy potraviny mrtvé, vysušené, zdegenerované,konzervované, chemicky upravované. Naopak zařadíme rostliny a výrobky mladé, čerstvé, barevné, vhodné jsou klíčky, semínka apod. Příroda do semínka nashromáždila všechno potřebné, co rostlinka potřebuje k růstu - sílu, život, mládí.
Tomuto požadavku například vyhovuje Mladý ječmen - Je plný vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, enzymů - vše nezměněné od přírodní formy. Nebo další prostředek je Betavital - ten obsahuje extrakt z červené řepy, mrkve, rutin a vit. C.

Obracejme se v nemoci k přírodě, v ní vždycky najdeme řešení. Příroda nám nabízí látky, které léčí, posilují imunitní systém, regenerují, dokonce působí proti rakovinné buňce.
Příkladem je Lapacho (čti lapačo) - strouhaná kůra jedinečného brazilského stromu nebo Vilca Cora (Kočičí dráp)- rostlina silně zastoupená v preparátu Detox. Na posílení imunity máme Echinaceu, Eleuteroccocus nebo obojí v jednom - Immunity Star. To je stará, osvědčená čínská formule, vhodná pro posílení imunity nejenom v horních cestách dýchacích, ale také v oblasti urogenitální, střevní a dokonce psychické.

Nekonvenční léčba této nemoci je chápána jako pomocná, své uplatnění nachází hlavně v oblasti prevence a ve fázi rekonvalescence, kdy užíváním těchto produktů se snažíme zabránit tomu stavu, aby se nemoc neopakovala. Bylo použito přirovnání k fotbalovému trávníku, o který musíme stále pečovat, jestli chceme, aby byl krásný a zelený.

Celková nabídka přípravků pro zdravá střeva.
Doporučujeme kombinovat s přípravky Symbi I - probiotikum a Symbi II - laktobacily.

Zdroj: O-zdravi.cz - MUDr. Pavel ŠÁCHA

 

 

Novinky.cz - V dětském jídelníčku často chybí dostatek vlákniny

Novinky.cz - V dětském jídelníčku často chybí dostatek vlákniny

Rozpustná vláknina je v dostatečném množství obsažena v Chlorelle pyrenoidose.

Vlákninu je vhodné zařadit:

 • do redukčních diet
 • do diet na snížení cholesterolu v krvi
 • při nedostatku vlákniny v potravě
 • při prevenci srdečních a cevních onemocnění, a rakoviny tlustého střeva a konečníku

Vláknina patří mezi nezastupitelé složky správné výživy dětí i dospělých. Přesto tato složka ve stravě dětí často chybí. Odborné společnosti se shodují, že vláknina je nezanedbatelnou složkou potravy již v nejútlejším věku.

Správně fungující zažívání je zárukou výkonné imunity, upravuje rovnováhu střevní mikroflóry a předchází vzniku a vývoji žaludečních vředů.

Jak vypočítat denní doporučené množství vlákniny:

k věku dítěte v letech připočítat 5g vlákniny.

Příklad: Kolik gramů vlákniny by mělo mít v jídelníčku pětileté dítě? 5 let + 5 gramů vlákniny = 10 gramů vlákniny na den

úterý 7. dubna 2009, 8:42

Podle posledních doporučení by měla být vláknina zaváděna dětem formou nemléčných příkrmů (ovoce a zeleniny) nejdříve 17. týden a nejpozději 26. týden života.

Nedostatek vlákniny ohrožuje kondici

Nízký příjem vlákniny je jeden z faktorů působící při vzniku civilizačních chorob postihujících trávicí trakt, jako je rakovina tlustého střeva, zácpa nebo žlučové kameny.

Správně fungující zažívání je navíc zárukou výkonné imunity, upravuje rovnováhu střevní mikroflóry (snižuje pH a zvyšuje počet laktobacilů a bifidobakterií) a předchází vzniku a vývoji žaludečních vředů.

Proto je tak důležité sledovat dostatečný přísun vlákniny již u velmi malých dětí a nelze tento problém podceňovat.

Příznaky mohou být různé

Pokud se vám zdá, že má vaše dítě problémy, či dokonce bolesti při pohybu stolice ve střevech, může to být právě prvním příznakem nedostatku vlákniny. Zvláště pak u starších dětí a dospívajících, kterým vláknina ve stravě chybí poměrně často.

Poznat to není těžké – v jejich jídelníčku téměř nenajdeme celozrnné potraviny, zeleniny je v něm minimum, s konzumací ovoce na tom nejsou o mnoho lépe a luštěniny striktně odmítají. Právě tyto potraviny jsou však jedním z nejlepších přirozených zdrojů vlákniny. Ovoce a zelenina jsou navíc důležité i pro dostatečný přísun draslíku a hořčíku.

Když děti dlouhodobě odmítají jíst potraviny bohaté na vlákninu, rodiče by se neměli bát sáhnout po doplňcích stravy a to například obsahující tzv. ovesný beta-glukan,který je, podle posledních výzkumů, tou nejdůležitější aktivní složkou ovsa pro lidský organismus.

Ovesný beta-glukan upravuje rychlost, kterou se potrava pohybuje trávicím ústrojím. Má navíc nízký glykemický index, což znamená, že je velmi pomalu vstřebáván do krevního oběhu a jako zdroj energie tak umožňuje tělu využívat tuto energii po delší dobu. Je proto ideálním zdrojem energie pro děti.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Novinky.cz - O vitaminech v těhotenství by se žena měla poradit s gynekologem

Novinky.cz - O vitaminech v těhotenství by se žena měla poradit s gynekologem

Obzvláště v období těhotenství je nezbytné ženě a plodu, dodat všechny potřebné látky, a ty zelené potraviny mají. O těhotenství a zelených potravinách se může více dočíst v části Články a Zajímavosti.

Vitaminové přípravky a potravní doplňky nejsou v těhotenství pro zdravou ženu, která má pestrou stravu, zásadně důležité. Neměla by tedy podléhat reklamě, že se bez nich neobejde. Pravda ale je, že většina žen potřebuje dodat kyselinu listovou a mnohé i jód. Pokud si chce budoucí maminka nějaký přípravek koupit, měla by se poradit se svým gynekologem.

V těhotenství by žena měla užívat potravinové doplňky pro těhotné.

pondělí 14. dubna 2008, 9:33

"Doporučujeme zvážit přidání kyseliny listové k běžné stravě v nějaké formě. Může to být multivitamin nebo samostatná kyselina listová, což je vitamin řady B," uvedl šéf České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Kyselina listová je nutná pro správný přenos genetické informace a pro zdravý vývoj centrální nervové soustavy. Podobně je důležitý pro těhotné také jód, který "nepřímořským" národům obvykle chybí.

Žena podle Dvořáka neudělá chybu, když začne užívat tyto přípravky už pár měsíců před plánovaným otěhotněním a plynule pokračuje celé těhotenství. V každém případě by měla volit ty, které jsou určeny pro těhotné. Vyhne se tak tomu, že by přijímala složky, které "netěhotné" ženě neškodí, ale u těhotné by mohly poškodit vyvíjející se plod. Toto nebezpečí hrozí například při předávkování vitaminem A.

Vitaminové doplňky i pro alternativní stravování

Vitaminové přípravky a potravní doplňky jsou podle Dvořáka vhodné i pro ženy, které z nějakého důvodu omezují svůj jídelníček. Například pro vegetariánky a veganky. U vegetariánek obvykle nebývá s výživou problém, pokud jedí mléčné výrobky a vejce. Složitější to je u veganek, které odmítají veškeré potraviny živočišného původu.

Podle Martina Havíře z gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň chybí ve stravě budoucích maminek často jedna z látek důležitých pro vývoj plodu, a to kyselina dokosahexenová (DHA). Je v mořských rybách. Ovlivňuje příznivě vývoj nervové soustavy dítěte a má dopad na jeho schopnost soustředění, stejně jako na vývoj zraku.

"V žádném případě se v době těhotenství a kojení nedoporučuje bezhlavé doplňování vitaminy a minerály, které by mohly zbytečně zatěžovat organizmus. Doplňky stravy musejí být vybírány s ohledem na potřeby matky i budoucího dítěte," shrnul lékař.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Novinky.cz - Češi jedí málo vlákniny, zvyšují tím riziko rakoviny i infarktu

Novinky.cz - Češi jedí málo vlákniny, zvyšují tím riziko rakoviny i infarktu

Není vláknina jako vláknina. Ta v Chlorelle pyrenoidose je navíc rozpustná a dokáže mechanicky očistit stěnu střev.

Většina Čechů dává přednost tradiční české kuchyni, jedí málo ovoce a zeleniny, vyhýbají se luštěninám. V jídelníčku jim proto chybí vláknina. Místo doporučených 25 až 30 gramů na den snědí jen asi 12 gramů vlákniny, tedy sotva polovinu. I proto vede Česko světový žebříček onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku a na vysokých příčkách je i ve výskytu nemocí srdce a cév, říká člen Fóra zdravé výživy Pavel Kohout.

pondělí 21. července 2008, 7:30

Vláknina je nestravitelná část potravy. Snižuje hladinu krevních tuků a brání vstřebání cholesterolu do krve. Váže vodu, tím zvětší objem stolice. Střeva musejí zvýšit aktivitu a rychleji se zbaví odpadních látek. Přicházejí tak do styku s nebezpečnými látkami kratší dobu, uvedl lékař.

Nízký příjem vlákniny zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Studie podle něj prokázaly, že lidé s nízkým příjmem vlákniny mají až o 50 procent vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku než ti, kteří přijímají doporučené množství.

Předseda Fóra zdravé výživy Rudolf Poledne doplnil, že pět až deset gramů vlákniny za den snižuje "špatný" cholesterol o pět procent, zatímco hladinu "hodného" a zdraví prospěšného cholesterolu nemění. Vysoký cholesterol je jedním z hlavních rizikových faktorů infarktu a mrtvice.

Kdo chce být zdravý, měl by tomu přizpůsobit jídelníček. Měl by jíst hodně ovoce a zeleniny. Důležitý je dostatek pohybu, urychlí průchod stolice a dobu kontaktu škodlivých látek se sliznicí střeva. Riziko zmenšuje i to, když člověk nekouří a vyvaruje se stresu.

Základem je ale vždy pestrá strava

Místopředsedkyně Fóra zdravé výživy Tamara Starnovská upozornila, že změna jídelníčku má být postupná, tělo si musí zvyknout. "Prudké změny mohou způsobit bolení břicha, nadýmání, takže člověk vše vzdá," varovala.

Dobré je začít tím, že ke každému jídlu si člověk přidá ovoce nebo zeleninu. Když si zvykne, může obohatit salát o semínka a místo rohlíků jíst celozrnné pečivo. Vedle běžných potravin má na výběr potraviny obohacené o vlákninu, například jogurty. Další možností jsou potravní doplňky s obsahem vlákniny. Základem je ale vždy pestrá strava.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Novinky.cz - Pro správnou funkci tělo potřebuje až pět porcí ovoce a zeleniny denně

Novinky.cz - Pro správnou funkci tělo potřebuje až pět porcí ovoce a zeleniny denně

Ne každý si může vypěstovat na zahrádce dost čerstvé zeleniny. Zelené potraviny jsou pomocníkem všem, kteří chtějí cenné látky ze zeleniny, ale nejedí jí kolik by chtěli nebo mohli.

Ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství antioxidantů - vitamínů, minerálů a rostlinných barviv, které posilují náš imunitní systém v boji proti škodlivým volným radikálům. Pro správné fungování jich naše tělo potřebuje dostatek, a to až pět porcí denně.

úterý 24. února 2009, 10:34

Mezi rezervoáry přírodních antioxidantů patří například citrusové ovoce, jablka, maliny, jahody, modré hroznové víno; ze zeleniny je to třeba mrkev, paprika, zelí, brokolice nebo cibule. Vysokým obsahem antioxidantů se ale může pochlubit i zelený čaj, ořechy nebo tuk mořských ryb.

Zásady zná téměř každý, dodržuje je málokdo

Bohužel, reálná situace je taková, že ačkoliv víme, které potraviny jsou pro nás vhodné a zdravé, jíme jich žalostně málo. Z posledních zpráv Evropské komise vyplývá, že spotřeba ovoce a zeleniny v EU je nižší, než jsou obecně doporučované dávky a za posledních třicet let dramaticky vzrostl počet lidí s nadváhou a obezitou.

Ačkoliv trendy ve stravování svědčí o tom, že se stále více zajímáme o to, co jíme a jaký má naše strava vliv na naše zdraví, jen malé procento z nás se podle zásad zdravé výživy opravdu chová. Důvodem je i to, že při současném hektickém životním tempu nemáme mnohdy čas přemýšlet nad tím, co je zdravé a co ne. Prostě rychle něco sníme, abychom doplnili energii. To je ale chyba.

Někdy stačí improvizovat

Když ráno ve spěchu vynecháme snídani anebo při pocitu hladu přes den v rychlosti sáhneme třeba po sladké čokoládové tyčince, nemá naše tělo z čeho čerpat živiny pro správné fungování našeho organismu. Přitom řešení není nijak náročné – ani na čas.

„Pokud nemáme po ruce zrovna čerstvě umíchaný zeleninový nebo ovocný salát nebo prostě nemáme kdy a kde ho sníst, můžeme jednu z pěti doporučovaných porcí nahradit třeba kvalitním ovocným či zeleninovým džusem. Ten nám dodá nejen potřebné živiny a energii, ale i potřebnou dávku antioxidantů," upozorňuje odborník na výživu Pavel Suchánek a dodává:

"Každopádně ale platí, že základní pilíře zdravé životosprávy, které nenahradí žádný potravinový doplněk ani tableta, jsou pestrá, vyvážená strava a dostatek pohybu."

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

 

Novinky.cz - Antioxidanty pomáhají brzdit procesy rakoviny či cukrovky

Novinky.cz - Antioxidanty pomáhají brzdit procesy rakoviny či cukrovky

Zelené potraviny obsahují velmi silné a hlavně účinné oxidanty.

Antioxidanty jdou stále více do módy. Tyto látky najdeme v zelenině, ovoci, obilninách a v ořeších nebo v různých semínkách. Pomáhají nám zabrzdit procesy, na jejichž konci může být například rakovina, kornatění cév a cukrovka. Jsou jedním z pozoruhodných vynálezů přírody. Podporují nás v boji s neviditelným nepřítelem: volnými radikály. V ostružinách, borůvkách a malinách nalezneme antokyaniny snižující riziko aterosklerózy.

úterý 25. listopadu 2008, 7:04

Volné radikály vznikají především jako přirozená součást pochodů v celém lidském těle. Dokonce nás mohou chránit. Likvidují například bakterie, které se dostanou do organismu.

Jakmile však jejich množství přesáhne únosnou mez, přispívají k rychlejšímu opotřebování buněk i tkání. Začnou je dokonce poškozovat. Záludné na nich bývá, že nebolí, nejsou vidět ani slyšet. Lékař může zjistit teprve po určité době, že máme narušenou výstelku cév, tkáň jater, kloubů a tak dál.

Volné radikály působí jako rez

Volné radikály se do našeho organismu dostávají také nepřirozeně. S kouřem z cigaret nebo z výfuků aut a vůbec se znečištěným ovzduším. Vznikají i jako důsledek nadměrného pití alkoholu, braní drog, užívání některých léků, případně toxických látek. Vyvolává je zároveň nedostatek kyslíku a určité druhy záření.

Někteří odborníci přirovnávají účinky volných radikálů k účinkům rzi, jiní ke kouři vycházejícímu z přetíženého nebo špatně seřízeného motoru. V každém případě jde o jev, proti kterému je nutné hledat spojence. Antioxidanty jsou spojencem nejpřirozenějším a nejúčinnějším. Dokážou volné radikály neutralizovat.

Část antioxidantů musíme tělu dodávat

Část antioxidantů si náš organismus dokáže vyrobit v játrech, část jich získává z potravy, především ze zeleniny, ovoce nebo z lesních plodů. Antioxidantů existují stovky. Vědci začínají teprve objevovat roli většiny z nich. Kromě neutralizace volných radikálů mají na náš organismus řadu dalších příznivých účinků.

Alicin, ajoen, alylsulfidy: jsou v česneku, cibuli, pažitce, šalotce nebo v pórku. Brzdí vznik krevních sraženin, snižují cholesterol a krevní tlak, chrání naše cévy před kornatěním a naše buňky před rakovinou.

Antokyaniny, antokyanidiny: najdeme je v jahodách, ostružinách, borůvkách, malinách, třešních, hroznu, černém rybízu, baklažánu a v další zelenině. Snižují nadměrnou tvorbu cholesterolu v játrech, a tedy riziko aterosklerózy, zpevňují také kolagen, který je součástí kůže, svalů a šlach.

Flavonoidy: obsahují je pomeranče, grapefruity, mandarinky a citróny. Potlačují růst rakovinových buněk a aktivují detoxikační systém našeho těla.

Izoflavonoidy: jsou v sóji a výrobcích z ní, fazolích a v čočce. Brání růstu nových cév v nádoru, pomáhají předcházet a brzdit rakovinu prsu nebo prostaty.

Karotenoidy: bývají v citrusech, meruňkách a v barevných paprikách. Chrání naše oko před degenerativními změnami na sítnici, tedy tzv. makulární degenerací.

Katechiny: najdeme je v zeleném a černém čaji. Brzdí aktivaci karcinogenů, tedy látek vyvolávajících rakovinu.

Nedoceněná jablka v boji s rakovinou

Mezi antioxidanty patří také známé vitamíny C a E. Účinky antioxidantů navíc podporují některé minerály a stopové prvky. Třeba selen, zinek nebo měď. Stejně tak je zesilují komplexy dalších látek, přirozeně obsažených v zelenině a v ovoci.
Není to podpora zanedbatelná. Deset deka jablka obsahuje v průměru pouze 4 mg vitamínu C. Ale dosahuje stejné antioxidační aktivity jako 1500 mg čistého vitamínu C.

Právě díky podpoře dalších látek obsažených v jablku a jejich souhře, která připomíná fotbalový tým. To je důvod, proč odborníci doporučují, aby spektrum zeleniny a ovoce, které jíme, bylo co nejpestřejší.


Pokud se chceme chránit před konkrétními zdravotními potížemi, můžeme samozřejmě zároveň s nimi užívat i přípravky koupené v lékárně. Mívá to smysl hlavně tehdy, pokud nám hrozí vyšší riziko těchto potíží.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

 

Novinky.cz - Ženy v menopauze často trápí vysoký cholesterol

Novinky.cz - Ženy v menopauze často trápí vysoký cholesterol

Chlorofyl obsažený v zelených potravinách zlepšuje krevní obraz, tedy snižuje i cholesterol. Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu - prvku, který přebývá ve většině poživatin.

V České republice zemře 16krát více žen na srdečně-cévní onemocnění než na zdánlivě nejobávanější ženské onemocnění jako je rakovinu prsu. Přesto jsou tato onemocnění u žen často podceňována. Důvodem je skutečnost, že se díky dočasné ochraně estrogenů začnou projevovat v průměru o deset let později než u mužské populace.

středa 21. ledna 2009, 9:34

„Srdečně-cévní onemocnění se u žen začínají objevovat, především v podobě srdečních infarktů a mozkových mrtvic, po 55.roce. zhruba poloviny případů přitom udeří tak náhle a nečekaně, že nedají postižené osobě ani šanci dostat se k lékaři,“ vysvětluje preventivní kardiolog MUDr. Jan Piťha, CSc. z IKEM, Praha.

Podle něj je důležité odhalit rizikové ženy ještě před tím, než se u nich ukáží často nevratné projevy aterosklerotického postižení. Základním kamenem preventivních opatření je správná životospráva zaměřená na snížení hladiny cholesterolu a na úpravu dalších nepříznivých tukových látek v krvi, snížení krevního tlaku a nekuřáctví.

Sledovat hladinu cholesterolu se vyplácí

Ženy nejčastěji navštěvují svého lékaře s akutními problémy spojenými s klimakteriem a menopauzou. Projevy návalů horka, pocení, nespavost apod. jsou „vidět“ a ženám komplikují život. Bohužel souběžně s těmito problémy se u mnohých žen objevuje další neviditelný nepřítel - zvýšená hladina cholesterolu.

„Vždycky jsem si myslela, že se zdravím jsem na tom dobře. Cvičím a jím zdravě. To, že mám vysokou hladinu cholesterolu mě proto překvapilo. Myslela jsem si, že mě se to přece nemůže stát a cholesterol a nemoci srdce nejsou můj problém. Jenže vysoký cholesterol nebolí, není vidět, ani svoje srdce nevidíme. Ale vysoký cholesterol mu viditelně ubližuje,“ svěřuje se s vlastní zkušeností herečka Anna Šišková.

Potřebná změna jídelníčku

Vysoký cholesterol u žen v přechodu často souvisí se změnou jídelníčku. Chuťové preference žen, a tedy i jídelníček, se začínají během období hormonálních výkyvů měnit k horšímu. Tento fakt je známý z období těhotenství, ale v období předcházejícím menopauzu si jej ženy většinou neuvědomují.

Praktiční lékaři tyto otázky řeší především pomocí úprav životosprávy. V případě zvýšené hladiny cholesterolu tak např. doporučují omezení živočišných tuků a konzumaci rostlinného tuku obohaceného o rostlinné steroly. Tyto úpravy životního stylu doplňuje gynekolog, pokud je to nutné, ještě medikamentózní léčbou.

"S úpravou jídelníčku s ohledem na menopauzu by ženy měly začít nejpozději ve 40 letech. V jejich jídelníčku by neměly chybět fytoestrogeny, vícenenesycené mastné kyseliny, dostatek bílkovin, vláknina, vápník a vitaminy D, E a B. V případě vysoké hladiny cholesterolu je pak vhodné zařadit dostatečný příjem rostlinných sterolů, o nichž bylo prokázáno, že jeho hladinu výrazně snižují,“ radí nutriční terapeutka Tamara Starnovská.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Novinky.cz - Osteoporóza aneb tichý zloděj kostí

Novinky.cz - Osteoporóza aneb tichý zloděj kostí

Mladý ječmen obsahuje ve srovnání s pšenicí 25x více draslíku, 37x více vápníku, více než dvojnásobek hořčíku, 5x více železa, ale o polovinu méně fosforu - prvku, který přebývá ve většině poživatin.

Osteoporóza je jednou z nejvýznamnějších civilizačních chorob. Jedná se o onemocnění kostí charakteristické takzvaným řídnutím. Snižuje se kostní hmota, kosti jsou křehčí a snadno se lámou. Toto metabolické postižení bývá záludně pomalé a „tiché“ bez klinických příznaků až do prvních zlomenin.

středa 15. října 2008, 6:51

Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u žen po přechodu. Má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy. Postihuje však i muže. Statistiky ukazují, že osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let. Může se ale projevit také v mladším věku.

Podcenila brzký přechod

Osteoporóza je hlavně záležitostí staršího věku nad 60 let, ale dokáže ženu překvapit i dříve:

Paní Hana přestala menstruovat ve 45 letech. Jiné potíže s přechodem neměla. Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodila, protože ji nic netrápilo. Až v sedmapadesáti se na radu kamarádky k ženskému lékaři vydala. Po patnácti letech od poslední prohlídky.

Doktor provedl gynekologické vyšetření včetně cytologie (prevence rakoviny děložního hrdla), naplánoval mamografii a vzhledem k době nástupu menopauzy odeslal pacientku na denzitometrii (změření hustoty kostí). Denzitometrie prokázala osteoporózu a odborník Haně nasadil příslušnou léčbu.

Hana přitom mohla situaci předejít včasným užíváním hormonů. Teď už ví, jak je důležité chodit pravidelně na gynekologické prohlídky, i když netrpí zjevnými problémy. A že není dobré podcenit předčasnou menopauzu.

Drahá léčba

Osteoporóza představuje současně velký společenský problém. Následné zlomeniny postihují mnoho lidí. Pracovní neschopnost bývá často dlouhodobá a v mnoha případech nastává částečná nebo trvalá invalidita.

Diagnostika a léčba není pro společnost levná, ale následky nezjištěné a neléčené nemoci jsou mnohem nákladnější. Podle toho, jak populace stárne, se dá právem předpokládat rychle rostoucí výskyt této choroby provázené zlomeninami.

„Těžké zlomeniny, operace a nutnost dlouhodobého pobytu v nemocnici jsou spojeny s rizikem úmrtí. Každý jistě zná ze svého okolí starší ženu, která upadla, zlomila si krček stehenní kosti a po několika dnech nebo týdnech zemřela třeba na následek infekce nebo jiné komplikace. Na začátku toho problému ve valné většině případů stojí osteoporóza,“ říká MUDr. Milan Cabrnoch, předseda Českého národního fóra proti osteoporóze.

Čtyřicet minut denně

Velký význam má prevence - předcházení vzniku onemocnění, včasná diagnostika a účinná terapie, tedy léčba nemoci.

Řídnutí kostí můžeme zabránit především dostatkem přiměřeného pohybu a současně odpovídajícím přísunem vápníku v potravě. Nejúčinnější je začít v dětském a mladistvém věku. Je dokázáno, že děti, které jsou denně 40 minut intenzívně v pohybu, mají pevnější kosti než jejich méně aktivní vrstevníci. Chlapci mají více kostní hmoty o 9 % a dívky o sedm procent, pohybově zdatní hoši vykazují o 12 procent pevnější kosti a děvčata o 9 %.

Pravidelné cvičení a posilování svalů od mládí je velice důležité. Svaly totiž pomáhají právě k vytvoření pevných kostí, v dospělosti udržují jejich sílu a ve stáří přispívají k lepší koordinaci. Tak zabraňují častým pádům způsobujícím těžké zlomeniny.

Jak nemoc odhalit

Včasné rozpoznání osteoporózy je nejdůležitější podmínkou pro její správnou léčbu a zastavení či zpomalení rozvoje choroby. Známe řadu faktorů, které pomáhají určit riziko jejího vzniku. Jedním z dobrých nástrojů je takzvaný minutový test, který publikuje na internetu na úvodní stránce České národní fórum proti osteoporóze. Pacient pak vyhledá svého praktického lékaře nebo v případě ženy gynekologa, který doporučí další postup.

Existuje několik vyšetření, která umožňují zjistit, zda pacient osteoporózou trpí, v jakém stadiu a jak rychle se choroba rozvíjí. Odborník doporučí odpovídající postup.

Osteoporózu je možné úspěšně léčit. Léčba může zpomalit i zastavit rozvoj nemoci. Nejvhodnější je úprava životního režimu s důrazem na přiměřenou tělesnou aktivitu a dietní opatření, abychom organismu zajistili dostatečný přísun potřebných minerálů. Součástí léčby mohou být podle rozhodnutí lékaře i účinné léky.

Rizikové faktory

Kromě dědičnosti a věku ženy nejvíce ohrožuje klesající hladina hormonu estrogenu v krvi. U mužů je to užívání kortikosteroidů, dále silný alkoholismus, kouření, nadměrný přísun kávy, nízká tělesná hmotnost (oproti stavu ve 25 letech o více než 10 % nižší).

Také špatná životospráva - nedostatečný přísun vápníku a vitamínu D, nadměrná aktivita spojená s dietami, anorexie a podvýživa. Příčinou může být i jiné onemocnění, často hormonální soustavy např. štítné žlázy.

Více na: informační telefonní lince 224 266 261, pondělí-čtvrtek 10.00-15.00 hodin www.osteo-forum.cz

Prospěšné tai-chi

Nemocným s osteoporózou vyhovují relaxační cviky, z posilovacích ty pomalu prováděné, bez prudkých a kroutivých pohybů. Cvičení, jako je jóga nebo tai-chi, mohou být v prevenci mnohem efektivnější než zdánlivě namáhavější sporty.

Mezinárodní nadace proti osteoporóze uvádí, že po šestiměsíčním praktikování tai-chi se redukuje riziko této nemoci až o 70 procent, zejména u starších osob.

 

Novinky.cz - Bez vitamínu B12 se lidský mozek zmenšuje

Novinky.cz - Bez vitamínu B12 se lidský mozek zmenšuje

Vitamín B12 je důležitý pro správnou funkci nervové soustavy a krvetvorbu. Chlorella pyrenoidosa jej obsahuje v přírodní podobě!

Vitamín B12, který se vyskytuje v potravě živočišného původu, pomáhá při obnově nervových buněk a tvorbě DNA. Nová studie anglických odborníků nyní prokázala, že jeho nedostatek také urychluje atrofii (zmenšování) mozku během stárnutí.

pátek 12. září 2008, 13:00 - OXFORD

Výzkumníci z Oxfordské univerzity sledovali 107 dobrovolníků ve věku 61 až 87 let, rozdělených podle přísunu vitamínu B12 v potravě.

Po pěti letech výzkumu se ukázalo, že jedinci, kteří ho dostávali nejméně, měli největší úbytek mozkového objemu.

"Naše studie odkrývá nové tajemství, jak působí vitamíny skupiny B na mozek. Ubývání mozkové hmoty s postupujícím věkem díky tomu budeme moci zpomalit," říká vedoucí výzkumu profesor David Smith.

Staří lidé proto mají dbát na vyváženou stravu bohatou na drůbeží a rybí maso a mléčné výrobky.

Zdroj: Novinky.cz

 

Novinky.cz - Účinky brokolice na zdraví člověka jsou téměř zázračné

Novinky.cz - Účinky brokolice na zdraví člověka jsou téměř zázračné

Denní dávka zelených potravin obsahuje tolik potřebných látek jako dvě brokolice.

Málokdo ví, že brokolice je vlastně zelí. Případně kapusta, řepka olejka, květák a další známá zelenina, souhrnně zvaná košťálová. To všechno je z botanického hlediska jeden druh Brassica oleracea, a jeho různé kultivary.

pondělí 25. srpna 2008, 7:00

Brokolice čili B. oleracea var. italica byla vyšlechtěna, jak název napovídá, ve Středomoří, pravděpodobně již v předantickém Kypru. Znali ji již staří Římané a snad už od těch dob se traduje, že je zdraví prospěšná.

Dietologové již řadu desetiletí doporučují denně konzumovat několik dávek ovoce či zeleniny. Především kvůli vitamínům a vláknině, ale i kvůli regulačnímu vlivu na trávení, obsahu stopových prvků a dalším lidskému organismu příznivým účinkům.

Zdůrazňují, že nejlepší je – pokud jde o zeleninu – co nejšetrnější kuchyňská úprava. Vařením totiž zelenina ztrácí hodně ze svých zázračných vlastností. Ostatně kdo si dělá brokolici, ví, že nejchutnější – a také esteticky nejpůsobivější, což u jídla není vůbec zanedbatelné – je lehce spařená, zatímco povařená, byť jen krátce, ztrácí charakteristickou chuť a nabývá poněkud blátivé konzistence.

Několik nedávných výzkumů prokázalo, že pověst výjimečnosti, která brokolici provází, je zcela oprávněná.

Je zřejmě dobrá na rakovinu prostaty

Pány ve středním a vyšším věku bude jistě zajímat, že brokolice a květák mají mimořádně pozitivní vliv na snížení rizika zhoubné rakoviny prostaty. Naznačila to americko-kanadská studie na 1300 mužích, o níž referoval právě před rokem časopis Journal of the National Cancer Institute.

„Agresivní rakovina prostaty je z biologického pohledu velmi virulentní (zhoubná) a její prognóza je špatná,“ uvedla vedoucí týmu Victoria Kirschová z Cancer Care v kanadském Ontariu. „I kdyby se souvislosti, které naše studie odhalila, ukázaly jen jako náhodné, je tu pořád možnost, že zvýšená konzumace brokolice a květáku a možná i špenátu může představovat snížení břímě této nemoci. Je totiž faktem, že muži, kteří jedí hodně košťálové zeleniny, bývají zdravější než ostatní.“

Již dřívější studie naznačovaly, že existuje spojení mezi konzumací zeleniny a výší rizika rakoviny prostaty. Žádná se ale nesoustředila na zhoubnou formu této nemoci.

Květák pomáhá, špenát jen někdy

Tým amerického Národního institutu pro rakovinu a kanadské nadace Cancer Care předložil mužům v rámci rozsáhlého screeningového programu podrobný dotazník o jejich jídelníčku. Z prvního vyhodnocení vyplynulo, že konzumace ovoce a zeleniny s výskytem rakoviny nijak významně nesouvisí.

Pokud se ovšem při zpracování odpovědí vědci zaměřili na zhoubnou formu této rakoviny, ukázalo se, že riziko klesá s tím, kolik pacienti konzumovali brokolice a květáku.

Už jedna porce brokolice týdně znamenala, že riziko onemocnění bylo o 45 procent nižší, a u květáku byl pokles dokonce 52 procent. Vliv špenátu byl rovněž významný, ovšem jen u případů, kdy se agresivní nemoc nerozšířila mimo prostatu.

V České republice onemocní každý rok rakovinou prostaty téměř čtyři tisíce mužů, kolem 1400 jich zemře. I když preventivní účinek brokolice na zhoubný nádor prostaty není ještě spolehlivě prokázán, jistě nikomu neuškodí, když bude této zeleniny konzumovat víc. Co kdyby na tom něco bylo…

Myším posiluje srdce

Ve Spojených státech je brokolice jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Není proto divu, že ji vědci zkoumají ze všech možných pohledů. Kardiologové z univerzity státu Connecticut například krmili laboratorní myši celý měsíc extraktem této zeleniny a vystavovali je různým nepříznivým vlivům, mimo jiné nedostatku kyslíku. Pak zkoumali, jaký to mělo na jejich organismus vliv.

Za nejpozoruhodnější označili v článku v letošním únorovém vydání časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry změny v srdečním svalu.

Zatímco srdce myší z kontrolní skupiny se během pokusu neměnila a na kyslíkovou deprivaci reagovala různým stupněm poškození, u „brokolicových“ hlodavců byl nález až překvapivě odlišný. Nejen že nedostatek kyslíku snášeli lehčeji, ale jejich srdeční sval díky zeleninové dietě zesílil.

Na základě biochemických zkoušek vědci dospěli k závěru, že brokolice vybudila v organismu vyšší produkci proteinu thioredoxinu, který chrání buňky srdečního svalu. Brokolice ve srovnání s jinými druhy zeleniny totiž obsahuje větší množství sulforafanu, což je zřejmě spouštěč produkce thioredoxinu.

Nevařit!

I v tomto pokusu se potvrdilo, že tepelným zpracováním se účinek zeleniny oslabuje. „Při převaření brokolice ztratila schopnost vybudit tento ochranný mechanismus,“ upozornil Dipak Das, který zpracovával výsledky pokusů.

Látka s podivným názvem sulforafan zaujala i diabetology z britské univerzity ve Warwicku. Nedůsledné dodržování odpovídajících zásad životosprávy diabetiků – odborně řečeno špatná kompenzace cukrovky – totiž sebou nese až pětkrát zvýšené riziko kardiovaskulárních (srdečních a cévních) onemocnění.

Příliš mnoho cukru v krvi (hyperglykémie) postupem času poškozuje buňky cév, což vede k infarktům a srdečním příhodám. V důsledku „přeslazené“ krve stoupá v organismu hladina tzv. reaktivních kyslíkových složek (ROS) až na trojnásobek v porovnání s „normální“ krví. Základní prevencí je odpovídající kompenzace cukrovky, ovšem vědci hledali i další možnosti obrany.

Zbývá to jen ověřit

Cévní buňky mají vlastní opravný mechanismus, na němž se podílí protein označovaný nrf2. Tato bílkovina nepůsobí přímo, ale aktivuje antioxidanty a detoxikační enzymy, které nežádoucí molekuly ROS ničí.

Warwický tým přidával do roztoku s krevními buňkami – v laboratorních podmínkách – různé látky, o nichž se soudí, že mají ochranné účinky. Ukázalo se, že sulforafan dokázal snížit množství ROS o 73 procent. Aktivoval totiž tvorbu ochranného proteinu nrf2.

„Naše práce ukázala, že látky typu sulforafanu, obsaženého v brokolici, mohou působit proti rozvoji vaskulárních problémů vázaných na diabetes a zřejmě i aktivně opravovat již poškozené cévní buňky. Zbývá ověřit to na pacientech,“ napsal vedoucí výzkumu Paul Thornalley v britském odborném měsíčníku Diabetes:

„Jde jen o pokusy s krevními buňkami, ale i to je povzbuzující,“ poznamenal ke zprávě Iain Frame, ředitel výzkumu v britské diabetické nadaci. Jíst trochu víc brokolice se tedy vyplatí. Možná že není zázračná, ale docela určitě může vašemu zdraví jenom prospět.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

Novinky.cz - Brokolice může posílit stárnoucí imunitu

Novinky.cz - Brokolice může posílit stárnoucí imunitu

Denní dávka zelených potravin obsahuje tolik potřebných látek jako dvě brokolice.

Brokolice je nejen dobrým zdrojem látek působících jako prevence rakoviny močového měchýře, prostaty či kůže, ale pomáhá také lidské imunitě. Podle kalifornské studie je účinná především při posílení stárnoucí obranyschopnosti. A stejné blahodárné působení mají i další košťálové zeleniny příbuzné s brokolicí.

pondělí 10. března 2008, 10:32 - LOS ANGELES

Účinná je v tomto druhu zeleniny sloučenina sulforafan, která hraje klíčovou roli při obnově imunitního systému, jenž se s rostoucím věkem opotřebovává a slábne. Sulforafan se vzájemně ovlivňuje s bílkovinou označovanou jako Nrf2, která slouží jako hlavní regulátor všeobecné antioxidační odpovědi těla.

Brokolice podporuje činnost antioxidantů

Tato bílkovina je schopná zapínat stovky antioxidantů, omlazujících genů a enzymů ve specifických imunitních buňkách. Tyto buňky pak mohou účinně bojovat s volnými radikály působícími poškození buněk.

Výzkum na laboratorních hlodavcích provedl profesor Andre Nel z University of California Los Angeles. „Naše studie přispívá k rostoucímu pochopení významu obranných cest antioxidantů, které tělo využívá při boji s volnými radikály. Zmapování těchto procesů směřuje k metodám, jimiž budeme schopni zmírnit proces stárnutí. Jak stárneme, schopnost imunitního systému bojovat s nemocí a infekcemi a chránit se před rakovinou klesá jako výsledek negativního dopadu kyslíkových radikálů na imunitní systém,“ uvedl profesor Nel.

Závěry studie byly otištěny v odborném magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Zdroj: Novinky.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

—————

Zpět